Türkkan isyan etti

Türkkan isyan etti

“Zonguldak’a Kaçak Saray’a yapılan harcamanın sadece onda 1’ini layık gördünüz. Bu hale gelmesinin sebebi sizsiniz.”

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, TBMM Genel Kurulu’nda CHP’nin Zonguldak’tan dışarıya göçün nedenlerinin araştırılarak ortaya konulması ve göçün önlenmesi konusunda alınacak tedbirlerin saptanması amacıyla verdiği Meclis araştırması önergesi hakkında söz aldı.

Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde Zonguldak’ın genel bütçeden hak ettiği payı alamadığını, kamu yatırımlarında oldukça geri sıralarda yer aldığını söyleyerek söze başlayan Türkkan, 2011 yılında Zonguldak’ın genel bütçeye 1 milyar 372 milyon 958 bin lira vermesine karşın ancak bunun 773 milyon Türk lirasını geri alabildiğine vurgu yaptı.

ZONGULDAK EN FAZLA GÖÇ VEREN İLLERDEN BİRİ HALİNE GELDİ

2002 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi Hükûmetinin göreve gelmesiyle Türkiye Taşkömürü Kurumunun 16 binlerde olan çalışan sayısının 10 binler seviyesine; 2,2 milyon ton olan yıllık üretimin de 1,5 milyon ton düzeyine gerilediğine dikkat çeken Türkkan, Zonguldak’taki pek çok il müdürlüğünün ve genel müdürlüğün ya kapandığını ya da il dışına taşındığını söyledi.

Türkkan göç vurgusu yaparak Yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yapılan harcamalara atıfta bulundu:

“Bunun gibi birçok olumsuz gelişme, bir zamanlar Türkiye’nin dört bir tarafından göç alan Zonguldak’ı dışarıya göç veren iller arasına sokmuş. Zonguldak’ta ekmek parası peşinde koşan insanımız ne yapsın? 2011 yılında Zonguldak’ta gerçekleşen 179 milyon liralık kamu yatırımı 2012’de 161 milyona, 2013 itibarıyla da 133 bin liraya düşmüş. Yani, hani o kaçak saray var ya, onun vazedilen, ona yapılan harcamanın sadece onda 1’i Zonguldak’a layık görülmüş.”

MHP’li vekil, Meclis kürsüsünden İktidar Partisi’ni Zonguldak’a yatırım yapmamakla eleştirdi:

Türkiye’yi kara yolları, demir yolları, hava yolları ağıyla örmekle övünen Hükûmet, Zonguldak’a ulaşımı kolaylaştıracak hiçbir yatırımı yapmadı. Karınca hızıyla göstermelik çalışmalar yapıyorlar sadece. Böylece ulaşım sorunu olan bölgeye hiçbir yatırımcı da gelmiyor doğal olarak. Zonguldak bunu hak etmiyor. Zonguldak verdiği verginin karşılığı yatırım istiyor, o yatırımı da alamadı bugüne kadar. İktidar, Zonguldak’tan alıyor başka illere yatırım yapıyor. Zonguldaklı gençler oralara göç ederek çalışmak zorunda kalıyor. Zonguldak göz göre göre eritiliyor.

Türkkan AKP’nin Zonguldak milletvekillerini de eleştirdi:

Ankara’dan Zonguldak’a kara yoluyla gittiğinizde Bolu sınırına kadar yolda bir sıkıntı yok ama Zonguldak il sınırına geldiğinizde Zonguldak’a kadar olan yolların bazı bölümleri âdeta trafik kazalarına davetiye çıkarırcasına bozuk, isterseniz gidip bir bakın. İktidar partisinin Zonguldak milletvekilleri bu yollardan defalarca gelip gitmelerine rağmen neden buna sessiz, anlamakta güçlük çekiyorum doğrusu.

Zonguldak’ta nüfusun sürekli azalmakta olduğunu söyleyen Türkkan, “Durum ürkütücü boyutlarda” dedi.

“Zonguldak’ın nüfusu 2010 yılında 619.700 iken 2011 yılında 612.406’ya, 2012 yılında da 606 bine düşmüş. Yani hani fukaralığıyla dert yandığımız Zonguldak’ta yaşayan 606 bin vatandaşın her birine bin dolar verseniz bu, sadece ve sadece sizin o kaçak saraya harcadığınız para kadar olur, fazla bir para değil. 2013 yılında da Zonguldak’ın nüfusu azalmaya devam etmiş, 601 bin olarak gösterilmiş. Bu rakam Zonguldak Valiliğinin İnternet sitesindeki rakamları. Zonguldak’ın her yıl binlerce göç verdiğini ortaya koymakta bu rakamlar. Bu zaviyeden bakınca da durumun ne kadar ürkütücü olduğunu görmek mümkün. “

Türkkan, Zonguldak’taki CHP’li belediyeleri de eleştirdi:

Zonguldak’ta yerelde Cumhuriyet Halk Partisi egemen ama maalesef belediyeler de Zonguldak’a gerekli hizmeti verememektedir. Bu konuda yerel yöneticilerin de tarafınızdan uyarılmasını özellikle, hassaten rica ediyorum. Çünkü Zonguldak ülke bütçesinden pay alamadığı gibi, yerelde de maalesef hizmet alamıyor, Zonguldak’a hiçbir şey yapılamıyor.

v


İlgili yazılar

Berberoğlu: HDP’de AKP’ye benzemeye başladı!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu çözüm süreciyle ilgili olarak gelinen son durumu  değerlendirdi. Enis Berberoğlu Ermeni kökenli milletvekili adayı

Mujica CHP’nin konuğu olacak

Uruguay Eski Devlet Başkanı Jose Mujica’nın  29 Ekim Perşembe günü Türkiye’ye gelecek. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba koordinasyonunda CHP’li belediyelerin

Kılıçdaroğlu Davutoğlu’na, memur Teoman’ı hatırlattı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu Başbakan Davutoğlu’na seslenerek, “Gözünü sevdiğimin Ahmet Davutoğlusu, memur Teoman’ı nasıl

Bir Cevap Yazın