Özkök olayı basından öğrenmiş

Özkök olayı basından öğrenmiş

Anayasa Mahkemesi’nin kararından sonra yeniden görüşülen Balyoz Davasında Eski genenkurmay başkanı Hilmi Özkök ikinci kez ifade verdi.

Geçtiğimiz hafta Bayoz ana davasında tanık olarak ifade veren eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök kimlik tespitinin ardından soruları yanıtladı. Özkök Mahkeme Başkanı’nın “Balyoz, Çarşaf, Oraj ve Suga gibi planlardan bilginiz var mı” sorusuna, “Geçen hafta da aynı soru soruldu. Balyoz, Oraj vesaire gibi planları duymadım. O konuda herhangi bir şey bilmiyorum” dedi.

Mahkeme Başkanı Özlem Karaçam, Özkök’e, “Çetin Doğan ile sizin bir görüşme yaptığınız ve sizin Çetin Doğan’a ‘Orduda kıpırdanmalar var diye duydum. Bu nedir?’ diye soru yönelttiğinizi söylüyor. Bu görüşme doğru mudur?” diye sordu.
Özkök bu soruya “Olay doğrudur. Benzer bir konuşma yapıldı. Kendisine kulağıma duyumlar geldiğini, ihbar mektupları geldiğini söyledim. Açıkça sordum. Böyle bir şey var mı diye? Arkasından konuşmaktansa direkt yüzüne sordum. O da doğru olmadığını söyledi. Elimde meşru belge olsaydı yasal işlemi yapardım” diye cevap verdi.

“DEDİKODU OLARAK DEĞERLENDİRDİM”

Mahkeme Başkanı, “Çetin Doğan’a söylediğiniz bu duyumları nereden aldınız?” diye sordu. Özkök, “Bir kısmı sivillerden geliyordu. Çoğu imzasız mektuplardı. Bunlar hep olurdu. Dedikodu mahiyetinde değerlendirdim” diye yanıtladı.
Mahkeme Başkanı Hilmi Özkök’ün 2012 yılında Ergenekon davasında verdiği ifadesindeki “Bana bir CD geldi. Kaynağını bilemediğim bu CD’de amacını aşmış ifadeler tespit ettiğim. Kara Kuvvetleri Komutanından incelemesini talep ettim” sözlerini okudu. Bunun üzerine Hilmi Özkök, bu sözlerini “CD ses kaydıydı. Seminerde Çetin Doğan’ın konuşması olduğu iddia edilen CD’di. Meşru bir tarafı yok. Sıradan bir CD ama kuvvet komutanına inceleyin dedim” diyerek açıkladı. Mahkeme başkanının, “Ergenekon’da verdiğiniz ifade de ‘Seminerin yapılmasını emrettim ancak amacını aşan şekilde ifadeler yeraldığı bilgisi geldi. Ben de Kara Kuvvetleri Komutanına incele dedim’ ifadeniz hakkında ne diyeceksiniz?” sorusu üzerine, “Katılıyorum. Aynen öyle dedim” dedi.

“DETAYLI OLARAK HATIRLAMIYORUM”

Duruşma savcısının, “İnceleme talimatı sonucu ne oldu?” sorusuna da Özkök, “Bana cevap geldiğini hatırlamıyorum. O günler yoğundu. ABD- Irak konusu vardı. Tekrar bir geri dönüş olduğunu hatırlamıyorum” cevabını verdi. Mahkemenin üye hakimi ” Size gelen CD şu an nerede?” diye sordu. Hilmi Özkök, “Şu an CD’nin nerede olduğuna dair bir bilgim yok” dedi.
Duruşma savcısının “CD’nin tamamını dinlediniz mi?” sorusuna Özkök, “Tamamını dinlemiş olmam gerekir. 11 – 12 sene önce. Tam aklımda değil ama sayın Çetin Doğan’ın bu konuşmayı yaptım dediği CD bu. Detaylı olarak hatırlamıyorum” diye konuştu.

SANIK VE AVUKATLAR BU KEZ SORDU

Geçen hafta görülen Balyoz Ana Davası’nda soru sorulmayan Özkök’e bu sefer sanık ve avukatları sorular sordu. Sanık İhsan Çuhadaroğlu, ” Ergun Saygun mahkemede, Aytaç Yalman’a seminer ses kayıtlarını dönemin Başbakanı Abdullah Gül’ün verdiğini kaydetti. Size gelen ses kasetleri yasal ses kaydı mıydı?” diye sordu. Özkök, bu soruya, “Benim bir bilgim yok” diye yanıt verdi.
Sanık Çuhadaroğlu, “Benim veya silah arkadaşlarımızın herhangi bir terörist faaliyetini gördünüz mü? sorusuna “Hayır” yanıtını verdi.

