Tarık Akan’ı Onbinler Uğrladı!

Tarık Akan’ı Onbinler Uğrladı!

Tarık Akan toprağa verildi.  Akan için ilk tören Muhsin Ertuğrul sahnesinde yapıldı. Salona sığmayan kalabalık nedeniyle izdiham oluşurken, çok sayıda kişi dışarıda kaldı. Kalabalık nedeniyle vatandaşlar ezilme tehlikesi geçirdi. Çocukların ezilmemesi için dikkatli olunması konusunda uyarılar yapıldı.

Muhsin Ertuğrul sahnesine Tarık Akan’ın naaşı getirilmedi. Sahnede Tarık Akan posteri açıldı. Fazıl Say’ın bestelediği eserlerin çalındığı anmada, Cemal Süreya’nın ‘Bahar mezarına gömsünler sizi, Yapraklar gibi buluştunuzdu” dizelerinin yer aldığı “Dört Mevsim” şiiri de yer aldı. Tarık Akan’a veda edenler arasında DİSK işçileri de vardı, işçiler ‘yoldaşımız’ yazılı pankart açtı.

Yeşilçam’ın ünlüleri Tarık Akan’ı son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Tiyatro oyuncusu Orhan Aydın’ın sunduğu anma programı Nebil Özgentürk’ün hazırladığı ‘Tarık İçin’ isimli belgesel ile başladı. Belgeselde Tarık Akan’ın, Yılmaz Güney’le tanışmalarını anlatan bölümde salondan alkışlar yükseldi.

Belgesel gösteriminin ardından Tarık Akan’ı anma konuşmaları yapıldı. Tarık Akan’ın kızı Özlem Üregül, babasına duyduğu sevgiyi şu sözlerle “Onca belgesel, film ve şöhretin arasında bizi aksatmadan, tüm sevgisiyle ilgilendi. Biz üç kardeşiz, hepimizi ayrı ayrı çok sevdi. Her zaman bize eşit davrandı. Babamın en değer verdiği şey kardeşler arası eşitlikti. Bize eşitlik duygusunun ailede başladığını öğretti. Türkiye olarak büyük kocaman bir aileyiz, hepimiz sevgide birleşiyoruz. Her yöreden insan sevdi Tarık Akan’ı. Babam attığı her adımda Türkiye’nin daha iyi bir geleceği olması için uğraştı” dedi.

Sanatçı Rutkay Aziz 1967 yılında tanıştığı Tarık Akan’la dostluklarını “Tarık Türkiye’nin Tarık Akan’ı. Ama benim Bakırköylü, devrimci, canım ciğerim arkadaşım. Onun veda edişiyle bizden de bir parça gidiyor” diye konuştu.

Ataol Behramoğlu, Akan’ın 52 yıllık arkadaşı Zeki İrfanoğlu da Tarık Akan’ı anlatan konuşmalar yaptı.

Fazıl Say’ın piyano ile eşik ettiği anma töreninde tiyatro sanatçısı Genco Erkal, Nazım Hikmet şiirleri okudu. Nazım Hikmet Korosu’nun şarkılar seslendirdiği törende Güvenç Dağüstün, Zülfü Livaneli, Zuhal Olcay, Mazlum Çimen, Melike Demirağ, Cahit Berkay, Hüseyin Turan gibi isimlerin de katılımıyla “Yiğidim Aslanım Burada Yatıyor” şarkısı seslendirildi. Şarkıya tüm salon alkışları ile eşlik etti. Kuruluculuğun yaptığı Özel Taş İlköğretim Okulu öğrencileri de Tarık Akan’ı şarkılarla uğurladı. Okul yıllar önce Tarık Akan’ın da eğitim gördüğü Taş Mektep’ti.

Törene 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Alkışlarla karşılanan Ahmet Necdet Sezer sahneden törene katılan vatandaşları selamladı.tttt

Tarık Akan’ın cenazesi Teşvikiye Camii’nde kılınan ikindi namazının ardından Bakırköy’deki Zuhuratbaba Mezarlığı’nda defnedildi.

 


İlgili yazılar

Ülkü Ocak Başkanları Hayırcı

MHP içinde olağanüstü kurultay ile başlayıp “başkanlık öngören anayasa değişikliği ile süren ayrışma netleşti. Bir süre önce Genel Başkan Yardımcılığı

CHP’li gençlerden metal işçileri için eylemli destek

CHP Gençlik Kolları  Birleşik Metal İş Sendikası üyelerine destek eylemi yaptı. Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız Birleşik Metal-İş

CHP 74 ilde sonuçlara itiraz etti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, 1 Kasım seçimlerinde 522 bin 720 kişiden oluşan bir kadroyla görev yaptıklarını belirterek, 74

Bir Cevap Yazın