İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon Davası’nın tutuklu sanıklarından gazeteci Tuncay Özkan’ı tahliye etti. Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılması ve tutukluluk süresinin 5 yıla indirilmesinin ardından Anayasa Mahkemesi’nin eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ hakkında ihlal kararı vermesi ile Ergenekon Davası’nın tutuklu sanıklarının tahliye talepleri değerlendirilmeye başlandı.
İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon Davasının tutuklu sanıklarından Tuncay Özkan tutuklu kaldıkları süreyi dikkate alarak, tahliyesine karar verdi.

TUNCAY ÖZKAN

Gazeteciliğe 1981 yılında Ankara’da Rüzgârlı Sokak’ta başladı. 1984 yılında Hürriyet grubunun çıkardığı Hürgün gazetesinde çalıştı. 1988 yılında Cumhuriyet gazetesinde görev aldı. 1993 yılında Cumhuriyet’ten Show TV’ye geçti ve Uğur Dündar’ın yapımcısı olduğu Arena programında Ankara temsilcisi olarak çalıştı. 1995 yılında Uğur Dündar’la beraber Kanal D’ye geçti. Ekim 2000’den 2002’nin Haziran ayına kadar Kanal D Genel Yayın Yönetmeni olarak çalıştı. Haziran 2002’den Aralık 2003’e kadar Show TV’ye dönüp Genel Yayın Yönetmeni oldu. Haziran 1998 – Şubat 2001 ayları arasında Radikal gazetesinde, Şubat 2001 ayından Haziran 2002 ayına kadar da Milliyet gazetesinde, 2003 Ocak’ından 2003 Aralık ayına kadar Akşam gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptı. 2002 Haziranında, Çukurova Medya Grup Başkanı olarak göreve başladı ve bu görevine Aralık 2003’e kadar devam etti.
Daha sonra Çukurova Medya grup başkanlığı görevinden ayrılan Özkan, Kanaltürk adlı televizyon kanalını kurdu. Haziran 2004’te Kerimcan Kamal, Adnan Bulut ve Tuncay Mollaveisoğlu’nun yönetiminde olan kanalda danışman olarak kuruculuk yapmıştır. Söz Meclisi, Strateji ve Politika Durağı gibi programlar ile Abdi İpekçi belgeselinin de yapımcısıdır. 13 Mayıs 2008 günü sahibi ve kurucusu olduğu Kanaltürk ve bütün yan kuruluşlarını, Bugün gazetesinin de sahibi olan Koza Madencilik A.Ş.’nin sahibi Akın İpek’e 25 milyon dolar muammel bedel karşılığında hisselerin yüzde 99.09’unu sattığını anlattı. Koza Madencilik A.Ş. ise İMKB’ye gönderdiği borsa bilgilendirme yazısında satış bedelinin 30 milyon dolar olduğunu belirtti. Ayrıca 13 Mayıs 2008’de kanalda yaptığı açıklamada çalışanların 8 aydır maaş almadığını söyleyip, satmaması hâlinde mallara haciz geleceğini kaydederek satışın mecburî olduğunu iddia etti. Gazetelerde kendisine yönelik eleştirilere de Atatürkçü mücadelesine devam edeceğini söyleyerek yanıt veren Özkan, yeni bir televizyon ve gazete çıkartarak yoluna devam edeceğini belirtti. “20 milyon doların üzerinde borcumuz var. Bunun 10 milyon dolarından fazlası vergi ve SSK borçları” dedi. Ardından 1 Eylül 2008’de test yayınına son verip normal yayınına başlamış Kanal Biz’i kurmuştur. Fakat bu kanal Eylül 2009’da maddi sorunlar nedeniyle kapandı.

CUMHURİYET MİTİNGLERİ

Cumhuriyet mitinglerinin düzenleyicilerinden olan Özkan, 12 Eylül 2007 tarihinde “Biz Kaç Kişiyiz” hareketini başlattı. Platform, 7 ay içerisinde 1 milyon 300 bin kişilik bir topluluk haline geldi. Ayrıca, 23 Haziran 2008 tarihinde kurulan Yeni Parti’nin genel başkanlığına seçildi.
2011 genel seçimlerinde İstanbul 1. bölgeden milletvekili adayı oldu ancak seçilemedi.  Tuncay Özkan, 23 Eylül 2008 günü sabahı süregitmekte olan Ergenekon soruşturması çerçevesinde gözaltına alındı ve daha sonra tutuklandı. Yıllar boyunca Silivri Cezaevinde bulunan Özkan, Ergenekon üyeliği nedeniyle 5 Ağustos 2013 günü Silivri’de yapılan yargılamada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
Öte yandan Tuncay Özkan’ın kızı Nazlıcan Özkan da tahliye kararını “Kavuşuyoruz… 1994” yazarak duyurdu.

“SİLİVRİ’YE BEKLİYORUM”

Ayrıca Tuncay Özkan’ın Twitter hesabından da tahliye kararının ardından “Tüm dostlarımı Silivri’ye bekliyorum” ifadeleri paylaşıldı.


İlgili yazılar

Erdoğan: Bu bir veda değil

AKP 1. Olağanüstü Kongresi’nin yapılacağı salona gelen Davutoğlu sahneye eşi Sare Davutoğlu ile çıktı. Solandaki partilileri selamlayan Davutoğlu, protokolle selamlaştıktan

Fuatavni’ye göre bu isimler Erdoğan’ın adamı!

Hükümetin seferber olduğu ama bulamadığı twitter fenomeni Fuat Avni, Cumhurbakanı Tayyip Erdoğan’ın yargıdaki “adamlarını” isim isim kendi hesabından yazdı. Fuat

Gebelikte Tarama Önemli!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cüneyt Genç gebelikte sakatlık taramaları konusunda aileleri uyardı. Dr. Genç, “Taramanın sınırları konusunda

Bir Cevap Yazın