ÖZGÜRLÜK VE BAĞIMSIZLIĞIMIZ TEHDİT ALTINDA

ÖZGÜRLÜK VE BAĞIMSIZLIĞIMIZ TEHDİT ALTINDA

Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir, çağdaş demokrasilerde rejimin temelini oluşturan yasama-yürütme-yargıdan oluşan kuvvetler ayrılığı ilkesinin AKP iktidarı döneminde yok edildiğini belirterek, “Baskıcı iktidar, Cumhuriyet’in kazanımlarını yok etmek için her türlü çabayı göstermektedir” dedi.

Eğitim İş Genel Başkanı Demir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, çağdaş demokrasilerde rejimin temelini oluşturan yasama-yürütme-yargıdan oluşan kuvvetler ayrılığı ilkesinin, AKP iktidarı döneminde yok edildiğine dikkat çekerek, “Bugün ulusal egemenliğimizin, demokrasi ve bağımsızlık mücadelemizin 94. yılını büyük bir heyecan ve coşkuyla kutluyoruz. Çünkü biz, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurduğumuz TBMM ile savaş koşullarında bile ulusal egemenliği ve demokrasiyi yaşatabilen bir ulusuz. TBMM, Ulusal Kurtuluş Savaşı yıllarında top seslerinin yankılandığı, ateş, kan ve barut kokularının sardığı bir ortamda kurulmuştur. Ulusumuzun kaderini tayin eden bütün kararlar, bu mecliste tartışılarak alınmıştır. Ulusal egemenlik, varlığını burada göstermiş; insan onuruna en uygun yönetim biçimi olan demokrasi, gücünü halktan alan TBMM sayesinde yaşam bulmuştur” ifadelerine yer verdi.

“BUGÜN ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ VE BAĞIMSIZLIĞIMIZ TEHDİT ALTINDA”

AKP yöneticilerinin bir taraftan “demokrasi havarisi kesilirken”, diğer taraftan da tek parti iktidarı ve başkanlık sistemiyle padişahlık rejimine özlem duyduğunu belirten Demir şunları kaydetti:
“Tamamıyla yolsuzluk batağına saplanmış, hukuk tanımaz, baskıcı AKP iktidarı, bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü ve demokrasimizi taçlandıran, aydınlanma devrimimiz Cumhuriyet’in kazanımlarını yok etmek için her türlü çabayı göstermektedir. Cumhuriyetin temel nitelikleri tartışmaya açılmakta; üniter devlet yapısı hedef alınmakta; terör örgütüne özerklik sözü verilmekte; başta Öğretim Birliği ilkesi olmak üzere devrim yasaları çiğnenmekte; Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda oluşturulan çağdaş bilim ve eğitim hedefi terk edilmekte; Türkiye, bir karanlığa doğru sürüklenmektedir. Ülkemiz, başta Ortadoğu olmak üzere her taraftan ateş çemberiyle kuşatılmıştır. Komşularımızla sıfır sorun diye yola çıkan siyasal iktidar, emperyalist güçler ve onların dünyayı paylaşma hırslarının taşeronluğunu yaparak ülkemizi savaşın eşiğine getirmiştir. Ulusal Kurtuluş Savaşı’yla emperyalizme diz çöktürmüş olan bu topraklar emperyalizmin üssüne dönüştürülmüştür. Bugün özgürlüğümüz ve bağımsızlığımız, birlik ve bütünlüğümüz tehdit altındadır.”

“BİZ HER TÜRLÜ TEHLİKENİN FARKINDAYIZ”

Veli Demir, içten ve dıştan gelen gerici, bölücü ve yıkıcı tehlikelere karşı ulusun, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da birlik ve beraberlik içinde olacağının altını çizerek şöyle devam etti:
“Eğitim-İş, tam bağımsızlık ve ulus egemenliğine dayanan; laik, demokratik, sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni, üniter devlet yapısı içinde korumaya ve sonsuza kadar yaşatmaya kararlıdır. Atatürk’ün ve onun kurduğu Cumhuriyetin eğitim çalışanları olarak biz her türlü tehlikenin farkındayız. Yetiştirdiğimiz Türk gençliğini de bu konuda uyanık tutmak asli görevlerimizden biridir. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Bu duygular ve düşüncelerle aydınlık geleceğimizin güneşi ve güvencesi çocuklarımız başta olmak üzere, tüm ulusumuzun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyoruz. Barış ve kardeşlik içinde yaşanacak bir gelecek diliyoruz.”


İlgili yazılar

Oran: 50 yıldır bitirilemeyen yatırım var

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın, AKP hükümetleri döneminde büyük tesis diye dev açılışlar (!) yapılırken, 50 yıldır bitirilemeyen önemli kamu

İşte yeni RTÜK üyeleri…

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda boşalan RTÜK üyelikleri için yapılan seçim sonuçlandı. RTÜK’te boşalan üyelerin seçiminde AKP ve MHP’nin

Erdoğan-Davutoğlu arasında MB kavgası

Seçim sonrası ara verdiği twitlerine yeniden başlayan Twitter fenomeni Fuat Avni, son tweetlerle gündem yaratacak iddia ortaya attı. Erdoğan-Davutoğlu arasındaki

Bir Cevap Yazın