Yargı-Sen’e kapatma davası reddedildi.

Yargı-Sen’e kapatma davası reddedildi.

Türkiye’de sendikal anlamda ilk örneğini oluşturan, yargıç ve hakimlerin ilk sendika örgütlenmesi Yargıçlar Sendikası’nın(Yargı-Sen’e açılan ) kapatma davası reddedildi. Ankara Valiliğinin başlattığı yargısal süreç, Ankara 11. İş Mahkemesi’nde saat 10.30’da başladı. Duruşmaya, aralarında CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan, Yargıtay Onursal Başkanı – Türk Hukuk Kurumu Başkanı Sabih Kanadoğlu ve demokratik kitle örgütü temsilcileri katıldı.

 

TEK YOL ÖRGÜTLÜ MÜCADELE

Yarı-Sen Başkanı Eminağaoğlu “ILO sözleşmelerine taraf olan tüm ülkelerde yargıç ve savcıların sendikası olmasına rağmen, bu sözleşmelere taraf olan Türkiye’de yargıç ve savcıların sendikasına bugüne kadar izin verilmediği gibi, kurulan ilk yargıç ve savcı sendikası olan YARGI-SEN’de, üstelik göstermelik gerekçelere dayanılıp, dünyada yargı kararıyla kapatılan ilk yargı sendikası oldu.

Bu kapatma kararında söylenen hususları birebir yerine getirince, sendikanın artık hiç bir biçimde kapatılamayacağını anlayan hükümet, bu sefer kurulan sendikaya karşı kapatma davası açmak yerine, her olayda sendikayı yok sayma yolunda tavır sergilemeye başladı.

Oysa sendika kuruluşu izne bağlı olmadığı gibi, hükümet Avrupa Birliği 2013 İlerleme Raporu’nun 60. sayfasında da belirtildiği gibi, Avrupa’ya yeni sendikanın kurulduğunu ifade ederken, Türkiye’de sendikayı yok sayma yolundaki, hukuk dışı davranışını sürdürdü. Bu davranış ta verilen bu son kararla hukuken engellenmiş oldu. Dileriz bu kararı veren yargıçlar için Adalet Bakanı HSYK’yı seferber etmez.

Yargı bağımsızlığı için tüm ülkelerde olduğu gibi tek en etkin yol örgütlü mücadele olup, Türkiye’de neden yargının bu halde olduğunu görmek için yargıdaki örgütlü mücadelenin tarihçesine bakmak yeterlidir.” dedi.

 

Davalı YARGI- SEN’in esastan ve usulden red istediği duruşmaya ilişkin açıklama yapan CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler;  “Ankara Valiliği, idare YARGI-SEN’e kapatma davası açtı ama kendisi duruşmaya gelmedi. İdare ayrıca bu konuda verilmiş olan yargı karalarını da yerine getirmedi. Ankara Valiliği ne hukuk ne sendikal hak ne de yargı kararı dinliyor. Yapılan iş ve işlemlerin hepsi hukuka saygısızlıktır. Yaşananlar ancak darbe dönemlerinde örneğine rastlanır türden olaylar. Bu dava Anayasa´nın 90. Maddesinde güvence altına alınan, uluslararası sözleşmelerden kaynaklanan örgütlenme hak ve özgürlüklerine aykırıdır. Yine idare sendika kuruluşuna ilk bir ayda itiraz edebilir. Valilik bunu da ıskalamış iki ay sonradan harekete geçmiş. Böyle bir sendika yok iddiasıyla YARGI-SEN’in kapatılmasını istemiş. Yaşananlar tümüyle komik. İdare daha da komik” dedi.

Duruşma başladıktan kısa bir süre sonra ‘dava yasal süresinde açılmadığı için’ reddedildi. Duruşma sonrası, Ankara Adliyesi önünde yapılan basına açıklamasında idarenin örgütlenme ve özgürlük alanında yaptığı kısıtlamalar kınandı. “Yargıda Adalet İstiyoruz”, “Yargıda Örgütlenme Engellenemez”, “Sivil Darbeye Hayır” ve ‘Yargının ve Özgürlüklerin Paketlenmesine Hayır’ dövizlerini taşıyan yoğun kalabalık YARGI-SEN’e kapatma davasını, Hükümet’in sendika ve örgütlenme hakkına aykırı uygulamalarını protesto etti.


İlgili yazılar

Akar: Soykırım Yalanı Gerçeği Değiştirmez

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar  Ermeni soykırımı yalanlarının bazı ülkeler tarafından tanınmış olmasının gerçeği değiştirmeyeceğini söyledi. NATO Parlamenterler Asamblesinin 62.

Erdoğan: 1 Kasım’da sandığa gidiyoruz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP liderine görev vermeyeceğini tekrarladı. İstanbul’da namaz çıkışı gazetecilerin sorusunu yanıtlayan Erdoğan  “Beştepe’yi tanımayanı Beştepe’ye niye çağırayım

Ehliyetler değişiyor!

İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu (İSKEF) Başkanı Murat Tekin, temmuz ya da ağustos ayında yürürlüğe girmesi beklenen Karayolları Trafik

Bir Cevap Yazın