Soma’da ölü sayısı 207 ye çıktı

Soma’da ölü sayısı 207 ye çıktı

Bakanlarından, yandaş medyasına canhıraş savunulan, bütün denetimlerin yapıldığı söylenen öve öve bitirilemeyen Soma Holding’in işlettiği madendeki hukuksuzluk acı bir haberle ortaya çıktı. Soma’daki Maden faciasında hayatını kaybeden maden işçilerinin bir bölümünün cenazeleri Kırkağaç’ta bulunan soğuk hava deposuna getirildi. Madende ölenlerin sayısı  207 ye, çıktı. Yaralı sayısı ise 57 olarak açıklandı.

Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Soma’da yaşanan maden faciasıyla ilgili  basın mensuplarının sorusunu yanıtladı. İşte o açıklamadan satır başları

205 madencimizi kaybettik. Yaralılardan özellikle ağır yaralıların rahatladığını kurtulduğunu görüyoruz. Bugün AFAD ekibimiz koordinasyon merkezinde hangi hastanelerde hangi yaralı kardeşimizin kaldığına bakılacak.

Biraz önce açıklandığı gibi 3 günlük milli yas ilan edildi. Bayraklar gerek yurt içi ve yurt dışında yarıya indirilecek. Cuma hutbesinde de maden kazasıyla alakalı da irad edilecek.

Sayın Başbakanımızın bu konuda bir iradesi ve tavsiyesi oluştu. Çünkü bu sıkıntı ve acı beklediğimizin üzerinde oldu.

“BU SAYI ARTACAK”

Türkiye’de şu ana kadar yaşanmış en yüksek işçi kaybımızla sonuçlanan bir kazaya doğru gidiyoruz. Otopsilerin tamamlanması, sayın valilerimizin, bakan yardımcılarımızın yaptıkları çalışmalarla beraber şu anda 7 tane işçi kardeşimizin cenazesini ailelerine teslim ettik. Bu sayı artacak. Bir yandan otopsileri yapılıyor. Diğer yandan adli tıp kurumundan buraya uzman ve teknikerler geldiler.

Bütün bu işlemler bittikten sonra adli ve idari soruşturmaların yapılacağından hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Biz şu an acımızla uğraşıyoruz.

İçeride herhangi bir grizu patlaması oldu. Karbonmonoksit zehirlenmesinden işçi kardeşlerimizin hayatını kaybettiğini görüyoruz. Zamanın aleyhimize işleyeceğini söylemiştim. Allah rahmet etsin. Acılı ailelerine sabırlar niyaz ediyorum.

İÇERDE KAÇ İŞÇİ VAR?

Tahmini bir rakam var. Bunu söylemekten, bilerek kaçınıyorum. Özel sektörün verdiği rakamları kullandığımız için, bunlara da ne kadar kefil olacağımızı, net telaffuz etmediğimiz için işçi kardeşlerimizin çıktıkça paylaşacağız.

Bizi sıkıntıya sokan, bu manada, bu sayılarla alakalı ancak çıktıktan sonra bunları paylaşacağımızdır. Bugün, dünkü gelen vekil arkadaşlarımızın, BDP eş başkanının, Kılıçdaroğlu’nun geleceğini, başbakanımızın ziyaretini duyurmuştuk.

Yangın bir ara söner gibi oldu. Ancak dalgalı bir seyir izliyor. Yangın tamamen söndürülmüş değil. Yangın yolu üzerinde olanlar. Orada bulunan işçi kardeşlerimiz var. çıkarttığımız işçi kardeşlerimizin yanarak vefat ettiğini görmedik. Yangına daha uzak olduklarını düşünüyoruz. Bir cebe girebiliyor olmaları halinde nefesliklerle beraber yaşayabileceği ümidi var. O ümidimiz azalıyor olsa da içimizde bunu barındırıyoruz.

Hemen hemen 500’e yakın sayının, kurtarma ekibindeki arkadaşlarımızın da sağlığını düşünerek bu kurtarmaya çalışıyoruz.

NEDEN SOĞUK HAVA DEPOLARI

Onların cenazelerini, hatıralarına uygun olarak, sıhhi şekilde muhafaza etmemiz lazım. Onların cenaze şartlarında muhafaza etmemiz lazım. En yakın devlet hastanelerinin morgları dahil olmak üzere bütün bu şartlara uyan yerleri kullanıyoru

Yaralılardan dördü ağır demiştim. Onlar ağır olmaktan çıktılar. Taburcu olan oldu. 57 tane hastanelerimizde yaralı kaldı. durumlarının iyi olduğu bilgisini aldım. Koordinasyon merkezimizde, hangi işçinin hangi hastanede olduğuna dair bilgilendirmeler de yapılıyor.

Ben yüksek bir sayı söyleyip kamuoyunu yanıltmak istemem, düşük sayı söyleyip de yanıltmak istemem.


İlgili yazılar

GÖKÇEK KENDİ ADINA OY İSTEYEMİYOR

CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, “Melih Bey çıkıp da bana oy verin diyemiyor AKP’ye oy verin diyor. Ben yapacağım hizmetler için oy istiyorum” dedi.

Mini Anayasa İçin Düğmeye Basıldı.

Anayasa değişikliği için uzlaşan AKP; CHP ve MHP’nin çalışma yapmak üzere görevlendirdiği milletvekilleri ilk toplantısını yaptı. Toplantıdan önce TBMM’de ortak

Ustanın ardından…

89 yaşında hayata veda eden büyük usta Fikret Otyam ardında sayısız eserler bırakmıştır. “Otyam’ın Fırçasından” Yapım Yılı : 1948 “Hatıra” Yapım Yılı

Bir Cevap Yazın