“BASINDAN ÖĞRENDİM”

Özkök’ün ardından dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman tanık olarak dinlendi. Yalman, “Balyoz ile ilgili bir istihbarat almadım. Bilgi ve belgeye sahip değilim. Dava ile ilgili hususları dava açıldıktan sonra basından öğrendim” dedi.

Darbeyi engellemem söz konusu değildir” diyen Yalman’a Mahkeme Başkanı, “Gazetelere beyanlar da bulundunuz mu?” diye sordu. Yalman, “Bu tamamen düzmece, talihsiz ve yalan bir haberdir. Ben darbeyi engellemiş olsam ve işlem yapmasam suç işlemiş olurum. Bir gazetecinin düzmece algısıdır. Ben darbeyi engelledim demedim” cevabını verdi.

Duruşma savcısı, “Tanık Özkök semineri incelemesi için Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na talimat verdim dedi.İnceleme yapıldı mı?” sorusunu sordu. Tanık Yalman, “Hayır yapmadım. Ben kendi duyumlarım ve tespitlerimden sonra inceleme yaptım. Genelkurmay Başkanı bana emir vermedi. Ancak bazı konularda bilgilendirdi. Benim belli temaslarım oldu seminer sonrasında. Ses kayıtları ile ilgili değil seminerin tamamı ile ilgili incelemelerim oldu. Hilmi Özkök, seminer kayıtlarının geldiğini ve rahatsız edici hususlar olduğunu belirtti. Beni bilgilendirdi. Ben de bilgi almıştım. Seminerin emirlere ne kadar uygun olup olmadığı hususunu inceledim. Bazı farklılıklar olduğunu gördüm. Gereğini yaptım. İkaz ettik ilgili arkadaşları. Hukuka itaatın esas olduğunu söyledim. Disiplin ihlali ile karşı karşıya olduğunu gördüm” diye konuştu.

” İLGİLİ ARKADAŞLARLA KONUŞTUM. İKAZLARI YAPTIM”

Mahkemenin, “İhlal edilen kural neydi?” sorusuna Yalman, -Egemen- oynanmalıydı. Ancak 1. Ordu -EMASYA- planı uygulansın’ diye teklif etti. Ben de -EMASYA- değil -Egemen- oynansın dedim. Ben katılamadım. Sonra -EMASYA- planının uygulandığını söylediler. Ben İstanbul’a gittim. İlgili arkadaşlarla konuştum. İkazları yaptım. Disiplin suçu işlendiğini gördüm. Genelkurmay Başkanı’na bilgi verdim”cevabını verdi. Duruşma savcısının “Seminerlerde konuşmaların kayıt altına alınması olağan mıdır?” sorusuna Yalman, “Pek olağan değildir” diye yanıt verdi.

Yalman’a sanık avukatlarından Hüseyin Ersöz de “Seminerdeki planın uygulanmasının Balyoz ile bağlantısı var mı?” diye sordu. Tanık Yalman, “Balyoz planını bilmiyorum. Benim o gün -EMASYA- planının oynanmaması emrim o günün siyasi ve sosyal şartları ile alakalı. Balyoz planı ile bunun alakası yok. Balyoz ile ilgili bilgiye sahip değilim” şeklinde yanıt verdi. “Bir darbe planı emaresi aldınız mı incelemeleriniz sonucunda?” şeklindeki soruya ise Yalman, “Almadım. Almış olsam zaten gereğini yaparım” dedi. Tanık Özkök ve Yalman ifadelerinin ardından duruşma salonundan ayrıldı.


İlgili yazılar

Turpçu: ÇED Raporu Değiştirilecek!

CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu, daha önce verilen olumsuz ÇED raporuna rağmen Kilimli İlçesi Muslu Beldesi`nde yapılması planlanan 700 MW

TBMM çalışmalarına ara verdi

Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan maden kazası nedeniyle, Sanayi, Dışişleri ve Adalet Komisyonu bugünkü toplantılarını erteledi.  Basın Kanunu’nda değişiklik öngörülen yasa

TSK Mensubu 310 Bin Hissedarı Var

OYAK Yönetim Kurulu Başkanı Necati Özbahadır ve Genel Müdür Coşkun Ulusoy’un geçen ay başında sürpriz şekilde istifa etmelerinin ardından başlayan

Bir Cevap Yazın