Vali kaçAKsaray’ı örnek aldı

Vali kaçAKsaray’ı örnek aldı

Atatürk Orman Çiftliği arazisi içinde hukuku çiğneyerek yapılan AKsaray’ı örnek alan Kocaeli Valiliği, yaklaşık 50 milyon liraya mal olacak Valilik binasını AKsaray’a benzetmeye çalıştı.

İzmit’te temeli 2012 yılında atılan ve 48 milyon 325 bin TL muhammen bedelle inşa ettirilmekte olan Kocaeli Valiliği Hizmet Binası Kompleksi inşaatı ilerledikçe, ortaya saray benzeri yapılar çıkmaya başladı.

Bahçe girişi ve valinin görev yapacağı yapının kapı girişleri Osmanlı’nın İstanbul’daki saray kapılarını çağrıştıran kompleksin tamamlanmasıyla kentte dağınık halde bulunan daire müdürlükleri burada toplanacak.

MUHAMMEN BEDELİ 48 MİLYON LİRA

İzmit’te D-100 Karayolu’nun kenarında bulunun mevcut Vilayet Binası’nın yetersiz kalması nedeniyle şu anda Hatay Valisi olan Ercan Topaca döneminde projelendirilen yeni bina, yine D-100 Karayolu’ndan görünecek bir noktada eski Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü’nün bulunduğu alanda inşa ediliyor. Toplam 38 bin 194 metrekarelik alan üzerine inşa ettirilen kompleks, Valilik Hizmet Binası, İl Müdürlükleri Hizmet Binası ve Kapalı Otopark olarak 3 bölüm halinde yaptırılıyor. İhale muhammen bedeli 48 milyon 325 bin lira olan ve ihale sözleşmesine göre bu ayın 24′ünde teslim edilmesi gereken bina henüz bu aşamaya gelmedi. Kompleksdeki çalışmaların birkaç ay daha sürebileceği, ayrıca tamamlandığında maliyetinin muhammen bedelin çok üzerine çıkacağı belirtiliyor.

İNŞAAT İLERLEDİKÇE MİMARİ ORTAYA ÇIKTI

Daha önce tahta perdelerle çevrili olan inşaat alanında çalışmalar ilerleyip binalar yükselmeye başladıkça, binanın mimarisinin özellikleri de ortaya çıktı. Her iki yönden bahçe girişi olan kompleksin bahçe kapı girişlerinin ihtişamı, Valilik hizmet binası girişinin yüksekliği Osmanlı’nın İstanbul’daki saray kapılarını çağrıştırıyor. Proje ile ilgili ayrıntı verilmemesine rağmen, Valilik makam odasının çok büyük ve muhteşem denilebilecek düzeyde görkemli olacağı belirtiliyor. İç donanımına da en az inşaat maliyetinin yarısı kadar harcama yapılabileceği belirtilen komplekste, Protokol girişi dışında diğer perlonelin ve vatandaşların giriş ve çıkışları için ayrı kapılar bulunacak.


İlgili yazılar

Türk bayrağını neden indirdiğini açıkladı

Diyarbakır’da 2’nci Hava Kuvveti Komutanlığı nizamiyesindeki Türk bayrağının indirdiği gerekçesiyle tutuklanan 26 yaşındaki Ömer Mutlu ile ilgili iddianame 5’inci Ağır

Meclis, Yargı Paketini Görüşmeye devam ediyor

TBMMM Genel Kurulu, Türk Ceza Kanunu’nda çeşitli değişiklikler yapan görüşmeye devam ediyor. Dün ilk bölümün 5 maddesinin kabul edilen tasarının bugün de geç saatlere kadar görüşülmesi bekleniyor.

AKP’li Akış: Paralel yapı bir Cizvit örgütüdür

TBMM yolsuzluk ve rüşvetten dolayı kurulan soruşturma komisyonunda çarpıcı iddialar ortaya atıldı. AKP Konya Milletvekili Mustafa Akış, Gülen cemaatinin en sadık

Bir Cevap Yazın