Saatler geri alınacak ama ne zaman

Saatler geri alınacak ama ne zaman

Saatler ne zaman geri alınacak? Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler, bu Pazar 04.00’ten itibaren 1 saat geri alınacak.

Saatler ne zaman geri alınacak? Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle saatler, bu Pazar 04.00’ten itibaren 1 saat geri alınacak.

Türkiye’de, 1925′te çıkarılan Günün Yirmi Dört Saate Taksimine Dair Kanuna dayalı olarak uygulanan yaz saati uygulaması, 26 Ekim Pazar günü sona erecek.

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla 31 Mart Pazartesi günü 03.00’ten itibaren 1 saat ileri alınan saatler, bu kez 26 Ekim Pazar günü 04.00’ten itibaren 1 saat geri alınacak. Türkiye’de yaz saati uygulaması ilkbaharda başlıyor ve sonbaharın ortasında bitiyor. Böylece 7 ay süresince ileri saat uygulaması yapılıyor.

Saat değişiminden beklenen fayda ve tasarruf yaz saati uygulamasında gerçekleşiyor. Bütün bu değişimler, AB’deki saat düzenlemesine paralel yapılıyor. İlkbaharda başlayıp sonbaharın ortasında biten 7 aylık uygulama ile 800 milyon-1 milyar kilovatsaat arasında elektrik tasarrufu yapıldığı tahmin ediliyor.

Bu tasarruf miktarı orta ölçekli bir hidroelektrik santralin yıllık üretimine karşılık geliyor.


İlgili yazılar

Cinsel tacizde marmara ilk sırada!

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 2012’de Türkiye genelinde verilen 941 bin 532 mahkumiyet kararından yüzde 0,7’sini çocukların cinsel istismarı oluşturduğunu bildirdi.

Demirtaş: Rabiayı artık hatırlamıyorlar

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun sürekli yalan söylediğini ileri sürerek, “Yalan söyleme konusunda utanmazlar, arlanmazlar, yüzleri

Bakın müftü nasıl umre yaptı?

Bağcılar İlçe Müftüsü Hasan Hüsnü Sula’nın  26 Şubat 2014 tarihinde umre ziyareti sırasında  kaldığı lüks otelde akıllı telefonuyla AKP propogandası

Bir Cevap Yazın