“ANNENİZİN, EŞİNİZİN YÜZÜNE NASIL BAKIYORSUNUZ?”

Mustafa Kemal Atatürk, Kurtuluş Savaşı’nın en önemli unsurlardan birisini oluşturan kadınlara çok büyük değer verirdi, bunu da dillendirmekten kaçınmazdı. Her fırsatta Türk kadınına büyük övgüler dizer, çağdaş dünyada onların yer alması için her türlü çabayı gösterirdi.

DÜŞÜNDÜRÜCÜ BAZI AYRINTILAR

Bazı kaynaklara göre, Atatürk kadınların siyasal örgütlenişini daha Kurtuluş Savaşı sırasında destekliyordu. 1923 yılında, Halk Fırkası ve Cumhuriyet kurulmadan önce, “Kadınlar Halk Fırkası” kuruldu. Bu siyasi örgüt, her açıdan Cumhuriyet hükümetlerine baskı yaparak kadın haklarının savunucusu oldu. Şubat 1924’te “Türk Kadın Birliği” kuruldu.

-Gazi Paşa İzmir’de Latife Hanım ile sinemaya gider. Balkona çıkan Paşa sadece erkeklerin olduğunu görür, sorar: “Cemil niye hiç kadın yok.”
“Paşam kadınlara sadece salı günleri sinema gösteriyoruz.”
Paşa hemen yaverini çağırır. “Filmi seyretmek isteyen hanımları içeri bıraksınlar.”
Salonu dolduran hanımlar minnetle Gazi Paşa’yı alkışladılar.

-Mustafa Kemal, evlendikten sonra Latife Hanım’ı yurt gezilerine birlikte götürdü. Meclis locasına Latife Hanım’ın gelmesiyle tutucu milletvekillerinin homurtularına kulak asmadı

-1924 Anayasasına kadın ve erkek eşitliği, kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesiyle ilgili bir madde konmasını istedi, ancak tutucu-muhafazakar-ataerkil aile yaşamına alışmış milletvekillerinin sert tepkisiyle karşılaştı ve vazgeçmek zorunda kaldı.

ERKEK MİLLETVEKİLLERİNE SERT ÇIKTI

-1924 Anayasasında toprak reformu olmadığı için ‘devrimci’ bulmayan bazı genç milletvekillerine Gazi Paşa, sert bir yanıt verdi:
“Anayasamız parlamenter demokrasi sistemine uygun bir anayasa. Ama hiçbir devrime, hamleye engel değil. Olmadığını göreceksiniz. Engeller kafalarda. Kadınlara seçme ve seçilme hakkını niye çok gördünüz? Kadınlar cahillerse, erkekler cahil değil mi? Kadınsız demokrasi olur mu?Evde annenizin, kardeşinizin, eşinizin yüzüne nasıl bakıyorsunuz?”

-Kardeşi Makbule Hanım’ı Serbest Cumhuriyet Fırkası’na soktu, siyasetle ilgilenmesini istedi. Ayrıca muhalefet partisine destek verdiğini de gösteriyordu.

-Manevi kızı Sabiha Gökçen’i Hava Kuvvetlerine sokarak eğitim aldırdı, ilk kadın savaş uçağı pilotu oldu, balkan ülkelerini bir Türk kızı olarak uçakla dolaştı. Bu o dönemde büyük yankı uyandırdı.

KADINLARI EYLEME TEŞVİK ETTİ

-1934 yılında seçme ve seçilme hakkı verilinceye kadar kadınların kendi haklarını almak için mücadele etmelerini istemiş, kadınların sokaklara çıkıp eylem yapmalarını istemiş, manevi kızlarının da bu eylemin öncülüğünü yapmaları için teşvik etmiştir. Bir keresinde kızlarından birisi bir grup kadın ile birlikte Meclis’e yakın bir yerde ‘kadın hakları’ eylemi yaparken polisle çatışmış ve gözaltına alınmıştı.

-O’nun döneminde Türk kadını hayatın her alanında saygın yerini almış, çağdaş ve erkeklerle eşit yurttaşlar olarak hayat bulmuşlardı.


İlgili yazılar

Sanatçı ve Çağı

Fransız yazar – düşünür Albert Camus (7 Kasım 1913 – 4 Ocak 1960) “Sanatçı ve Çağı” adlı yapıtında; “Günümüzde yazar,

BURSA NUTKUNU ANIMSAMA ZAMANI

Cumhuriyet rejiminin hükümeti emrediyor, Cumhuriyetin valisi Cumhuriyetin kuruluş kutlamalarını yasaklıyor. Üstüne bir de tehdit savuruyor. “Katılanlara izin verilmeyecek, müdahale edilecek”

BETERİN BETERİ VAR

Artık bende veliyim. Geçen hafta, altı yaşını dolduran oğlumun kaydını yaptırdım. Elbette yeni eğitim yasasından etkilendim, kendi payıma düşeni aldım.

Bir Cevap Yazın