Yılmazer ifadesinde ne dedi?

Yılmazer ifadesinde ne dedi?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından cemaatci polislere yönelik operasyonda gözaltına alınan ve emniyette susma hakkını kullanan eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer, Cumhuriyet Savcısı Okan Özsoy’a 3 sayfalık ifade verdi. Hakkındaki suçlamaları reddeden Yılmazer 2011 yılında da İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube’den sorumlu Müdür Yardımcılığı görevini sürdürdüğünü ve bu yılın başında emekli olduğunu hatırlattı.

Görev yaptığı süre içerisinde, önleme dinlemesi denilen dinleme faaliyetinde, karar talep formları üst yazısında şube müdürü olarak imzasının bulunduğunu kabul eden Yılmazer dinleme faaliyetlerini alt kadroların başlattığını iddia etti.

Sahte ve eksik isimle dinleme suçlamasını kabul etmeyen Yılmazer’in ‘Şube Müdürü olarak önüme gelen bilgi ve belgeleri tek tek kontrol etmem mümkün değil’ dediği iddia edildi.

Yılmazer, ifadesinde, bir şahıs hakkında yaptıkları ilk dinlemeden sonra bir suç unsuruna rastlanmaması durumunda ikinci ve üçüncü dinlemelerin yapılmaması için yazılı talimat verdiğini söyledi.

Çalışmaları denetlediğini ifade eden Yılmazer, ‘Hoyratça uygulamalardan kaçınılması için bu konuda çok çalıştım. Görev yaptığım dönem içerisinde bir üstüm olan İl Emniyet Müdür Yardımcılığı görevini de ben yürüttüm. Her iki görev beni dışarıda meşgul etti. Bu kadar ağır görev içerisinde bir takım yanlışlıkların olması memuriyet vazifesinin doğal gereğidir. Aynı zamanda hayatın olağan akışına da uygundur’ dedi.

Tapeleri imha ettiğini söyleyen Yılmazer’in, bu tapeleri amaç dışı kullanmadıklarını iddia etti. Yılmazer, dinlemeler ile elde edilen bilgilerin de ayrı bir yerde depo edilmesinin söz konusu olmadığı, gerekli imhaların yapıldığını söyledi. İstihbarat şube’de  dar bir kadro ile çalıştığını ve  yapılanma olmadığını anlatan Yılmazer “Örgütlü bir faaliyet asla söz konusu olmadı’ şeklinde ifade verdiği öğrenildi.


İlgili yazılar

Sürat Kargo ve Forum İnşaata el kondu

Bankasya’dan sonra cemaatin şirketlerine de el konuldu. BDDK, Bank Asya’da Sürat Basım ile Forum İnşaat’a ait A grubu hisselerin temettü

CHP Heyeti Kilis’te İnceleme Yaptı

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, İstanbul milletvekili Dursun Çiçek, Gaziantep milletvekilleri Akif Ekici, Mehmet Gökdağ’dan oluşan

Millet Şehidine Ağlarken AKP’liler…

Üretim Reformu Paketinin görüşüldüğü Komisyonda Milletvekilleri kendilerine kıyak çekti! Millet teröre karşı mücadele ederken şehit düşen askerlerine ağladığı sırada milletvekilleri

Bir Cevap Yazın