TBMM Genel Kurulu’nda Alevi gerginliği

TBMM Genel Kurulu’nda Alevi gerginliği

TBMM Genel Kurul’unda Danışma Kurulu önerisinin üzerindeki görüşmelerde Alevi tartışması çıktı. CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç’in konuşması sırasında salonda tansiyon yükseldi.  CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk ile AKP’li milletvekilleri yerlerinden uzun süre tartıştı. Genç, “Eşkıyalar hukuku tanıyamaz” derken AKP sıralarından gelen tepkilere de “Sen gel ben sana anlatırım” diyerek karşılık verdi.

Genç, “AİHM diyor ki Alevilere ayrımcılık yapıyorsunuz, işe kalma konusunda. Bu ayrımcılık yapılmaması lazım.  Özellikle AKP iktidarı yani, işte, Alevi açılımı diyor, şu diyor fakat Alevi inançlı vatandaşları işe almıyor” dedi.
Genç kürsüde konuşurken AKP’li Ramazan Can ile karşılıklı tartıştı. Can, “Ya, sen ne konuşuyorsun, sen çocuklarının mal varlığını bir açıkla. Sen çocuğunun mal varlığını anlatsana burada” diye yerinden bağırdı.
Söz isteyen AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı, “Alevilerin AKP iktidarının işe alınmadığı iddiasını yalanladı Bostancı ” KPSS diye bir sınav var. Sınav da şöyle bir hane olduğunu düşünmüyorum Alevisi misiniz, Sünni misiniz? diye. Kamer Bey her zaman aynı yerdedir, dönenler o partilerdir, ben asla Kamer Bey’e dönek birisi olarak herhangi bir şey söylemem” dedi.

SİNİRLER GERİLDİ

Bu sırada  CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk ile AKP’li milletvekilleri Alevilerin işe alınıp alınmadığı konusunda uzun süre tartıştı. MHP’li Lütfü Türkkan bir ara Öztürk’ün yanına gelerek sakinleştirmeye çalıştı. Öztürk, “Erkeksen çık dışarı gel” diyerek AKP’li vekillere seslendi.
Öztürk,AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı’ya  “Alevilerden kimi işe aldı, örneklerle açıkla bakayım. Hangi müsteşar Alevi, hangi genel müdür Alevi, hangi müsteşar Alevi, bir açıkla da biz de duyalım. Siz Alevi düşmanısınız. Konuştun, cevap veremedin. Utan ya, hocalığından utan” derken Bostancı, “Sen de kendinden utan” diyerek karşılık verdi. Buna karşılık Ali Rıza  Öztürk de, “Çık erkeksen, ‘Şu Alevi alındı, şu müsteşar, şu genel müdür’ de. Alevi diye hâkim almadınız, 5 defa kazandığı hâlde almadınız”, “Alevi düşmanısınız” diyerek bağırdı.
Öztürk’ün “Alevi düşmanı” sözünün ardından AKP’li Ünal Kacır, “Ya, arkadaş, yeter be” derken Ali Rıza Öztürk, “Yetmez! Erkeksen çık dışarı” diye konuştu.
Tansiyonun yükselmesi üzerine Meclis Başkanvekili Sadık Yakut oturuma ara verdi.
Ancak aranın ardından tansiyon daha da yükseldi. AKP’li ve CHP’li vekiller ayağa kalktı. Vekiller birbirlerinin üzerine doğru hamle yaparken araya giren vekiller kavganın büyümesini önledi.
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, AKP’li vekillere, “Niye geliyorsunuz buraya” derken Öztürk, “Çık dışarı. Ünal Kaçır erkeksen dışarı gel” diye seslendi.
Altay, CHP sıralarına gelen AKP’lilere, “Buraya doğru yürümeyin. Sakın bir adım daha atmayın. Yeter ya…Ayıp sizin yaptığınız. Eşkıya mısınız” diye bağırdı. (anka)


İlgili yazılar

AKP ülke barışını dinamitledi

CHP Parti Meclisi bildirisinde, “Demokrasi ve hukuk devletine darbe vuran, ülkemizi ateş çemberine iten bu iktidar anlayışına karşı bütün örgütleriyle,

Vatandaşlar alo 170’i arasın

TEİS Genel Başkanı Saydan, 1 Ekim’den itibaren ilaçta yeni bir hesaplama sistemi geldiğini söyledi. Buna göre mide, antibiyotik, kalp, tansiyon,

AOÇ’de yargı kararları uygulanmıyor

Ankara Barosu Başkanı Sema Aksoy, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinde mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma ve iptal kararlarına rağmen inşaatların devam

Bir Cevap Yazın