Yalova’da şimdi de zabıta terörü

Yalova’da şimdi de zabıta terörü

Köprülü kavşak yapımı için ağaçların kesilmesiyle ilgili eleştirilere düzenlediği basın toplantısıyla yanıt veren Belediye Başkanı Vefa Salman’ın başkanlık ettiği Yalova Belediye Meclisi Toplantısına çevrecilerin tepkisi nedeniyle arbede çıktı.

Toplantıda ilk olarak AKP Grup Başkanı Kasım Avar, Tonami Meydanı’ndaki ağaçların kesilmesiyle ilgili soru önergesi verdi. Toplantıya ‘Atam senden özür diliyoruz’ yazılı tişörtle gelen ve konuşmak istediğini söyleyen CHP’li Meclis Üyesi Faruk Kırtay, kendisine söz verilmemesine tepki gösterdi. Kırtay, “Bütün meclis üyeleri kamuoyu tepkileriyle karşı karşıya kalırken, ben burada, mecliste demokratik ve yasal hakkım olan konuşma hakkımın verilmemesini esefle kınıyorum. Siz bugün basın açıklamasında üzüntülerinizi ifade etmişsiniz. Ben sizlerden özür bekliyordum ama siz özür dilemiyorsanız ben ayağa kalkıyorum ve yüce Atatürk’ten meclis huzurunda özür diliyorum” dedi. Kırtay, ardından toplantıyı terk etti.

BİBER GAZLI MÜDAHALE

Bu sırada toplantı salonunda bulunan bir grup çevreci ellerinde pankartlarla ağaçların kesilmesini protesto etti. Gruba zabıta ekipleri müdahale etti. Çıkan arbedede bir zabıta memuru gruba biber gazı sıktı. Biber gazı sıkılması nedeniyle meclis salonunda bulunanlar zor anlar yaşadı. Verilen aranın ardından bir araya gelen meclis üyelerine seslenen Salman, salonun toplantıya uygun olmaması nedeniyle gündem maddelerini erteleyerek, oturumu kapadı.

SALMAN: ZABITANIN MÜDAHALESİ HOŞ DEĞİL

Yalova Belediye Meclisi’nde, köprülü kavşak yapımı için ağaç kesimini protesto edenlere zabıta ekipleri tarafından biber gazı sıkılarak müdahale edilmesine Belediye Başkanı CHP’li Vefa Salman tepki gösterdi.
Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Salman, “Meclis toplantısı sırasında protesto gösterisinde bulunan gençlerimize karşı zabıtada görevli bazı kişilerce yapılan müdahalenin başkanlık makamı tarafından hoş karşılanmadığını ve kabul edilebilir olmadığını kamuoyu ile paylaşmak ister, saygılarımı sunarım” dedi.
Salman açıklamasında, demokrasi gereği gençlerin konuşma hakkı doğal olduğunu ve buna saygı gösterdiğini de ifade ederek, ”Konuşma çabalarının şiddetle durdurulmasını doğru bulmuyorum. Ancak kent sorunlarının çözüm yeri olan Belediye Meclisi’nin toplumsal protestoların yapılacağı yer olmadığını, gençlerin demokratik haklarını buna uygun platformlarda kullanmalarını öneriyorum.”diye açıklama yaptı.


İlgili yazılar

Öcalan bunu da yapmış !

AKP hükümetinin Öcalan ile HDP heyetine yaptırdığı görüşmelerin tutanakları kitap oldu. Kitapta çözüm sürecinden cesaret alan ve hükümetin her dediğini

TİB’e 10 bin TL maaşla 75 kişi alındı

Cum­hur­baş­ka­nı Tay­yip Er­do­ğa­n’­ın “Kal­dı­rıp, yet­ki­le­ri­ni Mİ­T’­e dev­re­de­ce­ği­z” de­di­ği Te­le­ko­mü­ni­kas­yon İle­ti­şim Baş­kan­lı­ğı­’na 75 ki­şi­lik özel ekip alın­dı­ğı or­ta­ya çık­tı. ‘Giz­li­’ ka­rar­na­me

CHP’den Suriyeli Mülteci Raporu!

Son günlerde Türkiye gündemini meşgul eden konuların başında gelen Suriyeli mültecilerin içinde bulunduğu durum CHP tarafından rapor haline getirildi.  CHP

Bir Cevap Yazın