Sapan ve demir bilye suç kapsamına alındı

Sapan ve demir bilye suç kapsamına alındı

Hükümet güvenlik pqaketini TBMM’ye gönderdi. Bakanlar kurulu tarafından imzalanarak TBMM Başkanlığına sunulan Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair Kanun tasarısında Valilere önemli yetkiler veriliyor. Jandarma ve Sahil Güvenlik komutanlığı İçişleri Bakanlığına bağlanıyor. Maskeli eylem yapanlara verilen cezanın alt sınırı  iki yıl altı ay olarak belirlendi. Cezanın üst sınırı ise 4 yıl olarak öngörüldü.

Tasarının gerekçesinde şöyle denildi:
Son zamanlarda meydana gelen toplumsal olayların terör örgütlerinin propogandasına dönüşmesi göstericilerin vatandaşlarımızın can güvenliklerini ve vücud bütünlüklerini tehdit etmesi kamuya ve özel kişilere ait araç, ve mallara zarar vermesi hatta yağma girişiminde bulunulması özgürlük-güvenlik dengesini bozmadan yeni tedbirler alınmasını zorunlu kıymıştır. Tasarı ile suç işlenmesinin önlenmesi vatandaşların kendilerini güvende hizmetlerinin sağlanması can ve mal emniyetinin temin edilmesi suçun aydınlatılması ve suçluların yakalanması gibi asli görevleri olan kolluk kuvvetlerinin durdurma arama ve gözaltına alma ve gerektiğinde silah kullanma gibi yetkilerinin yeniden düzenlenmesi öngörülmektedir.

İl idaresi kanunu gereğince il ve ilçe sınırları içinde bulunan genel ve özel bütün kolluk kuvvet ve teşkilatının amiri olan ve suç işlenmesini önlemek kamu düzen ve güvenini korumak için gereken tedbirleri almakla yükümlü olan mülki idare amirlerinin yetki ve sorumluluklarının daha belirgin hpale getirilmesi yönünde düzenlemeler yapılmaktadır.

Son dönemde sentetik kannabinoitiler (bonzai) ve türevlerinin kullanımını ve buna bağlı ölümlerin arması nedeniyle son iki yıldır özellikle eğitim kurumları ve çevrelerinde kullanımında ve ticaretinde önemli bir artış gerçekleşen sentetik uyuşturucu maddelere yönelik cezai yaptırımların daha caydırıcı hale getirilmesi sağlanmaktadır.

JANDARMADA ATAMAYI İÇİŞLERİ BAKANI YAPACAK

Tasarı ile elktronik vatandaşlık kartı getirilmesi öngörülüyor. Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığınn Genel kurmay başkanlığı ile bağlantısı yeniden düzenleniyor. Jandarma ve Sahil güvenlik komutanlığı personeli, Genelkurmay İçişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı ile ortak belirlenecek. Bu düzenleme ile Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığındaki general ve amiraller dışındaki atamaları İçişleri bakanı yapacak.

MASKELİ EYLEME CEZA

Tasarının toplantı ve gösteri yürüyüşlearinde değişxiklik yapan3. Maddesi’nde “ ateşli silahlar veya ibaresinden sonra havi fişek molotofg ve benzeri el yapımı olanlar dahil ibaresi ve zincir ibaresinden sonra gelmek üzere, demir biye ve sapan ibaresi ekleniyor..
4 maddesinde terörle mücadele yasası yeniden düzenleniyor. Buna göre; terör örgütünün propogandasına dönüqştürülen toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde kimliklerini gizlemek amacıyla yüzünü tamamen veya kısmen kapatanlar iki yıl altı aydan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılıyor. Bu suçu işleyenlerin şiddete başvurmaları veya silah Molotof ve benzeri patlayıcı yakıcı ya da yaralayıcı madde bulundurmaları veya kullanmaları halinde verilecek cezanın alt sınırı 4 yıldan az olamayacak.
2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa demir bilye ve sapan ibaresi eklenerek iki yıldan 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılıyor


İlgili yazılar

Cömert: Biz bir davanın içindeyiz

Star Gazetesi’nin Yayın Yönetmenliği görevinden alınan Yusuf Ziya Cömert, “Bir takım hırsızlık lafları dolaşıyor. Bu tür lafları üretenlere benim dilimde

Ballı kuyumcu’ya ballı plan davalık

Ankara Büyükşehir Belediyesi Belediye Meclisi’nin Etimesgut İlçesi Ballıkuyumcu Kentsel Dönüşüm Gelişim Proje Alanı 1/5000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1000

Bahçeli ne zaman sokağa çıkacağını açıkladı

MHP Lideri Devlet Bahçeli Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan’ın “sokağa çıkamıyor. Çünkü çıkacak yüzü yok” eleştirilerine yanıt vermek için basın toplantısı yaptı.

Bir Cevap Yazın