Tarihi cami yok olmanın eşiğinde!

Tarihi cami yok olmanın eşiğinde!

CAMİNİN TESCİLİ BİLE YAPILMAMIŞ

Caminin kitabesinde “Hacı Hüseyin’in eşi Emine Kadın tarafından 1811 yılında hayrat olarak yaptırıldığı” yazıyor. Tarihi eser statüsündeki yapı Kültür Bakanlığı’nın sorumluluğunda. Bakanlık kılını bile kıpırdatmadı. Bakanlığa bağlı İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’nün tarihi yapıyı tescillemesi gerekiyordu ancak buna gerek duyulmadı. Üniversitelerin bilgisi bile yok. Çürümeye yüz tutan caminin bir an önce tescillenip, koruma altına alınması ve onarılması gerekiyor.

DEVLET CAMİYE İMAM GÖNDERMEDİ

Kuyucak Köyü Muhtarı Ziya Eslik (70) ve yöre halkı konuyla ilgili açıklama yaptı. Muhtar Eslik, “Geçen yıla kadar burada elektrik ve su sorunu olduğu için 95 haneli köyümüzden birçok kişi aşağıdaki bölgeye taşındı. Cemaat azalınca devlet imam göndermedi. Sonra da cami bu duruma geldi. Devlete bu tarihi değerimizin kurtarılması için çok başvuru yaptık ama ilgilenen olmadı” dedi.

DEĞERLİ HALILAR DA ÇALINDI

Köy halkından Ayşe Beğiç (51) “Camimizde mevlit okunurdu, ibadet edilirdi. Sonra virane oldu. İçinde tarihi eserler, değerli halılar ve kilimler vardı, çalındı. Camiye ihtiyacımız var. Cenazelerimizi evlerin önünde yıkamak zorunda kalıyoruz. Sorunumuz çözülsün” diye konuştu.

YABANİ HAYVANLAR GELDİ

Köylüler zaman zaman keçilerin ve yabani hayvanların camiyi yuva olarak kullandıklarını gördüklerini söyledi. Ünal Beğiç (52) “Eskiden bu camide cuma ve bayram namazlarımızı kılardık. Şimdi harap oldu… Burada sık sık yabani hayvanlar görüyoruz. Camimizin onarılıp, açılmasını istiyoruz” dedi.

Kaynak:Gökmen Ulu / Sözcü


İlgili yazılar

Alan: AKP’nin şerefini takdirinize bırakıyorum

MHP İstanbul Milletvekili  emekli Korgeneral Engin Alan ilk kez bir konferansta konuştu. Balyoz kumpasında yaklaşık 4 yıl hapiste kalan ve

Osman Can Erdoğan’ı çok kızdıracak!

AKP İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Prof. Dr. Osman Can,”HDP’nin parlamentoya girmesinde demokratik açıdan yarar var” derken, başkanlık sistemine toplumsal

Can Dündar’dan yandaş yazı denemesi

MİT TIR’ları haberi nedeniyle Cumhrbaşkanı Erdoğan’ın “Ben bu işin peşini bırakmam” sözünden sonra Tutuklanan Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Müdürü Can

“Tarihi cami yok olmanın eşiğinde!” için 1 cevap

 1. Vedat Konak diyor ki:

  İŞİD’i destekleyen İsmail ağa cemaati, AKP’nin öz cemaati, pan İslamizmin yeni karargahı!

  AKP, sahte İŞİD operasyonu ile dünya kamuoyunu aldatmaya çalışıyor! Kendi askerlerine, sınırın karşısına geçip ateş etmeler, Suruç katliamının MİT tarafından İŞİD içinde örgütlendirilmiş bir elemanca gerçekleştirilmesi vs…!

  İslam Devleti (İŞİD) açıklamasından: “Türkiye, eski karargah ve boş yerleri bombaladı, bize önceden haber geldi…” İŞİD sözcüsü Ebu Yusuf, “Operasyonlarda ciddi bir kayıp gerçekleşmediğini, vurulan yerlerin eski karargâhları ve kimsenin kullanmadığı yerler olduğunu” iddia etti. (27 Temmuz 2015)
  KOMPLOCULUK GELENEĞİ VE TÜRK İSLAM SENTEZİ DARBESİ!

