“Soma’da Hastane İnşaatı da Durdu”

“Soma’da Hastane İnşaatı da Durdu”

Soma’da yaralar sarılmayı beklerken, madencilerin yaşadığı iş kazaları için kurulacağı söylenen tam teşekküllü yanık tedavi merkezi ve ortopedi servisini içeren yeni devlet hastanesi binası da yarım kaldı. Soma Devlet Hastanesi binası, bu defa müteahhit firmanın iflası nedeniyle yarım kaldı.

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, Soma’da madenciler için tam donanımlı yanık tedavi ve ortopedi merkezi olmadığını Nisan ayında gündeme getirmiş ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nu maden kazaları sonrası müdahale için uyarmıştı.

Mayıs ayındaki maden faciası sonrası yanık tedavi merkezi ve tam donanımlı ortopedi servisinin önemi iyice ortaya çıktığını ifadeeden Sakine Öz, uyarılarının dikkate alınmadığını Nisan ayında söylemiş ve facia sonrasında yeni hastane binasının acilen bitirilmesi gerektiğini savunarak, ”Şimdi o hastane de firmanın iflası nedeniyle yarım kaldı. 3 ayı geçmesine rağmen yanık tedavi merkezi soru önergesine cevap gelmediği gibi, inşaatın geleceğine ilişkin sorular birikti” dedi.

Soma Devlet Hastanesi’nin geleceği konusunda endişelerini meclis gündemine taşıyan CHP Milletvekili Öz,

“13 Nisan 2014 tarihinde, Soma’daki bir madende yaşanan dinamit patlaması sonucunda bedeninde yanıklar oluşan madencimiz Dursun Ç.’nin tedavisi, Soma’da tam teşekküllü bir yanık tedavisi olmadığı için Kocaeli’de gerçekleşmiştir. 15 Nisan tarihindeki soru önergemle, Soma’da yanık tedavi merkezinin acilen yapılması gerektiğini belirtmiş ve planlanan yeni hastane inşaatının ne zaman hizmete açılacağını, hastanede bir yanık tedavi merkezinin kurulup kurulmayacağını, yanık şikâyetiyle başvuran hastalardan, farklı illere sevk sayısını sormuştum. Ayrıca, mevcut ortopedi servisinin ise, iş kazaları sonucundaki hastalıkları yeterince karşılayamadığı, uzuv yaralanma ve kopmalarına karşı diğer illere sıklıkla hasta sevki yaşandığı bilinmektedir. Soru önergemin üzerinden henüz bir ay geçmeden, Soma-Eynez’de yaşanan maden faciasının ardından yaşanan tıbbi müdahale süreci, Soma’da tam teşekküllü bir yanık tedavi merkezinin olmayışı sorununu ortaya koymuştur” diye konuştu.

“Bakanlığınızın yetkili birimleri ve diğer kamu kurum kuruluşları ile müteahhit firma arasındaki sözleşmenin son durumu nedir; kamunun alacak ve borcu nedir?
Hastane inşaatı hangi yollarla tamamlanacaktır?” diye soran Sakine Öz, Bakan Müezzinoğlu’ndan şu sorulara da yanıt istedi :

Hastane ihale sürecine kaç firma başvurmuş, ihale ne kadar bedelle verilmiştir?

TOKİ, yarım kalan inşaat sonrasında ihaleye çıkacak mıdır; ihalenin kapsamı ve usulü ne olacaktır?

İnşaat çalışanlarının ne kadar alacağı birikmiştir, ödemeler ne zaman yapılacaktır?

Soma Devlet Hastanesi binası inşaatında gelinen aşama nedir, hastane ne zaman hizmete açılacaktır?

Yeni hastanede tam teşekküllü yanık tedavi ve ortopedi merkezleri kurulacak mıdır?”


İlgili yazılar

Çakıcı: Yüreği varsa beni öldürtsün

Ünlü mafya elemanı Alaattin Çakıcı, 3 Ekim 2013 tarihinde Başbakanlık makamına mektup gönderdiği hakaret içerikli mektup nedeniyle  hakkında açılan davada

Kurtulmuş Referandum Tarihini Açıkladı

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, referandum süreciyle ilgili “Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihten itibaren 60’ıncı günde de referandum yapılacak.

Yenikapı Bir Aldatmacaydı

Aralarında Eğitim İş, Yargıçlar Sendikası, İlerici kadınlar Derneği’nin de bulunduğu çok sayıda sivil toplum örgütü Yenikapı mitingine katılan muhalefeti iktidarın

Bir Cevap Yazın