Yıldız: Ben kadro sözü vermedim

Yıldız: Ben kadro sözü vermedim

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, seçim çalışmaları kapsamında Zonguldak’ta TTK işçileri ile biraraya geldi. Yıldız bir görevlinin 2006 ve 2009 girişli işçilere daimi kadro verileceğine ilişkin açıklamasına sinirlenerek “Ben böyle söz vermedim” dedi.

Türkiye’de 106 milyon ton kömür tüketildiğini ve 80 milyon tonunu yerli üretim olduğunu açıklayan Taner Yıldız,”Bunun önemli bir kısmı linyit. 1.3 milyon tonu yalnızca TTK taşkömürü. Sizin çıkarttığınız kömürler. Ben genel müdür ve yöneticilierimize de söyledim. ‘İşçi kardeşlerimizin güvenliği olmadan bana 1 kilo kömür çıkartmayın’ dedim. 1 ton kömür çıkartmayın. Bunu bu acıları bizzat yaşayan, bizzat o işçi kardeşlerimizle beraber olan bir kardeşiniz olarak bir arkadaşınız olarak söylüyorum. Bizim yalnızca levhalarda duvarlarda yazılı değil. Yalnızca baretlerde dövizlerde yazılı değil. Önce güvenlik. Bunu uygulayacağız. Burada 2 bin 500’e yakın kardeşimiz çalışıyor. Burada mekaneziyi arttıracağız ve güvenliği arttırarak burada üretimi arttıracağız.”diye konuştu.

TTK ÖZELLEŞTİRİLMEYECEK

İthalatı artırıp, üretimi durdurmak gibi bir amaçları olmadığını belirten Bakan Yıldız, “Tam tersi yerli üretimi arttıracağız ve ithalatı düşüreceğiz. Bunu hep beraber başaracağız inşallah. Biz burada her yıl 550 milyon civarında zarar ediyoruz. Olsun. Biz buradaki istihdamı azaltmayacağız. Biz TTK’yı özelleştirmeyeceğiz. Ama ben bu acıyı bir daha yaşamak istemiyorum. Bir tane işçi kardeşimizin tırnağına taş dokunmasın. Amacımız budur. Bunun için de ne gerekiyorsa yapacağız” diye konuştu.

BEN BÖYLE BİR SÖZ VERMEDİM
Bakan Yıldız’ın, işçilere kazasız belasız çalışma dileğinde bulunarak mikrofonu verdiği görevli, “2006 ve 2009 girişli arkadaşlarımızın daimi kadroya geçeceği müjdesini verdi Sayın Bakanımız” dedi.
Buna sinirlenen Bakan Yıldız, kürsüde görevliye dönüp, “Ben böyle bir söz vermedim. Birbirmize karşı dürüst olacağız. Ben yüreğimi açıyorum. Yüreğimde ne varsa onu açıyorum. İşçi kardeşimin yanında açıyorum, Başbakanımızın yanında açıyorum, Cumhurbaşkanımızın yanında açıyorum” diyerek tepki gösterdi. Bakan Yıldız, daha sonra işçilerin yanına gidip onların sorunlarını dinledi.


İlgili yazılar

Kurbağalıdare’de Yandaşa Otel İzni

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 4 yıl önce ihalesini yaptığı  ve ıslah çalışması halen devam eden  Kurbağalıdere’ye 12 katlı otel yapımı için

MECLİS 26 MART’DA AÇILACAK MI?

CHP, MHP, BDP ve bağımsız milletvekillerine 26 Mart tarihinde fezlekelerin okunması için Meclis’te olmaları için çağrıda bulundu.

Tanrıkulu: Bu ne cüret!

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, seçim hükümetinde yer alması için mektup gönderdiği MHP İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu’ndan sert tepki. Teklife yanıt

Bir Cevap Yazın