19 Mayıs’tan 21 Mayıs’a

Ulusumuzun bağımsız, özgür ve üniter devlet oluşumuzdaki ulusal günlerimden olan 19 Mayıs Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramımızın 98.yıl dönümünü siyasi iradenin ayrıştırıcı gerekçeleri ne olursa Cuma günü büyük bir coşkuyla kutladık.

Pazar günü de 16 Nisan‘da yapılan Anayasa değişikliği referandum oylaması sonucunun uzantısı olarak AKP’nin 3.Olağanüstü Kongresinde Partili Cumhurbaşkanı dönemine geçeceğiz.

19 Mayıs, Osmanlı İmparatorluğunun sona erdiği ve son padişahın iltica talep ederek İngiliz muhribine sığındığı günlerde haklarında idam fermanı verilen büyük önderimiz Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının 98 yıl önce Samsun’dan başlattığı Kuvay-ı Milliye hareketidir. Emperyalist ve işbirlikçi güçleri İzmir’den denize dökerek Türkiye Cumhuriyeti devletinin Cumhuriyetin temel ilkeleriyle özdeşen özgürlüğümüz, hürriyetciliğimiz ve demokrasimizin Atamızın deyimiyle,”Muasır medeniyet seviyesi”hedefimizle Cumhuriyetin temel ilkeleriyle özdeşen bağımsızlığımız, demokrasimizin de meşalesidir.

Ulusal bütünlüğü büyük coşkularla kutladığımız bu anlamlı günlerimiz AKP iktidarının dinsel ögelerle siyaset anlayışında yasal düzenlemeler, yönetmelikler ve genelgelerle farklılaştırılarak toplumsal ayrışmacılığa kadar boyutlandırıldı. 14 yıllık AKP döneminde 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı,”Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı”na dönüştürülürken sportif gösterilerde kıyafetlerden etkinlik içeriklerine kadar bir dizi değişiklik yapıldı. MEB tarafından Ankara dışındaki törenlere sınırlama getirildi. 19 Mayıs ile birlikte Ulusal yıl dönümü günlerine Türkiye’deki değişik toplumsal olaylar gerekçe gösterilerek ya iptal edildi, ya da ertelendi. Bu toplumsal ayrışmaya yol açtığından alternatif törenler ve etkinlikler yapılır oldu. Hatta MEB’in bir genelgesi de iptal edildi.

İstanbul’da Beşiktaş Belediyesinin düzenlediği,”19 Mayıs Festivali” ile,”Colour up Renkli Koşu” ve yürüyüş Valilikçe,”…ülkemizin bulunduğu şartlar dikkate alındığında provokatif eylem ve olayların meydana gelebileceği etkinliklere katılacaklarda dahil halkın huzur, güvenlik ve esenliğinin kamu güvenlik ve düzeninin bozulmasına sebebiyetverebileceği”gerekcesiyle izin verilmedi. (bir hafta öncesinde 11-14 Mayıs’da Yenikapı’daki Etnospor Kültür Festivali”nde alkışlarla yapılmıştı.). Benzer yasaklama İzmir’den de yansıdı. Konak meydanındaki resmi kutlama töreninın dışında düzenlenen etkinli,kler bir hafta önce 24 kişinin canverdiği trafik kazası gerekçe gösterilerek yasaklandı. Bunun üzerine İzmir Büyükşehir Belediyesi 46 Üniversiteden bin 200 gencin katılacağı kamp etkinliği düzenledi.

Yazıya başlarken CHP’nin Ankara Güvenpark’dan Anıtkabir’e kadar gençlik yürüyüşü yapılacağı duyumunu aldım. Bölgemizde de akşam saatlerinde Atatürk Anıtı önlerine kadar gençlik yürüyüşleri ve çeşitli etkinlikler yapılacağı duyurulmuştu.

TV’de Anıtkabir’den yapılan canlı yayında Gençlik ve Spor Bakanının illerden gelen gençlerle birlikte katıldığı töreni izledim. Özel deftere yazdıklarında gençlere mesajı vardı. Başbakanın ve Cumhurbaşkanın kutlama mesajlarında milletvekili seçilme yaşının 18’e indirilerek gençlere siyaset sorumluluğu verildiği vurgulanıyor. Genç işsizliğin büyüdüğü ülkemizde gençler siyaset ve istikrarın oy deposuya !Bir yanda 19 Mayıs’lara kısıtlama ve yasaklamalar bir yanda da gençlere övgülerle bir 19 Mayıs’ın 98.yıldönümünü geride bırakırken Pazar günü AKP’nin 3.Olağan Genel Kuruluna yöneliyoruz. ABD’de Başkanı Trump ile yapılan nokta atışlı görüşmelerin edinimleri ve edinilemeyenlerine girmeksizin Pazar günkü kongrede bir kez daha gündeme geleceğini düşünüyorum. Kongreyle demokratik parlamenter sistemimizin son Başbakanı görevine veda ederken Partili Cumhurbaşkanlığı döneminin ayrıntılarını da gözlemleyeceğiz.


İlgili yazılar

Tahir Elçi’yi bağrına basan Türk!

Hacı Bektaş-ı Veli ‘nin halifesi Sarı Saltuk’un müridi Barak Baba’nın halifesi Arakçın Baba (Şeyh Mutahhar- Şeyh Mehmed-i Berzencaî )’nın mezarının

CHP İktidar Galatasaray şampiyon!

30 Mart ve 10 Ağustos yenilgilerinin ardından hedef tahtasına oturan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, çareyi yine ‘sağ kanada takviye’ yapmakta

Gezi Eylemlerini Mumla Ararsınız

Bizi izleyenler bilir. Düşündüğümüzü, doğru bildiklerimizi söyleriz. Muhatabı kim olursa olsun “yazalım mı”, “söyleyelim mi” diye düşünmeyiz. Hatırlayacaksınız… 15 Temmuz

Bir Cevap Yazın