Yenimahalle’den acil yardım kursu

Yenimahalle’den acil yardım kursu

Yenimahalle Belediyesi ile Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Ankara Şubesi tarafından hayata geçen “Çağdaşlık Eğitim” projesiyle Yenimahalle halkı çeşitli konularda bilgilendiriliyor. 4 yıldır devam eden proje kapsamında bu kez YENİMEK kursiyerleri ile vatandaşlara ilkyardımın ABC’si anlatıldı. “İlkyardıma ilk adım, sağlıklı bir gelecek için doğru adım” başlıklı seminerde NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu Ayşegül Özkonak tarafından ilk yardımın altın kuralları uygulamalı olarak gösterildi.

Batıkent Meydan AVM Tiyatro Salonu’nda gerçekleşen eğitim seminerine ÇYDD Ankara Şube Başkanı Ayfer Yüksel, ÇYDD Eğitim Birimi Sorumlusu Gülten Erciyas, YENİMEK kursiyerleri ve Batıkent sakinleri katıldı.

Seminer öncesi kısa bir konuşma yaparak ÇYDD hakkında bilgiler veren Eğitim Birimi Sorumlusu Erciyas, “Atatürk ilke ve devrimlerini korumak, geliştirmek, çağdaş eğitim yoluyla çağdaş insan ve çağdaş topluma ulaşmak amacındayız” dedi. Erciyas’ın konuşmasının ardından Nebil Özgentürk tarafından hazırlanan Türkan Saylan filmi gösterildi.

Hayat kurtaran uygulamalar

Ardından NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu Ayşegül Özkonak, ilkyardımın önemi ve uygulama şekilleri hakkında katılımcılara detaylı bilgiler sundu. Kazazedenin hayata tutunabilmesi için eldeki olanaklarla ilaçsız olarak yapılan müdahaleye ilkyardım denildiğini söyleyen Özkonak, “İlkyardımın öncelikli amacı hayati tehlikeyi ortadan kaldırmaktır” dedi.
İlkyardımın temel uygulamalarının koruma, bildirme, kurtarma olduğunu kaydeden Özkonak, ilk müdahalede moral desteğinin önemine de vurgu yaptı.

Kanama, kırık, yanık, boğulma, donma vakaları gibi pek çok konuda ilk müdahalenin nasıl yapılacağını uygulamalı olarak gösteren Özkonak, zaman zaman katılımcılardan öğrendiklerini uygulamalarını istedi.


İlgili yazılar

Hükümet 1 milyon kişinin maaşını kesecek

CHP İstanbul milletvekili Umut Oran AB’ye uyum çerçevesinde yaşlı, engelli ve ailelerine yapılan ödemeler, son iki yılda yapılan düzenlemelerle büyük

FETÖ’cülerin Üniversiteleri Kapatıldı

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde Fetullahçı subayların başlattığı  darbe girişiminden sonra, Türkiye genelinde 3 ay süreyle OHAL ilan edildi. İlk OHAL

Aydınlardan Çok Konuşulacak Dokunulmazlık Bildirisi

Aydınlardan Milletvekillerine Dokunulmazlık Çağrısı Aydınlardan milletvekillerine dokunulmazlık çağrısı. Aralarında Rıza Türmen, Tarhan Erdem, Binnaz Toprak, Süleyman Çelebi, Ziya Halis gibi

Bir Cevap Yazın