  Çeşitli çetelerin koalisyonu olarak ortaya çıkan AKP, Askeri darbelerin geliş süreçlerini örnek alıyor!
  Askeri guruplarca kuvvetlendirilmiş İslamcı vesayeti sağlamlaştırmaya çalışan AKP, saray darbesine ortam hazırlamaya çalışıyor! Başta Nakşibendiler olmak üzere Türkiye’de ki bütün şeriatçı akımlardan türeyen cemaat ve tarikatları birleştiren Erdoğan kliği, tüm militarist çetelerin üst kurumu olan MGK’de, AKP hükümetinin besleyip büyüterek halkın başına bela ettiği barbar Cihatçı örgütlerin kullanılarak bir kaos ortamının yaratılmasına karar verdi.
  Kullanılan metotlar hemen hemen aynı…En son olarak Kenan Evren cuntasının hazırlanış biçimini kendisine örnek alan AKP oligarkları, mutlak iktidarları için her yolu mübah görüyorlar…

  TSK, 1970-80 lerde cunta yapmak için, sağ-sol kavgası adı altında,kitleleri piskoojik alanda hazırlamak için, MİT ve diğer Kontra güçleri,hem sağcı hemde solcu kılığına girip kanlı eylemler gerçekleştiriyordu! İlk Kontrgerilla davası 31 yıl önce katledilen savcı Doğan Öz tarafından açılmıştı, ancak ne varki , devleti elinde bulunduran TSK, Doğan Öz’ü katletti.

  AKP, SARAY DARBESİ İÇİN KİTLE ÇALIŞMASI YAPIYOR!

  Erdoğan’ın saray terörü,TSK kurmaylarından aşağı kalmadı, eski bütün Kontr-Gerillacılar iş başında! Kimin kimi öldürdüğü belli değil artık…! Erdoğan’ın gladyatörü, sol gösterip sağ vuruyor!

  Bu darbeci kirli sistemin öncüllerinden bir farkı kalmadı. Askeri darbeler öncesinde sıkça kullanılan komplolar yeniden devreye sokuldu. Mesela MİT ajanlarının İŞİD kılığında eylem yapmaları bunun en basit örneğidir.
  islam dininin iktidar savaşı ve diktatörlüğün tesisinde kullanılması da yeni değil! Aynen şimdiki gibi komplolarla iktidara gelen darbeci Kenan Evren şimdiki Erdoğan gibi cumhurbaşkanı sıfatıyla yaptığı miting konuşmalarında dini motifler kullandı. Meydanlarda Kuran’dan ayetler okuyup İslamist ajitasyon yapan askeri diktatör, imam hatip liselerinin yaygınlaşması,her köye bir cami,Kuran okulu ve din dersinin zorunlu hale getirilmesini sağladı.
  1980-83 arası askeri iktidar döneminde Türk-İslam Sentezi Milli Güvenlik Konseyi tarafından ana doktirin haline getirildi.

  Benimsenen yeni devlet politikasının temelinde Türklük ve İslam’ın milli kültürün iki temel kaynağı olduğu bu politikaya göre Türkiye’nin eski osmanlı topraklarında genişleyebilmesi en etkili yolun Türk-İslam Sentezi olduğu önerildi. işte AKP’nin temelleri ta o zaman atıldı.. Buna göre İslam olmadan Türklerin kimliklerini korumaları mümkün olmadığı savunularak,İslamizmin her alanda genişletilmesine karar verildi..,

  Kenan Evren, darbe sonrasında pek çok konuşmasında, şimdiki AKP yöneticileri gibi dine ve Kuran’a referans vermiş, “İslami değerler” ile “milli değerler” dediği pan İslamizm-pan Türkizm şarlatanlığı yapmıştır. 19 Ekim 1981 tarihinde okullarda din dersi zorunlu hale getirilmiştir. İmam Hatip liselerinin ve öğrencilerinin sayısı arttırılmıştır. 1983 tarihinde imam hatip lisesi çıkışlılara, üniversitelerin her bölümüne girme hakkı tanınmıştır. Bu dönemden itibaren Alevi köylerine camiler yapılmaya başlanmıştır.

  Şimdi AKP’yi oluşturan Cemaat ve tarikatlar,Türk İslam Sentezi ideolojisi etrafında şekillendirilen kültürel ve siyasal ortamla, Pakistan benzeri bir yapının alt yapısını oluşturmuşlardır. AKP iktidarı, imam hatiplerle, çok sayıda dini derslerle, kurslarla, okullardaki şeriat uygulamalarıyla Talibanlaştırmaya çalıştığı eğitime, dolaylı bir biçimde, Afganistan’da Taliban’ın ortaya çıktığı dönemin Taliban kafa dini liderlerinden, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın gençliğinde önünde diz çöktüğü Gülbeddin Hikmetyar’ı de soktu.Bu alt yapı hazırlandıktan sonra, gelinen noktada Suriye’de kanlı radikal dinci terör örgütleri destekleyen AKP iktidarı, 7 haziran seçimlerinde umduğunu bulamayınca MGK kararları ile El Kaide ve İŞİD bağlantılı elemanlarına kitle katliamları yaptırtarak oluşacak kaos ortamına bel bağlamıştır…
  ‘Muhalif denilen’ Barbar terör örgütleri, Nusra ve IŞİD ile birlikte yönetimi devirmeye çalışan dinci örgütlerin desteklenmesine devam ediliyor…Bu durum, Türkiye’nin, aynı zamanda kendi içinde de savaş kıvılcımlarını tutuşturması anlamına gelmektedir.

