AA’ DAN A “PLUS” AYIP!..

Anadolu Ajansı tarihinde sanırım ilk defa oluyor…
Bir muhalefet partisi liderinin kurumun yıldönmünde yayınladığı mesaj “eleştiri niteliği taşıdığı için, servise konulmuyor…

Anadolu Ajansı “Türkiye’nin sesini dünyaya duyurmak” için Atatürk tarafından kuruldu.
Yıllar boyu bazen etkili oldu bazen etkisiz ama verilen görevi yerine getirdi…
Öyle zamanlar oldu ki, bülten haberciliği yaptı…
12 Eylül darbesinin etkilerinni en yoğun hissedildiği dönemlerdi…
Kimse de nedeninin sorgulamadı…
Çünkü asker vesayeti vardı…
Sonra teknolojiye ayak uydurdu…
Kadrolarını ve yöneticilerini yeniledi…
Haber atlatmaya başladı…
Yani “gazetecilik” yapmaya başladı.
Rakiplerine çok fark attı.
Tekel oldu.

Sonra…
Sonra, AKP iktidar oldu.
Yönetim değiştirildi.
Ama hala gazetecilik nosyonu olanlar vardı.
Bir süre bocaladı.
Ama 3. ve ustalık dönemi başlayınca yönetim tamamen değşitirildi…
Usta bir kadro oluturuldu!..

Çocukluğu ve gençliği cumhuriyete, Atatürk’e, çağdaş yaşama kin ve nefret kusmakla geçen birisi ajansın başına getirildi.
İlk iş gazetecileri tasfiye etmek oldu.
Sonra yazıcılar geldi.
Ne istenir, ne söylenirse onu yazan katipler bir nevi…
İşte…
O kafa ana muhalefet partisinin demokrasilerde ne anlama geldiğini ve görevini bilmediği için CHP liderinin yayınladığı yıl dönümü mesajını servise vermedi.
Çünkü;
O kafa demokrasiyi bilmez…
O kafa “biat “kültüründen gelen” beyninin arkasında “Gücü elime geçireyim ben size ne yapacağımı biliyorum…” anlayışı ile yetişen sadece bir yoksun..
Onun için halkın haber alması falan hikaye…
Çünkü inanmıyor…
Öyle şekillendirilmiş.
Farklı düşünemez…
Bu nedenle Anamuhalefet Partisi liderinin açıklamasını kamuoyundan saklaması ve servise vermemesi olağan..

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun A.A. tarafından ambargo uygulanan açıklaması şöyle:

“19 Mayıs 1919’da Ulusal Kurtuluş Savaşını başlatmak için Samsun’a çıkan Mustafa Kemal, 10 ay 27 gün sonra 6 Nisan 1920’de Anadolu Ajansı’nı kurdu.

İletişimin önemini ve medyanın gerekliliğini böylesine önemseyen Mustafa Kemal Ajansa, ‘Türkiye’nin sesini dünyaya duyurma’ görevini verdi.

Savaş koşullarında bile çok büyük sorumluluklar üstlenen ve zorluklara rağmen görevini başarıyla yaparak, hem Bağımsızlık Savaşımızın sesini bütün dünyaya duyuran, hem de ulusal ve uluslar arası medya kuruluşlarının vazgeçemeyeceği bir haber ajansı olan Anadolu Ajansı, ne yazık ki, özellikle son yıllarda, Türkiye’nin sesi ile AKP’nin sesini birbirine karıştırmaya başladı.

Kuruluşunun 92.yılında A.A. yı yönetenlere, yönlendirenlere hatırlatmak isterim ki, “Anadolu Ajansı AKP’nin değil, Türkiye’nin sesini dünyaya duyurmakla görevlidir. Anadolu Ajansı çalışanları da Atatürk’ün kurduğu ajansın çalışanlarıdır. AKP’nin memuru veya Başbakan’a, Bakanlara, AKP Hükümeti’ne hizmetle görevli değillerdir.

A.A. çalışanları, çoğulculuğun, çoksesliliğin, demokrasinin, insan hak ve özgürlükleriyle, ülkemizin sesini iç ve dış kamuoyuna yansıtmakla görevli, halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına saygılı gazetecilerdir.

Demokratik ülkelerdeki her medya çalışanın kullandığı haklara sahip olması gereken A.A çalışanlarını baskı altında tutmak, kamuoyunun sağlıklı oluşumuna katkıda bulunmalarını engellemek, ne A.A’nın tarihi kimliğine, saygınlığına, ne de iletişim özgürlüğünün bugün ulaştığı seviyeye yakışmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Atatürk’ün verdiği tarihi görevi bir kez daha hatırlatıyor, A.A. yöneticilerini, AKP’nin sesini Türkiye’nin sesi gibi yansıtma anlayışından vazgeçmeye çağırıyor, Ulusal Bağımsızlık Savaşımızın zaferle taçlanmasında payı olan Anadolu Ajansı’nın 92. kuruluş yıldönümünü kutluyorum.”

