Soma’daki madende ölenler için camilerden sela okundu

Soma’daki madende ölenler için camilerden sela okundu

Soma’da, karbon monoksit gazı sızıntısı ve arkasından meydana gelen patlamada yaşamını yitirenler için bütün camilerde sela okundu. diyanet işleri Başkanlığının talimatıyla okunan seladan sonra dua edildi. Ayrıca Manisa Valiliği  soğuk hava depolarında bekletilen cenazeler için çevre illerden tabut istedi.

AKP’LİLERE TEPKİ

Öte yandan facianın ardından yaptıkları konuşma ile AKP’lilere yönelik tepki çığı gibi büyüyor.

Soma’daki maden faciasının ardından AKP’li Burhan Kuzu ve Şamil Tayyar ile Prof. Orhan Kural’ın sözleri sosyal medyada büyük tepki çekti. Kuzu, maden ocağı için “Adete köstebek yuvası” derken, Tayyar CHP’yi Meclis’i tıkamakla suçladı. Prof. Orhan Kural ise maden faciasında yaşanan ölümler için “tatlı ölüm” gafı yaptı. Gazeteci Fatih Tezcan da attığı tweette Gezi Parkı direnişine gönderme yapması çok konuşuldu.

AKP Milletvekili Burhan Kuzu’nun Twitter’dan maden faciası ile ilgili attığı tweet büyük tepki çekti. Soma’da yaşanan maden faciasından sonra Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün 157 ölü var açıklaması sonrası bu acı haber sosyal medyada hızla yayıldı. AKP’li Burhan Kuzu yayılan ölüm haberlerine Twitter adresinden tepki gösterirken bu haber üzerine yorum yapanlara hakaret etti.

Burhan Kuzu “Açıklama getirelim: 2 KM derinlikte 200 kişinin mahsur kaldığı bölgeyi derinlemesine değil yatay olarak algılayalım. Adeta bir köstebek yuvası. Soma kazasında resmi rakamlar dışında bir takım kazmaların verdiği ürkütücü rakamlara inanmayın. Başbakan bugün Somaya gidecek.” dedi.

Kuzu’nun bu tweeti sonrası birçok Twitter kullanıcısı Kuzu’ya çok sert tepkilerle yanıt verdi.

GÜZEL ÖLÜMDEN SONRA TATLI ÖLÜM

Prof. Dr. Orhan Kural, CNNTürk’te Cüneyt Özdemir’in sunduğu 5N1K programında Soma’da ölen işçiler hakkında yaptığı gaf tepki çekti. Kural, “Karbonmonoksit oksijenden daha hafiftir, yukarı çıkar. Çok iyi bir intihar yoludur. Çok tatlı bir ölümdür” dedi.
CNN Türk televizyonunda Cüneyt Özdemir’in konuğu Prof. Dr. Orhan Kural’dı. Kural’ın canlı yayında yaptığı açıklamalar sosyal medyada büyük tepki topladı.

TAYYAR SAÇMALADI

AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, Beyaz TV’de yayınlanan Son Söz programında Soma’da yaşanan iş cinayetine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Tayyar Soma için önerge veren CHP’lileri önergeye sahip çıkmamakla itham etti. Şamil Tayyar işçilerin güvenliği için soru önergesi veren CHP’yi Soma faciası konusunda da suçlu ilan etti.
Tayyar, “Laf olsun torba dolsun diye önerge veriyorlar. CHP böyle bir önerge vermişse, kaç CHP’li bu önergeye oy verdi. Laf olsun diye geliyor, çıkıp gidiyorlar. Araştırma önergelerinin hedefi Meclis’i tıkamak” dedi.

 


İlgili yazılar

Erdoğan’ın Hedefinde Adalet Var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP’nin ‘Adalet Yürüyüşü’nü  “Adaleti savunmuyor, zulmü yüceltiyorsunuz” diye eleştirdi. Erdoğan, partisinin il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada

Ülkemiz, Bayrağımız, Onurumuz Zarar Görmesin

Muharrem İnce konuşmasında, 80 vatandaşımızın başı beladayken, Meclis’de yasa görüşmelerinin yapılmasının doğru bulmadığını söyledi. TBMM’de halkın duygularını dile getirdi.

MHP’de Başkanlık Çelişkisi

Başkanlık sistemi tartışmalarını Türkiye gündemine getiren MHP’de kafalar karışık. Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin “Fiili durumu ortadan kaldırma” gerekçesiyle AK Parti’ye

Bir Cevap Yazın