  Şimdi bu durumda, NATO, Erdoğan’nın görkemli sarayını korumak için mi yardıma gelecek?
  Utanmadan Nato’dan yardım istiyorlar? Şan şöhret peşindeki bir saray delisinin yeniden yapılandırdığı AK gladyatörünün İŞİD içine soktuğu elemanla yaptığı Suruç katliamı ne olacak?
  Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren Cihadistlerin sponsoru AKP militaristleri, danışıklı dövüşlerle paçalarını kurtarmaya çalışıyorlar!
  Petro-dolarlarla kurulan saray ve camiler ve pan-İslami hâkimiyet arayışı şeriatçıların yeniden doğuş devrini başlattı..

  AKP Türkiye’deki bütün İslamcı cemaat, tarikat ve grupları, vesayetçi Askeri çeteleri de birleştiren pan-İslamist Militarist bir parti oldu.

  12 Eylül’ün hedeflediği toplumsal profilin yaratılması AKP ile sağlandı:Militaristlerin istedikleri işte bu İslamı bayrak yapan ve Pan Türkizm 
  yanında Pan İslamizmi kullanarak post modern Osmanlı’yı yeniden canlandırabilen ırkçı ümmetçiler idi.

  Saldırgan, şoven ve militarist bir ruh halinin topluma egemen olması için,Pan-Türkizm,Pan-İslamizm, kendinden olmayan herkese düşmanlık propagandasını esas alan AKP saraydan savaş kusuyor: devletin çelik çekirdeği, herşeyin her ne pahasına olursa olsun kendi denetiminde bulunması için her yolu mübah gören AK militaristler kirli savaşların en kirlisine başladılar. Türk-İslam sentezi,devlete eklemlenmiş ve dinamikleri devlet hizmetine koşulmuş İslam ile yayılmacı haklı çıkaran Türklük motifi ile yayılmak ve işgal etmek için Osmanlı akınclığı yeniden diriltildi…

  Siyasi propoganda meydanlarında Kuran’ı ilk sallayan Erdoğan değil, Kenan Evren idi!
  Her tarafa yeni camiler, mescitler, Kuran okulları, İmam Hatipler kurarak kitlesellşen Pan İslamist akımlar bütün unsurlarıyla, siyaset yapan cemaat, tarikat ve grupların birleşmesine ve ortak hareket etmesine zemin hazırladı. Kendilerini gerçek anlamda iktidar gören bu siyasal İslamcılar amaçladıkları düzeni yaratmak için görülmemiş bir koalisyon oluşturdular. İktidarı ele geçirmiş olan bu pan İslamist tarikatlar, dinî cemaatlerin, tarikat-cemaat yapısı bireyin iradesinin üstüne ipotek koyduğundan ve özgür düşünceyi kısıtladıklarından dolayı müridleri üzerindeki güçleri çok güçlü!

  Son dönemlerin en kirli iktidarı, tek başına iktidar olamadığı takdirde onca kanunsuzluğun ve yolsuzluğun hesabını vermek zorunda kalacağını bildiğinden, herkesin gözünün içine baka baka danışıklı savaş yapıyor!! 

  Erdoğan’ın, IŞİD’e senaryo savaş ilanı, adına “Yeni Osmanlıcılık” denilen Sünnici Pan-islamist yağma ekonomisi, yani Erbakan ardılı nepotizmin ve onların “Du bakali nolcek” tipi dış politikalarının iflasının ilanıdır. Amaç, Sünni tipi İslamcılığın bütün türlerini destekleyerek, Ankara’dan yönetilen bir İslam/Halife devleti şaysi kurmaktı. Bu “hedef” daha ilk dile getirildiğinden itibaren bir sonsuz savaş (Cihad) idi. 

  CİHAT VE PAN İSLAMİZM!

