Asıl Sorun Osmanlıca Değil

Küçümsemek için söylemiyorum, mezar taşı okumak için okullara ders koymak, oradan da toplumun geçmişiyle barışacağını, geçmişini bileceğini söylemek için evet evet aptal olmak gerek.

Kendisinin aptal olması sorun değil de karşısındakileri de aptallaştırmak istemeleri işte sorun bu.

Önce bazı belirlemeler de bulunalım.

Osmanlıca diye bir dil yok.

Türkçe gramer üzerine Farsça, Arapça kelimeler kullanmak, yeterli olmadığı durumlarda da Türkçe gramere bu dillerden gramer takviyesi yapılan bir saray lehçesinden bahsedilebilir.

Bu lehçenin en önemli farkı Arap Alfabesiyle yazılmış olmasından kaynaklanıyor.

Bu lehçeyi, bugün kıçınızı da yırtsanız, bütün dersleri kaldırıp bu dersi koysanız yaşatamazsınız.

Dil, insanların ihtiyaçları üzerinden kendini yeniliyor.

Bugünün dünyasında kimse aşkı Nedim’in sözleriyle ifade etmiyor. O duru Türkçesiyle Karacaoğlan dahi terk edilmiş durumda.

Osmanlıca adında ders koyacaklarını söyleyenler daha açık biçimde okullarımızda Latin Alfabesiyle birlikte Arap Alfabesini de öğretmek istiyoruz deseler kanımca daha tutarlı olurlardı.

Hatta Arap Alfabesinin yanında Grek, Rus, Çin Alfabelerini de içeren sadece Alfabe dersi koysalar, hiç itirazım olmaz. Çünkü bu alfabelerle üretilmiş sayısız Türkçe metin bulunuyor. Örneğin Türkçenin en içlek lehçelerinden biri olan Karamanlı Lehçesi Grek Alfabesiyle yazıldı. Orta Asya ülkelerinde Latin alfabesine geçenler oldu ama Rus Alfabesiyle hala üretim devam ediyor. Çin Uygur’da Çin Alfabesiyle yazılıyor. Hatta benim bu önerimle birlikte Eski Türk Alfabelerini de alsalar, herkes Göktürk Anıtlarını da okuyabilse… Sümer alfabesi de unutmamak gerek.

Böylece mezar taşı okuma sorunu da kendiliğinden kalkar.

Peki mezar taşı okuduğumuzda hangi toplumsal, siyasal, ekonomik sorunumuz çözülür?

Bütün alfabeleri okuyup ancak o dili bilmezsek bize katkısı ne olur?

Kaldı ki yaşayan Türkçeyi doğru dürüst yazamaz ve kullanamazken.

Bunca yıldır okuyarak, yazarak yaşamımı kazanıyorum, yazım ve imla hataları yapmadan bir yazı bitirebildiğim çok azdır.

Belki Osmanlıca öğrenseydim, mezar taşı okuma ihtiyacım olmayacaktı ama doğru dürüst yazabilme alışkanlığım olabilirdi. Kim bilir?

Durum buyken bu Osmanlıca sevdası nereden geliyor?

Yıllardır harf devrimine karşı çıkanlar, devrimin toplumu geçmişinden kopardığını söylüyorlar.

Keşke böyle bir devrim olabilseydi.

Ne güzel olurdu, alfabeyi değiştirdik mi tarihimizi silgiyle silmiş olurduk.

Her toplumda olduğu gibi bizim geçmişimizde silinmesi gereken şeyler az değil. Ne yazık ki bu da doğru değildir. Harf devrimine geçildiğinde sanki herkes okuryazardı. Sanki bu okuryazarlar, Anadolu’nun her yerindeydiler. Karınca kadar çoktular!

Toplumsal hafızanın geleceğe taşınmasında en güvenilir ve kestirme yoldur, yazı. Ama tek yol değil. Yaptığınız bina, kullandığınız yollar, kaldırımlar, gündelik yaşamda kullanılan mekânlar (parklar, bahçeler vb) en az yazı kadar hafızayı geleceğe taşır.

Geçmişi bu kadar önemseyenlerin, bu araçları da önemsemesini beklersiniz. Ne yazık ki böylesi bir duyarlılıkları da asla olmamıştır.

Nedir bu ısrar?

Bu ısrarın arkasında Arap harflerine yüklenen kutsallık var.

Kur’an’ın Arapça inmiş olması, bu harflerle yazıya geçirilmiş olmasından gelen bir duyarlılık var.

Aptallık da tam bu noktada başlıyor. Çünkü Arapça da her dil gibi kendi söz dağarcığında yaşamın tüm yönlerine sözcükler barındırıyor. Ne yazık ki bu sözcüklerde Kur’an’da kullanılan harflerle yazılıyor.

Anlayacağınız kutsallık dilin kendisinde, alfabesinde değil.


İlgili yazılar

Laikliği Savunmak

Kendisini zorlayan yoktu, talep eden de yoktu. Ama Kılıçdaroğlu çıktı, “başörtüsünü ben çözerim” dedi. Sözünde durdu. Sözünde durmasıyla birlikte başörtüsü

Sarıyer’den yankılanan Şerife Bacı Ruhu…

Hasretin iki yakasına acı ve gözyaşının 93. Yılında anıldığı güne denk geldi, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile görüşmemiz. Lozan

CHP Kurultay’ı Unutmalı…

  Kurultay bitti ama yankıları sürüyor. Kılıçdaroğlu konuşuyor, İnce konuşuyor, parti meclisi adayları konuşuyor, il başkanları konuşuyor. Konuşsun ne var

Bir Cevap Yazın