Oran: Obama 214 yıllık binada oturuyor

Oran: Obama 214 yıllık binada oturuyor

CHP İstanbul Milletvekili  Umut Oran Osmanlı kalıntıları üzerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin Ankarara’yı başkente dönüştürdükten  ve İlk Cumhurbaşkanı Atatürk’ten sonra 12. kişi olarak köşke oturan Erdoğan’ın ülkeyi çok vahim bir noktaya getirdiğini  söyledi.

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Oran darbelerle kesintiye uğrasa da gelenekleri kurum ve kuralları bulunan Türkiye Cumhuriyeti’nde Cumkhurbaşkanlığı yapan 11. kişinin teamül ve kurallara dokunmadığını “Her şeyi ben bilirim” diye böbürlenmediğini belirtti. Oran “12. kişi geldi o  yüce makama oturdu. Oturdu oturmasına da Atatürk’ün manevi ağırlığı altında ezilmiş olsa gerek ki Çankaya Köşkü’ne tahammül edemedi. 11 Cumhurbaşkanının anılarıyla bezenmiş  Türkiye Cumhurişyeti’nin hafızasını oluşturan Çankaya Köşkü’nde oturmamak için bin dereden su getirdi” dedi.

BEYAZ EV 214 YILLIK

Erdoğan’ın öykündüğ ve aradığında mutlu olduğunu söylediği ABD Başkanı Obama’nın tam 214 yıllı bir evde oturduğunu anımsatan Umut Oran şöyle devam etti:

Beyaz Ev tam 214 yıllı ve burada ABD’nin 2. başkanından itibaren 44. Başkan  olan Obama’ya kadar 42 Başkan oturmuş, Tüm Dünya’ya hükmetmiş. Yani 238 yıllık bir ülke olan ABD’de başkanlar 214 yıldır aynı binadan ülkeyi yönetiyor. 800 yıllık imparatorluk üzerine kurulmuş olan  90 yıllık Türkiye’de ise 12. daha gelir gelmez kendisine AOÇ’de  sarayş yaptırdı. Üstelik kaçak.Kupon arazisi meraklı 12. Çankaya Köşkü’nün bulunduğu milyar dolar değerindeki araziyi önce TOKİ’ye sonra da Residence’e çevirip Bilal’in vakfına vermeyi planlıyordur. Şimdiden uyarıyorum. Sakın böyle bir şey yapma”

Umut Oran AOÇ’deki kaçak saray için devlet bütçesinden resmi rakamlara göre 700 bin lira çıktığını ancak  örtülü ödenek ve Kalkınma Bankası’ndan aktarılan para miktarının bilinmediğini ifade etti. Oran Kaçak saray’ın Obama’nın Beyaz Ev’inden 6 kat daha büyük olduğunu, Kremlin Sarayı’nın ise müştemilat sayılacağını sözlerine ekledi.

 


İlgili yazılar

Şengör: İmam hatip okulları bir zehirdir kapatılmalı!

Avrupa ve ABD Bilim Kurulu’nun ilk Türk üyesi Prof. Şengör Türkiye’nin büyük sıkıntılarından bir tanesinin aptalın akıllı zannedilmesi olduğunu söyledi. Şengör

Türkkan isyan etti

“Zonguldak’a Kaçak Saray’a yapılan harcamanın sadece onda 1’ini layık gördünüz. Bu hale gelmesinin sebebi sizsiniz.” MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan,

Nazi Almanyası hukuku gibi!

CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir, AKP’li milletvekilleri tarafından hazırlanan 35 maddelik HSYK  ve CMK’da değişiklik öngören teklifin Nazi hukukçusu Carl

Bir Cevap Yazın