Çankaya’nın simgesel konumu tartışmaya açılmamıştı

Çankaya’nın simgesel konumu tartışmaya açılmamıştı

Türkiye Cumhuriyeti, işgali yaşamış, savaşlardan yorulmuş, halkı parçalanmış Osmanlı İmparatorluğu’nun enkazından doğdu.

Türk milletinin kalbinden, vicdanından doğan ve esin alan en köklü, en belirgin istek ve inancın sonucu olarak Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde milli bir hareketti kurtuluş.

Zaferin ardından dünyaya ilham veren, tarihte yeni bir çağ başlatan Türkiye Cumhuriyeti’nin simgesi de Ankara oldu.

Bugünkü İktidar ilk yıllarında “Bunlar yakında TBMM’ni de İstanbul’a taşır” dedirten uygulamaları ile Cumhuriyetin simgesi Ankara’nın itibarı ile oynamaya çalışmışsa da, Türk milletinin kalbinden Büyük önderin nihai ikâmetgahını bağrına basmış dimdik duran Ankara’yı silemedi.

Kurtuluş savaşının ardından yeni Cumhuriyet kurulduktan sonra ilan edilen tüm bayramlarda (23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı, 30 Ağustos Zafer Bayramı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı) ve halkın büyük bölümü için önemli bir yas ve anma günü olan 10 Kasımlarda millet Anıtkabir’e akın ederek iktidara rağmen Cumhuriyeti’ne sahip çıktı.

Uğruna nice şehitler verilen Cumhuriyetimizin en önemli simgelerinden biri de bana göre, babamın henüz 10 yaşındayken geldiğimiz bir Ankara tatilinde elimden tutup beni götürdüğü Çankaya’dır.

Atatürk’ün evine gitmek, Çankaya Köşkü’nü, büyük önder Atatürk’ün eşyalarına gözlerimle dokunarak gezmek,  benim için unutulmaz bir anı olmuştur.

Ermeni bir tüccar tarafından 1800’lü yılların son çeyreğinde yaptırılan (mimarı bilinmiyor) daha sonra kentin zengin ailelerinden Bulgurzadeler’in eline geçen Kasapyan Köşkü olarak da bilinen bir bağ eviydi Çankaya önceleri.

Ankara Müftüsü Rıfat Efendi’nin gayretleri ile halk arasında toplanan 4 bin 500 lira ödenerek Bulgurzade Tevfik Efendi’den alınır ve Mustafa Kemal’e hediye edilir.

Çankaya ülkenin birleştirici gücü, Cumhuriyetin simgesi, bütün dünyanın saygısını kazanmış büyük önderin evi olur.

Atatürk, Çankaya’da yaşadığı sürece uygulamaları ile ülkenin batıya yönelişine rol model oluşturmuştu.

Bugüne kadar gelen hiçbir Cumhurbaşkanı Çankaya’nın simgesel konumunu tartışmaya dahi açmadı.

Ancak, Cumhuriyet döneminde yapılmış her şeyi inkâr ederek yola çıkan ve toplumu bölüp yönetmeyi kendine destur edinmiş, öfkesinden önünü göremeyen bu siyasi iktidar Çankaya’dan rahatsız oldu.

Çankaya’dan O’nun izlerini silemediler. Gölgesinden dahi korkuyorlar.

Bunun içindir ki, devasa olmaktan öte bir özelliği bulunmayan ve halk nezdinde Atatürk Orman Çiftliği’ne kurulduğu için esasen lanetlenen o yapı asla Çankaya ruhunu taşımayacak.

Bizim Çankaya’mız Ankara’nın en güzel tepesinde dimdik duruyor. Kimler geldi kimler gitti ancak orası hep Atatürk’ün eviydi. Hep öyle de kalacak.

Bugünleri 91 yıl öncesinden gören büyük Önder nasıl seslenmişti gençliğe, yeridir hatırlayalım; “… Bütün koşullardan daha üzücü ve daha korkunç olmak üzere, memleketin içinde, iktidara sahip olanlar aymazlık ve sapkınlık ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler.

Hatta bu iktidar sahipleri, kişisel çıkarlarını, istilacıların siyasi amaçlarıyla birleştirebilirler. Millet, yoksulluk ve sıkıntı içinde harap ve bitkin düşmüş olabilir. Ey Türk geleceğinin evladı! İşte, bu durum ve koşullar içinde bile ödevin, Türk bağımsızlığını ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğu güç, damarlarındaki soylu kanda vardır!”

 

 


İlgili yazılar

Suudi Arabistan’ın tehlikeli oyunu ve Türkiye!

Suudi Arabistan’ın ABD ile ortak ‘düşmanlarını’ sıkıştırmak amacıyla petrol fiyatlarını düşürmesi, kendi ekonomisini de olumsuz etkiledi. Kötüye giden ekonomi, Yemen

Baluken: Ayakları yere basan siyasetçi

MHP ile HDP arasındaki söz düellosu sürüyor. MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin “Yok saydığı” ve Meclis Başkanlığı için  destek ziyareti yapmayacağını

Akay: Yolsuzluğu önleyerek yoksulluğu bitireceğiz

Karabük CHP Milletvekili Adayı Mustafa Akay, “Hırsızlığı önleyerek yoksulluğu bitireceğiz” dedi. CHP milletvekili Adayı Akay partinin seçim bildirgesinin ekonomik değerlere

Bir Cevap Yazın