TWİTTER YASAĞI TBMM GÜNDEMİNDE

TWİTTER YASAĞI TBMM GÜNDEMİNDE

Türkiye Barolar Birliği, (TBB) ‘Twitter’ın kapatılması kararını veren ilgili savcılar ve hakimler hakkında HSYK’ya, uygulayan TİB yetkilileri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. TBB, Twıtter’a erişimin engellenmesi kararının yok hükmünde olduğunu savunarak kararı verenlerin ve uygulayanların suç işlediğini belirtti. TBB ayrıca erişimin engellenmesi kararına itiraz da etti.

TBB MAHKEMEYE BAŞVURDU
Türkiye Barolar Birliği, sosyal paylaşım sitesi Twitter’ın erişime engellenmesi kararı veren savcılar ve hakimler hakkında HSYK’ya; kararı uygulayan TİB yetkilileri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. TBB’den yapılan açıklamada, yasaklama kararıyla milyonlarca yurttaşın kendileriyle hiçbir ilgisi olmayan, ne olduğunu dahi bilmediği bir nedenle Twitter’a erişemediği ve mağdur olduğu belirtildi.

SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Twitter’ın yasaklanmasıyla ilgili, “Söylenecek sözün bittiği noktadayız. Bu son adım; şu ana kadar ileri sürülen tüm iddiaların, başçalan tarafından kabul edildiğinin açık kanıtıdır. Türkiye demokrasisi tüm dünyaya S.O.S. çağrısı veriyor” dedi.

İNTERNET YAYINCILARI DERNEĞİ

İnternet Yayıncıları Derneği, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Twitter mivitır hepsinin kökünü kazıyacağız. Uluslararası camia şunu der, hiç beni ilgilendirmiyor” şeklindeki sözleriyle yasaklama sinyalini verdiği Twitter’ın aynı gece kapatıldığını belirterek, “Çin ile birlikte Twitter’ı yasaklayan 2 ülkeden biri olma unvanını kazandık. Hükümetin internet üzerinde kurduğu baskı Türkiye için büyük bir utançtır. ‘İleri demokrasi’ dedikleri şeyin ‘Hileli demokrasi’ olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır” açıklamasında bulundu.

TANRIKULU TBMM’YE TAŞIDI

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a, “Sosyal medyanın kapatılması düşünce, düşünceyi ifade ve haberleşme özgürlüğünü engellemek değil midir? Hükümet sosyal medyayı kapatma yetkisini nereden almaktadır?” diye sordu.

YABANCILARIN DEĞERLENDİRMESİ

Türkiye’de Twitter’e erişimin engellenmesini yorumlayan yabancı uzmanlar, karara “Türkiye’yi dünyada yalnızlaştıracak”, “Türkiye, kendini dünyadan dışlıyor”, “Türkiye şimdi tamamen farklı bir ligte” gibi sert eleştirileri yöneltiyorlar.  AB’nin eski Ankara Temsilcisi emekli Büyükelçi Marc Pierini, Wall Street Journal gazetesince yansıtılan değerlendirmesinde “Türkiye şimdi tamamen farklı bir ligte” görüşünü öne sürdü. Pierini “Twitter’i bloke etmek, kısa bir süre önce imzalanan internet yasasının uygulanması yönünden bir ilk adım. Türkiye, kendini dünyadan dışlıyor” savlarını dile getirdi. 

Küresel risk danışmanlık şirketi Eurasia Group’un analisti Naz Masraff ise, “Bu, Erdoğan’ın sonucu ne olursa olsun secim sonrası döneminde muhtemelen daha uzlaşı bir yaklaşımı benimsemeyeceğine ilişkin ilk işarettir. Bu, muhtemelen Türkiye’nin, dünyadaki konumunu yalnızlaştıracak, özellikle Batı ile ilgili olarak” uyarısını yapıyor.


İlgili yazılar

Uğur’a özür borçluyuz

24 Ocak 1993’te katledilen gazeteci yazar Uğur Mumcu başta olmak üzere, suikastlar sonucu yaşamını yitiren aydınlar anısına bu yıl 22.si

Gök : Metro sorununu neden çözmüyorsunuz?

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Ankaralıların ulaşım sıkıntısını gidermek, ulaşımda çektikleri eziyete son vermek için, metroların açılmasından itibaren semtlerde kaldırılan

Bayrakçı: Oranlar Başabaş Gidiyor!

Kamuoyu araştırma şirketi SONAR’ın Genel Müdürü Hakan Bayrakçı MHP’lilerin üçte 2 sinin hayır oyu vereceğini açıkladı. Bayrakçı  halk oylaması öncesi

Bir Cevap Yazın