Yeni mezun hekimlere kötü haber

Yeni mezun hekimlere kötü haber

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) 2014 Eylül dönemi TUS Sınav Kılavuzunda yaptığı değişiklik, 14 Eylül’de yapılacak sınavın başvuru tarihlerinde yani 23 Temmuz- 8 Ağustos tarihlerinde mezun durumda oylayan adayların başvuru yapamayacağı ortaya çıktı. Başvuru tarihlerinden sonra mezun olacak durumda olan birçok hekim bu sebeple TUS’a giremeyecek. Konuyu TBMM gündemine taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya bu değişikliğin sebebini sordu.

Selahattin Karaahmetoğlu,” Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM),  2014 Eylül TUS kılavuzunda Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (DUS) ile Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) sonbahar dönemi başvurularının 23 Temmuz-8 Ağustos tarihlerinde,  sınavın ise 14 Eylül 2014′de yapılacağını açıklamıştır. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) haber vermeden yaptığı değişiklikle sınavlara yalnızca mezun hekimlerin başvurabileceği koşulu getirmiştir.” dedi.

Bu değişiklik Tıpta uzmanlık planlamasının bir parçası mı, başvuru süresi dolmadan bir çözüm bulunacak mı diye soran CHP’li Karaahmetoğlu, Bakan Nabi Avcı’ya şu soruları yöneltti :

1.      Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezinin, sınav tarihinden önce mezun olan adayların sınava girebildiği ve başvuru yapabildiği sistemde değişikliğe gitmesinin sebebi nedir?

2.      Başvuru tarihleri arasında mezun olmak zorunluluğu getirilerek, başvuru tarihi ile sınav tarihi arasında mezun olacak olan yüzlerce aday mağdur edilmiş olmayacak mıdır? Bu durumda olan öğrenci sayısı ne kadardır?

3.      Sağlık Bakanlığından bu değişiklik ile ilgili bir talep mi gelmiştir? Karar Tıpta Uzmanlık planlamasının bir parçası mıdır?

4.      Eylül ayında yapılacak sınava hazırlanan, mezuniyetine haftalar, hatta günler kalan son sınıf doktor adaylarının başvurularını yapabilmeleri için başvuru süresi sona ermeden bir çözüm bulmayı düşünüyor musunuz?

 


İlgili yazılar

Erdoğan Doğan Grubunu batırmaya kararlı

Twitter fenomeni fuatavni Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Doığan grubuna olan tepkisinin bir türlü bitmediğini yazdı. Fuatavni son iddiasında Erdoğan’ın Doğan grubu medyasına

Cenaze için ateşkes sağlandı!

Suruç’taki katliamı protesto etmek amacıyla İstanbul Bağcılar’da yapılan eylemden sonra polisinin gerçekleştirdiği operasyonda  vurularak öldürülen Günay Özarslan’ın toprağa verilmesi için

Akşener: Millet Devleti Sokaktan Topladı

MHP Genel Başkan adaylarından Meral Akşener, Türkiye’de yaşanan sosyal ve ekonomik krizin sebebinin 2010 yılında yapılan anayasa değişikliği olduğunu savundu.

Bir Cevap Yazın