  AKP, bir cemaat tarikat koalisyonu olarak, pan İslamizmi yayan bütün tarikat ve cemaatleri, kara para dağıtarak palazlandırmaya devam diyor. AKP’nin Saray İslamı, petrol alanlarını yağmalamak için önemli bir silah olarak görülüyor! Günümüzde Ortadoğu’da İslam dini kullanılmadan yapılan savaş kalmadı! İslam,bütün talan hareketlerinde ve soykırımlarda ana motivasyon olarak kullanılmaya devam ediliyor. Özal’dan başlayıp AKP’yle devam eden Osmanlıcılık hayali, islam ümmetçiliğini kullanarak güçlenmeye devam ediyor!

  Osmanlı hayali ve Abdülhamid dönemindeki Pan-İslamcı geleneği canlandırarak, başta Balkan toprakları ve Ortadoğu olmak üzere Müslüman nüfuslar üzerinde Türkiye’nin etkisini arttırmak için geliştirilen bu AK Saray İslamı, en kötü Militarizmle de birleşerek büyük bir tehlike halini almaya başladı!

  Belirgin olan nokta, kabulünden günümüze kadar İslam dininin kesintisiz olarak bu bölge kültüründe kitleleri harekete geçirmenin en önemli unsuru olmasıdır. Ve şimdi AKP, kanlı kirli savaşlarınıi her zamanki gibi islamsız yapamaz! “Cihad” kavramı askeri-politik,psikolojik ve sosyal boyutlara sahiptir. Allah adına yapılan savaşlar “cihad” olarak adlandırılır, çünkü bu savaşlar düşmanı yok etmeyi içerdiğinden, bölgenin yerli halklarını soykırım ve tehcirlerle yok etmenin en kolay yoludur. “Cihad” kelimesinin bu anlamda kullanıldığı bir Kuran ayeti şöyledir:

  Hafif ve ağır savaşa kuşanıp çıkın ve Allah yolunda mallarınızla ve canlarınızla cihad edin. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha hayırlıdır.

  Son durumlar, Müslümanların ‘Allah’ simgesi altında,yağma ve talan savaşlarına daha kolay kanalize edilebileceklerini bir daha göstermektedir. Türkiye’de devlet doktirini haline gelen Pan İslamizm bu anlamda, Ortadoğu ve Afrika’da yayılmak isteyen pan Türkistlerin elinde önemli bir silaha dönüşmektedir.

  Türkiye’de siyaset; tarikat-cemaat yapıları üzerinden yürütüldüğünden, iktidarı almak için büyük cemaatlere dayanmak gerekiyor.TC’ de Nakşbendi tarikatının desteğini almadan iktidar olmak için ancak askeri darbe yapmak gerekir!

  Kendilerini ülkenin mutlak sahipleri gören pan İslamistler, toplumu kendi ideolojileri ve inançları doğrultusunda biçimlendirme misyonuyla donanmış gören bu İslamist tarikat ve cemaatlerin toplumdaki kontrol mekanizması, gerçek demokrasinin inşasını imkansız kalmaktadır..

  Çünkü siyasal kadroların, yöneticilerin, iktidarların özgür iradeleri üzerinde vesayet var: bağlı oldukları ya da iktidar olabilmek için mecbur kaldıkları tarikat-cemaat vesayeti…

  Vesayetin sadece askeri vesayet olmadığı ortadadır, şimdi AKP pratiği ile daha da berraklaştığı gibi özellikle de tarikat- cemaat vesayetinden kurtulmadan demokratikbir tolum gelişemez!

  Sevgi ve Saygılarla

  Entegrasyon Komitesi İsviçre- Vevey

  ———————————————————————-

  Esin Duran,

  Selda Suner,

  N. Gök,

  Irem haloglu

  Ferdi koçkar

  Yeliz seren

  Vedat Konak

  S. Aktaş

  Pelin Moda,

  Bedri Engin,

  Hasan Sirtan

  M. Eskici

  Nazmi Dogan,

  Sevda Suner

  R. Adalı

  Sezer Aşkın,

  H. Datvan,

  Salih Demir,

  FERDİ KADER

  Erhan Vural

  Necmi Derinsu

  Ahmet Kaymaz

  Aslan IŞIK

  Nizamettin Duran

  A. Demir

  hasan kayısoğlu

  Melahat Baykara,

  ismail çekmez.

  Aydin Nizam

  Uğur Demir

  Ismail B. Cenk,

  Tekin Balkic

  Selma Altuntaş,

  Murat Koç

  Filiz Serin,

  Nedim Serin,

  Vedat Koçak,

  Salih Birdal,

  Erdal Cömert

  Ismail Bulak

  Ahmet Meriç

  Mustafa Gur,

  Hasan Zafer

  Bahar Ünsal

  Osman B.