AA YÖNETİCİLERİ BU MESAJI YAYINLAMADI AMA YANIT VERDİ. İŞTE O YANIT.

“Bugün bazı basın yayın organlarında Cumhuriyet Halk Partisi’nden yapılan bir açıklamaya yer verilmiştir. Bu açıklamada kurumumuza yönelik haksız ve asılsız ithamlar yer aldığından cevabi açıklama yapılması gereği duyulmuştur.

Anadolu Ajansı’nın kuruluşunun 92. yıl dönümü nedeniyle Sayın Cumhurbaşkanımızdan cemiyet başkanlarına, valilerimizden sade vatandaşlarımıza kadar farklı kesimlerden yüzlerce mesaj ajansımıza ulaşmıştır. Tüm mesajlar ajansımızın kuruluş yıl dönümünü kutlayan son derece güzel temenniler içermektedir.

CHP Genel Merkezi’nden ajansımızın kuruluş yıl dönümüyle ilgili yapılan açıklama ise kurum çalışanlarını adeta şaşkına çevirmiştir. Zira açıklamada ajans üzerinden iktidar partisiyle hesaplaşmayı amaçlayan haksız suçlama ve eleştirilere yer verilmiştir. CHP Genel Merkezi’nden yapılan bu açıklama doğum gününü kutlayan bir kuruma nezaketen yapılmaması gereken bir davranıştır. Ajansımızın yönetim tarzını eleştirmek için yıl dönümü kutlamasının yapıldığı günü seçmek nasıl bir iletişim politikasıdır bunu kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Öte yandan açıklamanın içeriği tümüyle asılsız ithamlardan ibarettir. Anadolu Ajansı hiçbir siyasi partinin ya da kesimin sesi, sözcüsü değildir. Tarafsız ve ilkeli yayınlarıyla Türkiye’nin en saygın kurumlarından biridir. Ajansımızda çalışanlara baskı yapıldığı, sansür uygulandığı iddiaları kurumumuzdan yapılan açıklamalarla, somut verilerle defalarca yalanlanmıştır.

CHP ısrarlı bir şekilde yöneticilerinin haberlerini yayımlamadığımızı ya da az yayımladığımızı iddia etmektedir. Oysa CHP ile ilgili yayımlanan haber sayısı bile bu iddianın doğru olmadığını göstermektedir. Geçtiğimiz mart ayında CHP ve yöneticilerine ait toplam 261 haber, 439 fotoğraf ve 74 video görüntü yayımlanmıştır. Neredeyse her gün 10 haber yayımlamaktayız. Ajansımızın parlamento haberleri editörlüğü mart ayında CHP yöneticilerinin yaptığı 40 basın toplantısını bizzat izleyerek 94 haber yapmıştır. Yine mart ayında AK Parti milletvekillerinin düzenlediği 8 basın toplantısı izlenmiş ve Sayın Başbakan Erdoğan’ın grup konuşmaları, bakanların açıklamaları da dahil 88 haber yapılmıştır. Görüldüğü gibi AK Parti haberleri CHP haberlerinden daha azdır. Bu durumda ajansımız nasıl AK Parti’nin sesi oluyor anlamış değiliz.

Ajansımız haber değeri taşıyan her açıklamayı yayımlar. Hükümet icraatlarını haberleştirmekle siyasi partilerin sözcüsü olunmaz. Ajansımız CHP yönetiminden yapılan bu talihsiz açıklamaları ve zamanlamasını esefle karşılamıştır. Büyük bir atılım içerisinde, 2020;de ulaşacağı 100. yılında dünyanın en etkin ajanslarından biri olmak için çaba harcayan kurumumuz, çalışanlarıyla hedefine doğru kararlı bir şekilde yürümektedir.

Bu kurum milletin ve ülkenin sesini duyuruyor. Şimdi dünyada etkin olmak için yola çıktı. Ajansımızın bu hedefine basın camiasından, sivil toplum örgütlerinden ve neredeyse her kesimden çok büyük destek gelmiştir. Siyasi partilerimizden de Türkiye’nin resmi haber ajansının bu milli hedefine ulaşması için destek olmasını bekliyor, iddia edilen sorunları uygun zamanlarda diyalogla çözmeyi arzu ediyoruz. Abonelerimize ve kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.”


İlgili yazılar

KADINLARIMIZ MUTSUZ

Geldi yine 8 mart. Dünya Kadınlar Günü’nde sizlere iç açıcı bir yazı yazmak isterdim. Ben böyle günlere inanmıyorum üzgünüm. Anneler

15 Temmuz Katliam Yıldönümüdür!

15 Temmuz… Üzerinden bir yıl geçti. Bizim için çok tartışmalı, kuşkulu, şüpheli… Hala aydınlatılabilmiş değil. Arkasında kim var, kim organize

YORUMSUZ

Kemalizm, ileri bir ideolojidir. Ne geçmişin bekçiliğidir, ne de kalıplaşmış bir inanç sistemi. Değişen koşullar içinde, sürekli ve akılcı bir

Bir Cevap Yazın