Özkök: Balyoz’u basından duydum

Özkök: Balyoz’u basından duydum

Yeniden görülen “Balyoz Davası’nda “tanık” sıfatıyla dinlenen Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, “Darbe planı yapıldığına dair bilgi almadım” dedi. Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök  mahkemedeki kimlik tespitinden sonra sanıkları tanıyıp tanımadığı soruldu. Mahkeme heyetinin önünde hazırlanan bölümde oturarak isimleri tek tek okunan sanıklardan Çetin Doğan, Özden Örnek, Bilgin Balanlı, Doğan Temel, Dursun Çiçek, Engin Alan, Ergin Saygun gibi isimleri tanıdığını “Evet”, tanımadığı isimleri “Hayır” şeklinde yanıtlayan Özkök.  “Bildiklerimi dosdoğru söyleyeceğime namusum ve şerefim üzerine yemin ederim” dedikten sonra  Mahkeme Başkanının “Balyoz, Çarşaf, Oraj ve Suga gibi planlardan bilginiz var mı” sorusunu yanıt verdi.

Özkök, “Darbe planı yapıldığına dair bilgi almadım. “Balyoz”, “Suga” “Oraj” gibi planların hiçbirini duymadım. Balyoz’u basından duydum. Suç tarihinde Genelkurmay Başkanıydım. Darbe planı yapıldığına dair bilgi almadım. Bazı dedikodular geldi ama bunlar kimse hakkında dava açılacak, soruşturma açılacak kadar ciddi değildi” dedi.

“İMZASIZ İHBAR MEKTUPLARI GELİYORDU”

Mahkeme Başkanı’nın, “Bazı dedikodular geliyor dediniz. Kim söylüyordu bu bilgileri” diye sorması üzerine Özkök, “Basından duyuyordum. İmzasız ihbar mektupları geliyordu. Bu mektuplar askeriye dışından geliyordu” diye konuştu. Mahkeme Başkanı’nın “Seminerde olası planın işlenmemesi konusunda yazışmanız oldu mu” sorusuna ise, “Genelkurmay ile kuvvet arasında yazışma olmadı. Böyle bir yazışma olmaz zaten” dedi.
Özkök’e daha sonra sanık ile avukatların sorusu olup olmadığı soruldu. Sanıklar ve avukatlar Özkök’e soru sormadı. Özkök’ün ifadesi yaklaşık 15 dakika sürdü.


İlgili yazılar

Kılıçdaroğlu’na rakılı yanıt

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Daha önce de çalışmıyorlar, rakı masalarında Türkiye’yi kurtarıyorlar” diye eleştirdiği milletvekillerinden biri olan hemşehrisi Hüseyin

Paralelciler terleyecek!

Mülkiye Müfettişleri ve Polis Başmüfettişlerince İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde inceleme yaptığı ve bir rapor hazırladığı ortaya çıktı.

Başdanışman AYM Üyeliğine Atandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin tutuklanan iki üyesinin yerine Başdanışmanı ve çay toplama ekibinde yer alan Recai Akyel  ile Yusuf Şevki

Bir Cevap Yazın