Tamaylıgil: AKP Hak ve Özgürlükler Hareketi’ni böldü

Tamaylıgil: AKP Hak ve Özgürlükler Hareketi’ni böldü

AKP’nin üç yıl önce Bulgaristan’daki Türklerin en büyük partisi olan sosyal demokrat  “Hak ve Özgürlük Hareketi”ni bölmek için siyasi çalışma yaptığı ortaya çıktı. İddiayı CHP İstanbul Milletvekili  Bihlun Tamaylıgil, İstanbul Avrupa Yakasındaki 200 ü aşkın Balkan dernekleri temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda dillendirdi.

Balkanlardan Türkiye’ye okumak için gelenlere dernek ve parti olarak yardımcı olmaya çalıştıklarını anlatan Tamaylıgil  “Biz Balkanlar’dan gelerek Türkiye’de okuyan gençlerimizle, farklı bir projeyi hayata geçirmek için çalışıyoruz. Bir yandan Balkanlar’daki aileler ile burada bulunan akrabalarını bir araya getirmeyi hedefledik, bir yandan da aileleri Balkanlar’da bulunan ancak Türkiye’ye okumak için gelen bütün genç arkadaşlarımızla bir bağlantı kurarak, onlarla bir dostluk, kardeşlik ve kültür paylaşımı yaşayalım istedik. Onlar, eğitimleri bittikten sonra kendi topraklarına hizmet edecekler ve ilerde çok önemli yerlere gelecekler.” diye konuştu.

“ÇOK ACI ÇEKTİK”

Tamaylıgil şöyle devam etti: Bizler, önemli acılar ve zorluklarla anavatana gelmiş ama Mustafa Kemal Atatürk’ün bize verdiği aydınlık meşalesini bu güne kadar taşımış ve sonuna kadar taşımanın yeminini etmiş kişileriz. Ondan hiçbir kuvvet bizi vazgeçiremez.

Bu gün Türkiye’de maalesef Cumhuriyeti bir reklam arası olarak gören bir zihniyet var. Ben Mustafa Kemal Atatürk’ün kızı, bir Cumhuriyet kadınıyım, bundan her zaman guru duydum. Cumhuriyeti reklam arası gören zihniyet, bir kadın devrimi, kadının önünü açan bir süreç olduğunu maalesef anlayamamış.

“HAK VE ÖZGÜRLÜKLER PARTİSİ’Nİ BÖLDÜLER”

Üç yıl önce Bulgaristan’da, Hak ve Özgürlükler Partisi’nin girdiği bir seçim oldu. Bu gün Türkiye’yi yöneten zihniyet, o gün Hak ve Özgürlükler Partisi’ni, kendi içinde bölüp farklı bir partiye destek olarak, seçim içinde yarıştırdılar.

Burada, valilik, kaymakamlık ve emniyetle bizlerin ve Hak ve Özgürlük Partisi yöneticilerinin üzerinde baskı kurmaya çalıştılar ama hiç kimseyi yıldıramadılar.   Çünkü biz Bursa’da, İzmir’de, İstanbul da bu mücadeleyi onlar için yaptık.

Bu gün Türkiye’de, en üst kademede oturan kişi, Türkiye’deki o kanlı terör örgütünün kurduğu partilerle, orada azınlık partisi olarak gördüğü Türk partisini aynı kıyaslamanın  içine sokmuştu. O yüzden her zaman, her şekilde demokrasiyi öne alarak siyasi mücadelesini yapmış olan, hak ve özgürlükler Hareketi’ni destekleyeceğiz. Diğer taraftan, Balkanlarda geçmişte yaşanan olumsuzluklardan ders alarak, her zaman barış ve kardeşliği koruyacak çalışmalara destek olacağız. Buradaki derneklerin her zaman aynı duyarlılıkla çalıştığını görüyorum.

 


İlgili yazılar

Emine Ülker Kabataş yalanını sahiplendi

Anadolu Partisi Genel Başkanı Emine Ülker Tarhan, Kabataş yalancısı olarak bilinen Elif Çakır’ın programına konuk oldu. Elif Çakır’ın sunduğu Ülke TV’de

OECD’den rüşvet anatomisi

Merkezi Paris’te bulunan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), uluslararası rüşvetin önemli bir kısmının büyük şirketler tarafından verildiğini ve büyük

Suçu Bilal Erdoğan’a hakaret etti iddiası

Gazeteci Soner Yalçın, ‘Kayıp Sicil – Erdoğan’ın Çalınan Dosyası” adli kitabında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’a hakaret ettiği

Bir Cevap Yazın