Tarihi Mahalle Turizme Açılacak!

Tarihi Mahalle Turizme Açılacak!

Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan ve ismini Türkiye’nin 6. Başbakanı Şükrü Saracoğlu’ndan alan Ankara Kızılay’daki  Saracoğlu Mahallesi Taşınmazları ile birlikte  Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na devredildi. Resmi gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu  karara göre  Saracoğlu Mahallesi Arsa Payı Karşılığında Hasılat Paylaşımı Esasına Göre özel sektöre devredilecek. Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu kararına göre Ankara Kızılay’daki Saracoğlu Mahallesi  Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ ile Gayrimenkul Satış Vaadi ve Arsa Payı Karşılığında Hasılat Paylaşımı Esasına Göre İnşaat Sözleşmesi Yapılmak Suretiyle Değerlendirilecek

Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan, Başbakan ve bakan ve milletvekilleri ile kamu kurumu çalışanlarının ikamet ettiği mahalle ismini Türkiye Cumhuriyeti’nin 6. Başbakanı, Dışişleri Bakanı ve aynı zamanda Fenerbahçe başkanı da olan M. Şükrü Saracoğlu’ndan alıyor.

Uzun süre lojman olarak kullanılan mahalle evlerin küçük ve günün koşullarına  uygun olmaması nedeniyle boşaltılmıştı.

Bakanlar kurulu’nun dün resmi gazetede yayınlanan kararına göre  Mahalle kar paylaşımı ile özel sektöre devredilecek. Özgün yapısı korunmak koşuluyla mahallede turistik işletmeler yapılacak.

Daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ankara Büyükşehir belediyesine devri soz konusu olan Mahalle için sivil toplum örgütleri dava açmıştı.

Kültür ve Turizm bakanlığı Saraçoğlu Mahallesi’nin  kafeteryalar, sinema salonları, kültür ve iş merkezleri olan yerlere dönüştürülmesi gerektiğini belirtmişti.

Mahalle’nin lüks konutlar,  sosyal tesisler eğelence ve dinlenme alanlarının  yer alacağı bir proje geliştirileceği öğrenildi.


İlgili yazılar

Öymen: Türkiye ders çıkartmalı

Eski  Büyükelçi Onur Öymen Yunanistan’daki seçim sonuçlarını katıldığı bir tv programında değerlendirerek, “Yunanistan’da yalnız borçlanma politikası değil, genel olarak yolsuzluklar

Cezaevlerinde yer kalmadı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ceza infaz kuramlarında; 27 bin 563 tutuklu, 118 bin 51 hükümlü olmak üzere toplam 145 bin

Ayata: Erdoğan kendi tuzağına düştü

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sencer Ayata, AKP hükümetinin yargıyı bir silah gibi kullandığını ancak gelinen noktada bu silahın kendisine döndüğünü

Bir Cevap Yazın