Öcalan’ın örsüyle Kandil’in çekici arasında kalmayın

Öcalan’ın örsüyle Kandil’in çekici arasında kalmayın

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu sonrasında Soma’nın Yırca Mahallesi’nde yapılmaması planlanan termik santral ile ilgili yaptığı açıklamada; “Bir yargı kararı olduğuna göre bu karara uymak ve kararın gereklerini yerine getirmek bizim için bir görevdir. Biz burada taraf değiliz. Aslında taraf olan bir şirkettir” dedi.

Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Soma’da termik santral yapılması için 6 bin ağacın kesildiği hatırlatılan Arınç,  Danıştay’ın verdiği yürütmeyi durdurma kararının sorulması üzerine şöyle konuştu:

“Üzücü olaylar yaşandı. Bu davayı açanlar Yırca Köyü’nden bazı köylü yurttaşlarımızla sanıyorum Greenpeace’in üyeleri dava açmışlar. Danıştay 6. Dairesi iki hususta karar veriyor. Bir tanesi bu alanlarda 3573 sayılı zannediyorum zeytincilikle ilgili kanun kapsamında bu tür termik santrallerin belli bir uzaklıktan sonra yapılabileceği şeklinde. İkincisi de acele kamulaştırma konusunda bir haksızlık hukuksuzluk bulunup bulunmadığı konusunda. 3573 sayılı kanun çok eski tarih taşıyan bir kanundur. Bu kanunda geçtiğimiz yıl bir yönetmelik yapılmıştı. Bu yönetmelik de iptal edilmiş. Dolayısıyla yönetmelik olmadığına göre kanundaki maddeler dikkate alınmak suretiyle bu termik santralin Yırca’da zeytin arazisi içerisinde belli bir uzaklığı taşımadığı için yapılmaması gerektiği konusunda yürütmeyi durdurma kararıdır. Bir yargı kararı olduğuna göre bu karara uymak ve kararın gereklerini yerine getirmek bizim için bir görevdir. Biz burada taraf değiliz. Aslında taraf olan bir şirkettir. Buraya termik santral yapmak üzere bir sözleşme imzalamıştır. Gereken çalışmaları yaptığını düşünüyoruz. Danıştay’ın kararı gereğince şirkete düşen husus bunun gereğini yerine getirmektir. Biz de Enerji ve Tabii Kaynakları ve Tarım Bakanlığı olarak takip etmekle görevliyiz”

Bülent Arınç, Türkiye’nin enerji ihtiyacının da olduğunu belirtti ve  “Dağ taş zeytin ağaçları ile dolmuştur. Bu kötü bir şey değil. Zeytin bereketli bir mahsul. Bu güçlü bir sanayi haline geldi. İhracatımızda da önemli bir kalem tutuyor. Bunlar güzel şeyler ama Türkiye’nin enerjiye de ihtiyacı var. Bu enerji için zengin maden rezervlerinin bir şekilde termik santral olarak da hayata geçirilmesi lazım. İkisi arasındaki dengeyi kurallara bağlamak gerekiyor. Eğer bu kanunda eskiyen hükümler varsa bunların da süratle güncellenmesi gerekecektir” dedi.

Anayasa Mahkemesi’nin Gemlik’in ihtiyaçlarını görmezden geldiğini savunan Arınç, “Hükümetimiz Gemlik’in daha güvenli daha güçlü bir şehir yapısına kavuşması için güçlü bir arazi bulmak ve o arazi üzerinde hastanesini adliyesini konutlarını yapmak istiyor. Gemlik’in böylesine güçlü tabanı olan bir arazi üzerine yeniden inşa edilmesi için müracaat edeceğimiz tek yer de mevcut zeytinlik alanlar.  Anayasa Mahkemesi bile mevcut yasaları düşünerek Gemlik’in bu ihtiyacını görmezden geldi. Biz şimdi uzayda mı yeniden Gemlik’i inşa edeceğiz ve denizin ortasında mı yapacağız bunu düşünüyoruz. Bu ihtiyaçlarımızı giderecek yasal bir zemine de ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

