Savcı Deniz Gezmiş hakkında soruşturma açtı!

Savcı Deniz Gezmiş hakkında soruşturma açtı!

Gezi eylemine destek verdikleri için haklarında soruşturma açılan siyasetçi, gazeteci ve sanatçıların isimleri belli oldu.  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Cumhuriyet Savcısı Adem Meral tarafından tarafından soruşturma başlatıldı. Twitter’dan yaptıkları destek açıklamaları nedeniyle 10 ayrı suç işledikleri öne sürüldü.

Soruşturmada Hayko Cepkin, Zafer Algöz, Zeynep Tarhan Muslu, Nihat Doğan, Muharrem İnce, Kemal Kılıçdaroğlu, Asuman Krause, Janset Karalin, Mehmet Ali Alabora, Hüseyin Aygün, Aslı Aydıntaşbaş, Can Dündar, Ece Temelkuran, Barbaros Şansal, Umut Oran, Yılmaz Özdil, Halk Tv ler aldı.

Soruşturmadaki en ilginç nokta ise Yusuf Aslan ve Hüseyin inan ile birlikte 6 Mayıs 1972 de idam edilen Türk Sol’unun önemli isimlerinden Deniz Gezmiş isminin de yer alması oldu.

İddia edilen 10 ayrı suç ise şunlar, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma, Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti’ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama, başbakana ve devlet büyüklerine hakaret, hükümete karşı suç, halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit, suç işlemeye tahrik, suçu azmettirme, yalan haber yapma, hakaret.”

GEZİ PROGRAMLARINI TEK TEK İNCELEMİŞLER

Savcılığın eylem sırasında Uusal Kanal’da yayınlanan programlara katılan İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Nur Doğan Rigel, TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz, İP Ankara İl Başkanı Osman Yılmaz, Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İlker Yücel, Aydınlık Gazetesi Ankara Temsilcisi İsmet Özçelik, Haber Müdürü Erdem Atay, Yazar Mehmet Faraç, Yazar Filiz Cemsu, eski Yazar Eren Erdem, İstihbarat Şefi Ceyhun Bozkurt, Ekonomi Müdürü Recep Erçin, Muhabir Irmak Mete, Muhabir Soner Bahadır’ın katıldığı programların incelendiği ve detaylarının savcılığa bildirildiği belirlendi.

Kılıçdaroğlu ve İP yöneticilerini “terör örgütü kurmak” iddiasıyla soruşturan savcı Adem Meral, Gezi Parkı eylemlerinde yer alan Beşiktaş taraftar grubu Çarşı üyeleri hakkında “darbe” suçlamasıyla iddianame hazırlamıştı.

İKİNCİ ‘ŞÜPHELİ’ OLAYI

Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu daha önce de Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın şikâyeti üzerine savcı Mehmet Demir tarafından “şüpheli” sıfatıyla ifadeye çağrılmıştı. Olayın basına yansıması üzerine savcı Demir ifadeye çağırma işleminin “sehven” yapıldığını iddia etmişti.

BU AKP’NİN SAVCISI

kkkkkkkkkHakkında soruşturma açılan CHP genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, tepkisi sert oldu. Soruşturmayı bir hukuk terörü olarak tanımlayan CHP lideri   “Eğer bir savcı gerçekten böyle bir iddianame hazırlamışsa bu kişi Cumhuriyet savcısı olamaz. Olsa olsa iktidarın savcısı, AKP’nin savcısı olabilir. Çünkü Atatürk Cumhuriyet kuşaklarını fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, nesiller olarak tanımlıyor. Siz bir cumhuriyet savcısı olarak kalkıp başka bir şey yapıyorsunuz. Bir düşünceyi, bir protesto eylemini terör olarak tanımlıyorsunuz. Savcının bu yaptığının adı hukuk terörüdür.”dedi.

Kaynak: Can özçelik/Aydınlık


İlgili yazılar

Şahin, ABD’yi Suçladı

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, IŞİD’in elinde 49 konsolosluk vatandaşın olduğunu belirterek, “Bu bombalama hadisesinden onlarda zarar görürlerse

Eski müdürden savcıya belgeli yanıt

Görevden alınan İstanbul Eski Mali Şube Müdürü Yakub Saygılı, yolsuzluk ve rüşvet operasyonu için verilen takipsizlik kararını madde madde çürüttü.Yakub

Kılıçdaroğlu: Davutoğlu topal ördek gibi

CHP lideri Kılıçdaroğlu Şanlıurfa’da yaptığı  incelemeyi anlattığı grup toplantısında  işsizlik ve yoksulluğu gördüğünü belirterek 50-60 liraya muhtaç insanların amele pazarında

Bir Cevap Yazın