  Ayse bahar

  Metin Maslak

  H. Maslak

  Dilek Solak

  zeynep içkaya

  Sevda maslak

  Sercan Gezmiş

  Aynur Balkaya

  İpek Doğan

  Nazım Doğan

  Murat Doğan

  esin erkan

  Beyhan erdem

  n. erdem

  İsmail Deniz

  Ayten BARAK

  Ugur Birdal

  Ahmet Tan

  İsmet Yelkenci

  Yıldırım Kongar

  Selma Kongar

  Birol Aytekin

  Hatice Gül

  Ibrahim Erkin

  Kemal erdem

  Rıza Akdemir

  Mehmet Coskun

  Hüseyin demir

  fethi killi

  Yeliz Ender

  Mustafa Ender

  Ugur Basak

  Kemal Dektaş

  Ayten Ilkdal

  Nuri Aktanır

  Metin Koc

  Sevgi Ender

  Burhan Kulakçı

  Oğuz Duran

  Burcu Kanter

  Aysel kanter

  Erol kanter

  Layla SOLGUN

  M. Oktay

  Kemal Aktas

  Yelda tekinoglu

  Orkun Keskin

  T. Vural

  Oğuz şen

  Nur Şen

  Ismail çaykara

  Burhan Orkal

  D. Kahan

  Seher Yıldız

  Esra akkaya

  Mehmet Uzan

  Yeliz IŞIK

  Murat Bakır

  O. Dem

  Salih Aktaş

  Seyhan İlknur

  Osman Çekiç

  esma yıldız

  Murat Çetindal

  Ali OkyarMusa Tekin

  Aslı Birdal

  Nazmi Doğan

  İnci Gür

  L. Okar

  Mustafa Karkaya

  Omer Aytac

  Mürsel Bozkır

  Zeynep Şengül

  Gülcan Iğsız

  Murat Nidar

  şemsi Kaya

  Ayten Ekşi,

  Eda leman

  nermin ışıl

  D. Polat

  Kadir Erdem

  Serdar OKTAY

  Mehmet Özdemir

  Mustafa Erkan

  Nuri AKTAS

  Emine AKTAS

  O. Kadir Ergun

  Metin Kurca

  Sedat Isiklar

  Filiz Bag

  Kadir Baskale

  Sevim Varlik

  Hasan Mesut Akkaya

  Necmi Guler

  Erhan Isguz

  Meral Okur

  Bilge Okyaz.

  Kemal Koç

  L. Mirakoğlu

  Oktay Kızılcık

  Mehmet Yavuzgil

  Erdal Polat

  Hüsnü oktay

  k. Sankay

  Ahmet tekin.

  Semra Kaya

  Mustafa Çiçek

  Kayhan Göçkaya

  Erdal Solgun

  Mehmet Solgun

  Esra Solgun

  N. Altik

  Oguz Karakış

  Leyla Mert

  Işık mert

  D. Öksüz

  Erdem Yılmaz

  Ayse Eltan

  S. Guner

  M. Deniz Ok

  Mehmet İnce

  Huseyin Cinar

  Meltem Cinar

  Berk Cinar

  L. Demirkaya

  Huseyin Çilek

  Ayten Irmak 

  D. Okdere

  Ali Uskan

  İrem Haloğlu

  Berdan Temiz.

  H. Baskale

  Murat Gülay

  Esra Gülay

  Mustafa Akyol

  A. jale Kol

  M. Kol

  Tamer Oktay

  Aslan Burukoglu

  I. Demir 

  Nurettin Akdal

  Uzan Kara

  ismail Igdır

  Ali Serin, Gül Akın, esra Serin

  Nuri Şen

  Hasan.Y. Balci

  Mehmet Yucel

  İsmet C. Koray

  salih Söğütlü

  Nuri Akçay, Gül Akçay, Esra Akçay

  Ali Dem. Sarahoğlu

  Ayten Karaman, Mehmet Azal

  L. Uzan, Harun Tabaklı

  Ertekin Sancak, mehmet değerli.

  Kemal Güler, Zeynep Güler

  B. Urak. 

  Ismail Duygu, Erdem Duygu

  Hasan Incedemir.

  N. kayıkçı.

  Bayram Akçak

  İsmail Dilpek.

  Kemal Uzunyayla

  Zeynep Olgun, Mustafa Gülay, Nuri gülay, Arzu Gülay

  Mehmet Gülçiçek. Seher Gülçiçek.Mustafa E. Sırat. 

  Oktay Baykuş. Ezra Seren. Nuray Karaçay.Ali karaçay. Murat Karabel. Nedim Arslan. Haydar Erkin.

Bir Cevap Yazın