“ÖCALAN’IN ÖRSÜYLE KANDİL’İN ÇEKİCİ ARASINDA KALMAYIN”

Arınç, HDP’nin İmralı’ya başvurusunun hatırlatılması üzerine Arınç, başvuruya yanıt verilip verilmeyeceği yönündeki soruya “Bunlar sorulacaksa Adalet Bakanımıza sorulmalıdır. Çünkü kimlerin gideceğini veya ne zaman gideceğini izin konusunu Adalet Bakanımız çok daha iyi bilir. Son günlerdeki tartışmalara bakılırsa HDP’den bir grup milletvekili adaya gitmek istiyor. Adalet Bakanlığı henüz buna karşı bir cevap vermiş değil. Sürecin devam edip etmediği konusunda da başbakanımızın çok açıklamaları var. Sayın Akdoğan’ın çok açıklamaları var. Çözüm süreci devam ediyor. Henüz masadayız, kalkmadık. Bunun da belli bir noktaya kadar böyle devam edeceğini rahatlıkla söylemiştim. Asıl HDP ne yapacak, nerede duracak, neyi temsil edecek, çözüm sürecini gerçekten istiyor mu istemiyor mu, 6-7 Ekim’den bu yana ortalığı yakıp yıkanlara karşı insanlarımızın ölümlerine yol açan eşkiyalara karşı olan bitenlerden nedamet duymadıklarına göre bizden neyi bekliyorlar? HDP’li dostlarıma söyleyeceğim tek şey şudur. Siz Öcalan’ın örsüyle Kandil’in çekici arasında kalmayın. Siz bir siyasi partisiniz. Özgür olun. Burada üstleneceğiniz rolü cesaretle üstlenin. Alfabede harf bırakmayan birtakım örgütlerin ortalığı yakıp yıkması karşısında sırıtarak bir şeyler konuşanları kendimize muhatap kabul etmiyoruz. Biz beklemedeyiz. Onların tavrını merak ediyoruz”  şeklinde yanıt verdi.

“EMNİYET TEŞKİLATININ YENİDEN ORGANİZASYONUNA İHTİYACIMIZ VAR”

Emniyet Teşkilat Kanunu’nda değişiklik için Arınç, “Hiçbir şekilde tasfiye böyle bir iddiamız yok. Ancak emniyet teşkilatının yeniden organizasyonuna ihtiyacımız var. 81 ilimiz var ama birinci sınıf emniyet müdürü sayımız 2 bine yakın. Bunların hepsinin il emniyet müdürü olması mümkündür. Polis müfettişi baş müfettiş vs olarak istihdam edilenlerin dışında en az bin 500 civarında fazlalık olduğunu biliyoruz. Bu insanlar hiçbir görev verilmeden sadece yaş haddini bekliyorlar. Bu doğru bir şey değil. Verimli kullanılması lazım. Geçmişten bu yana hazırlanan ancak sırasının şimdi olduğunu belirlediğimiz çalışmalar bitirildi. Bu çalışmanın sonunda da bir tasfiye ile değil piramiti doğru yerine koymak şeklinde eğitimden başlayarak verimlilik esasına göre bir düzenleme yapılacak” şeklinde konuştu.


İlgili yazılar

HSYK YASA TEKLİFİ TBMM’DE KABUL EDİLDİ

Başbakan Erdoğan’ın salı günü ‘Meclis’ten çıkarılması’ talimatını verdiği HSYK düzenlemesi 24 saat süren kavgalı mesai sonunda yasalaştı.

Polis biber gazı ve basınçlı su ile müdahale etti…

Ankara, İzmir, Adana, Samsun ve İstanbul başta olmak üzere büyük illerde Berkin protestosu yapıldı. Ankara’da Kızılay’da Berkin Elvan’ın ölmesini protesto eden gruba polis müdahale etti. Olaylar devam ediyor… İstanbul’da da İstiklal Caddesi’nde polis, göstericilere müdahale ediyor!..

CHP’den Cemevi kararı

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın düzenlediği basın toplantısıyla, genel merkezin talimatıyla İstanbul’daki CHP’li 14 belediyenin meclis kararıyla

Bir Cevap Yazın