Rize’de yaşananlar artık şaşırtmıyor

Rize’de yaşananlar artık şaşırtmıyor

Rize İl Halk Kütüphanesi’nde, aralarında Atatürk’ün dini görüşleri ve hayatını konu alan kitapların da yer aldığı 2 bin 900 kitap, özelliğini kaybettiği gerekçesiyle 160 TL’ye satıldı.

Bir arkadaşının özel kütüphanesi için kitapları iki kat fiyatla almak isteyen Hasan Kabil ise, olumsuz yanıt verilmesi üzerine kütüphane yetkilileri ile tartıştı. Tartışma, kitapları satın alan hurdacı Harun Eksilmez’ in istenilen kitapları vermeye razı olması ile son buldu.

Rize İl Halk Kütüphanesi tarafından oluşturulan bir komisyon, özelliğini kaybettiği gerekçesiyle, aralarında Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri tarafından kaleme alınan Atatürk’ün dini görüşleri ile hayatını konu alan kitaplar ile çocuk kitaplarının da yer aldığı 2 bin 900 kitabın düşümünü yaptı. Milli Emlak Müdürlüğü’ne bildirilen kitaplar ihaleye çıkarıldı.

Hurdacı Harun Eksilmez, yaklaşık bir ton ağırlığındaki kitapları 160 TL’ye satın aldı. Daha önce kitapları almak için başvuruda bulunduğu ancak sonradan yapılan ihaleden haberi olmadığı öğrenilen Hasan Kabil de, satış haberini alınca, İl Halk Kütüphanesi’ne giderek iki kat fiyat teklif etti ancak olumlu cevap alamadı.

YETKİLİLERİN YAPMADIĞINI HURDACI YAPTI

Çuvallara doldurulan kitapların geri dönüşüme götürülmek üzere kamyona yüklenmesi sırasında İl Halk Kütüphanesi önüne gelen Hasan Kabil tepki gösterdi, İl Halk Kütüphanesi Müdür Vekili İzzet Kurtuluş ile tartıştı. Kitapların içerisinde çok değerli eserler olduğunu söyleyen Kabil, “Kitapları bir arkadaşımın kütüphanesi için istemiştim. Bize verilmeyen kitaplar hurdacıya verildi. Bu kitapların içerisinde tarihi özelliği olan kitaplar da var. Kitaplar çöpe atılıyor” dedi. Bu sırada İl Halk Kütüphanesi Müdür Vekili İzzet Kurtuluş, kameraların görüntü almasına tepki gösterdi. Tartışmalar sürerken devreye giren hurdacı Harun Eksilmez, “Hangi kitabı istiyorsanız bedelsiz alın” deyince tartışma bitti.

115 KİTABI GERİ ALDI

Bu gelişme üzerine, “Rize Milli Emlak Müdürlüğü ve İl Halk Kütüphanesi yetkililerinin yapamadığını hurdacı arkadaşımız yaptı” diyerek Harun Eksilmez’e teşekkür eden Hasan Kabil, aralarında Atatürk’ün hayatı ve dini görüşleri hakkındaki kitap ile çeşitli üniversitelerin derlediği Rize konulu 115 kitabı tek tek seçerek çuvallardan çıkartıp aldı.


İlgili yazılar

YURT DIŞI YASAĞININ KALDIRILMASINI İSTEMİŞTİ

Anayasa Mahkemesi HDP eşbaşkanı Sebahat Tuncel’in, yurt dışına çıkma yasağının kaldırılması istemini reddetti.

Hak, adalet, barış, özgürlük, mutluluk bayramı olsun! (video)

Bugün 1 mayıs . İşçi ve emekçilerin bayramı. İşçiler Taksim’de kutlamak istiyor. Çünkü 1977 ‘deki kutlama 37 insan öldürülmüştü. Hükümet

TÜRGEV’den sonra şimdi de Diyanet !

İzmir’in turizm cenneti Alaçatı’daki bir otel, 24 dükkanla 80 el sanatları tezgahı, Diyanet İşlerine Başkanlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredildi.

Bir Cevap Yazın