“Söylem doğru, uygulama yanlış”

“Söylem doğru, uygulama yanlış”

Başbakan Davutoğlu Kent merkezine araçların girmesinin paralı olacağı, bisiklet yollarının yaygınlaştırılacağı gibi öncelikli dönüşüm programlarını açıklamıştı. Davutoğlu’nun öncelikli dönüşüm planını masaya yatıran mimarlar “ söz doğru uygulama yanlış” dedi.

Öncelikli dönüşüm politikaları kapsamında Davutoğlu tarafından açıklanan kent ulaşımı projelerini değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri hükümeti samimi bulmadıklarını dile getirdi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Davutoğlu’nun açıkladığı projelerin yeni olmadığına eski projelerin yeni gibi açıklandığına dikkat çekti. Candan şunları söyledi: “10. Kalkınma planında açıklanan Kent merkezine araçların girmesinin paralı olacağı, metro hatlarında otobüslerin kaldırılacağı, bisiklet yollarının yaygınlaşacağına dair projeler, daha önce beşinci, altıncı, yedinci, sekizinci kalkınma planlarında özel ihtisas komisyon raporlarında, ulaştırma şuraa raporlarının hepsinde mevcut. Hükümet eski olan projeleri yeni gibi sunuyor. Kent İzleme Merkezimizle rapor hazırladık, ulaşım uzmanımız Erhan Öncü konuyla ilgili hazırladığı raporda Kentsel ve mekansal planlamadan ayrı bir şekilde sadece enerji verimliliği üzerinden bir ulaşım politikasının çok eksik bir proje olacağını raporunda vurguluyor. AKP Hükümeti sadece konuşuyor gereğini yapmıyor. Gereğini yerine getirdiğni iddia ettiği noktalarda da eksik yerine getirerekmevcut ulaşımda tıkanmalara yol açıyor. En son bunu Çayyolu metro hattında gördük, gerekli alt yapı kurgulanmadığı için kentte ciddi sıkıntılara neden oldu.”

“Bisiklet ulaşımı neden hayata geçmiyor?”

Bisiklet ulaşımını hayata geçirmelerinin önünde engel yok diyen Candan, “ Genel olarak ulaşım politikasına dair AKP Hükümetinin yaklaşımları samimi değil. Bisiklet ulaşımının yaygınlaştırılması doğrudur ve şu an bisiklet ulaşımının yaygınlaştırılmasında hiçbir engel yok. Neden yapılmıyor? Söylem doğru ama uygulamada samimi değiller. Kent merkezlerine giren araçları azaltarak otobüsleri kaldırarak vizyon yaratmaya çalışsalar da bu vizyonun alt yapısı yok. Büyükşehirlerde otobüsleri kaldırmış olsalar Ankara’nın şu haliyle bu mümkün değil, çünkü bu proje için gerekli altyapı çalışmaları yok. Kentte ulaşım tıkanır. Doğru söz uygulamada yanlış eylem. Türkiye Cumhuriyeti ilk yıllarında demirağlarla ördü yurdu. Şimdi demir ağlarla yer altını öremeden bunları söylemeleri anlamsız hale geliyor.” Şeklinde konuştu.

“Ankara’da teleferik neye dayanarak yapıldı?”

Mimarlar Odası Ankara Şube 2. Başkanı Ali Atakan ise “Nutuk atarak ülke yönetilemez. fikri olan birikimi olan meslek odalarıyla üniversitelerle çalışmıyorlar. Ankara’ya baktığınızda metro yapamayan bir Büyükşehir Belediye başkanı var. Bakanlığa devredilmiş metro var. Hangi paralar harcanıyor şehrin altında ne yapılıyor bilinmiyor. Ankara’da neye göre teleferik yapıldı? Planları ortada yok. hiçbir mimari katkısı olmayan özelliği olmayan giriş kapıları yapıp pazarlıyorlar. Kentleşme ilkeleri yerle bir edilmiş durumda” eleştirisinde bulundu.


İlgili yazılar

BİZE KUMPAS KURULDU

Silivri Cezaevi’nde Sabah’a konuşan Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, “Gizli tanıklarla, ayarlanmış hâkimlerle kumpas kuruldu. Amaç orduyu tasfiye etmekti.” dedi.
Başbakan Erdoğan’ın danışmanı Yalçın Akdoğan’ın “Ordumuza kumpas kurdular” sözlerinin ardından bir kumpas açıklaması da Başbuğ’dan geldi.

Eley: Türkiye diktatörlükten önceki son durakta

Geoff Eley, Alman tarihi üzerine uzman bir İngiliz tarihçi. Nazizm ve faşizm üzerine pek çok kitabı var. Akademik çalışmalarını ABD’deki

Oran: AKP’ye hükümet kuranı halk affetmez!

12 Eylül askeri darbesinin kapısına kilit vurduğu siyasi partilerin yeniden açılmasını sağlayan yasanın TBMM’de kabul edilmesinin 23. Yıldönümünde twitter’dan mesaj

Bir Cevap Yazın