Zeytin dallı protesto

Zeytin dallı protesto

“Kuzey Ormanları”, “Validebağ Gönüllüleri” ve “İstanbul Kent Savunması” üyesi yaklaşık 150 kişilik grup, Soma’nın Yırca köyünde zeytin ağaçlarının sökülmesini protesto etmek için Levent’te bulunan Kolin şirketi önünde bir araya geldi.

Grup, Soma Yırca’da kesilen zeytin ağaçlarını temsilen, büyük bir zeytin dalını şirket kapısı önüne bıraktı.

Saat 20.00 sıralarında Levent Metro İstasyonu çıkışında bir araya geldi.

Soma’da termik santral yapmayı planlayan Kolin Şirketler Grubu’nun bulunduğu binaya kadar yürüyen grup, “Direne direne kazanacağız” ve “Zeytinime dokunma” sloganları attı.

Polisin Kolin binası önünde geniş güvenlik önlemi aldığı görüldü.

Grup adına açıklama yapan Özge Türk, “Bir şirket düşünün ki, özel güvenlikçilerini zeytinliği için direnen köylülerin, katliamları protesto edenlerin üstüne sopalarla, biber gazıyla saldırtsın. Bir şirket düşünün ki, önceden haber aldığı Danıştay kararlarını geçersizleştirmek için bir sabah vakti haince 600 zeytin ağacını katletsin. Artık uyarmıyoruz, ilan ediyoruz: Bu ülke artık Validebağ Korusu’ndan Soma Yırca’ya, Kuzey Ormanları’ndan Alakır’a, ormanlarından zeytinliklerine, akarsularından vadilerine kadar, biz yaşam savunucularının ortak savunma ve direniş alanıdır. Soma Yırca’da o zeytin ağaçları yeniden yeşerecek; Validebağ koru olarak kalacak; derelere HES, ovalara termik-nükleer santral yapılmayacak. Bu ülkenin zeytinliklerinde, derelerinde, parklarında, korularında umut, biz direndikçe yeniden yeşerecek” diye konuştu.

Açıklamanın ardından, Soma Yırca’da kesilen zeytin ağaçlarından birinin büyük bir dalı şirket binasının giriş kapısı önüne bırakılırken, ağaçların fotoğrafları bina önünde bulunan ağaçlara asıldı.

Grup, eylemden sonra olaysız şekilde dağıldı.


İlgili yazılar

Demirtaş AKP’yi ahtapota benzetti!

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Devasa bir ahtapotla okyanus ortasında mücadele eden kırmızı balıklar gibiyiz. Bu ahtapotun zaafları var.

MANSUR YAVAŞ’TAN SÜKUNET ÇAĞRISI

CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mansur Yavaş, haklarını sonuna kadar takip edeceklerini belirterek, “Verdikleri oya ve demokratik iradelerine sahip

Kılıçdaroğlu: Başbakanlığı Bahçeli’ye vermeye hazırım

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, resmi koalisyon görüşmeleri başlamadan önce MHP lideri Devlet Bahçeli’ye “Birlikte hükümet kuralım, Başbakan sen ol” çağrısı

Bir Cevap Yazın