BİLİM VE SANAT BİR KUŞUN İKİ KANADI GİBİDİR

Bilim ve sanat, bir kuşun iki kanadı gibidir.
Bu iki kanadı kullanabilen toplumlar uçar ve özgür olurlar.
Uçamayanlar ise tavuk olur..
“Tavuk toplum” önüne atılan bir avuç yemi gagalarken, arkadan Yumurtalarının alındığının farkında bile olmaz.”
Charles Darwin
Yer: Başkent Ankara
Tarih: 15 Mayıs 2011
Bağlama ve şelpe ustası Erdal Akkaya ile İspanyol Flâmenko müziğinin en iyi gitaristlerinden Jeronimo Maya, Endülüs’ten Anadolu’ya iki farklı kültürün müziklerini aynı sahnede birlikte çalarak, çok farklı ve çok kültürlü bir sanatsal etkinliğe imza attılar.
Salon kapasitesi: 400 küsür
Konseri izleyen kişi sayısı: 90 küsür
….
Yer: Başkent Ankara
Tarih: 20 Mayıs 2011
ODTÜ klasik gitar topluluğu, 15-21 Mayıs gençlik haftası etkinlikleri kapsamında 3 genç gitaristin performanslarını sanatseverlerle paylaştı.
Salon kapasitesi: 400 küsür sanırım
Konseri izleyen kişi ve dolayısı ile sanatsever sayısı: 5 (beş)
….
Yer: Çorum
Tarih: 15 Mayıs 2011
Valilik tarafından düzenlenen bir etkinlikte, Hitit Gitarının 3500 yıllık tarihine de vurgu yapmak maksadı ile Çorum tarihinde ilk kez, yurt dışından 4, yurt içinden de 4 olmak üzere 8 gitarist, ayrı ayrı ve birlikte olarak, gitar performanslarını Çorumlularla paylaştılar.
Salon kapasitesi: 500
Konserleri izleyen kişi sayısı: Salonun yarısından fazlası boş (Bu etkinlik Çorum’da ilk kez yapıldı.)
….
Yer: İstanbul
Tarih: 02 Mayıs 2013
Özellikle çocuk ve ergen kesimin idolü olan pop müzik şarkıcısı, daha ülkemize gelmeden bir sürü haber sansasyon yarattı. Geldiği gün ise İstanbul’un kimyası değişti.Gittikten sonra bile etkisi günlerce geçmedi!! Yaşamış olduğu yoğun ilgiyle ülkemizden ayrıldı.
Salon kapasitesi: Salon değil, Stadyum
Konseri izleyen kişi sayısı: Gazeteler binlerce diyordu.

Not: Temizlik işçisinin özel bir hastanede ameliyata girdiğini ve operasyona bizzat katıldığını haberlerde seyrettikten sonra ‘Bilim’ konusuna girmek bile istemiyorum.

Ben tavuk bir toplum olduğumuzu asla düşünmüyorum.Ve halkından da ümidini kesenlerden değilim.Ancak, bir kuş için kanatları neyi ifade ediyorsa, bilim ve sanat’ta insanlık için onu ifade ediyordur.Dikkatlerimizi birazcık daha bu yöne çekmeye ihtiyacımız var sanırım…
Tüm Halkımıza saygılarımla… İyi Bayramlar…


İlgili yazılar

YARATTIĞI BATAKLIKTA ÇIRPINDIKÇA BATIYOR!

SOSYAL MEDYADAN SEÇMELER: Nazlı Ilıcak: “… Bizzat Sayın Başbakan’a sesleniyorum Bizim de alnımızda salak yazıyor!…” ———- Eski Bakan Erdoğan Bayraktar:

Anadolu’da bir başarı öyküsü…

Bir başarı öyküsünün adıdır Karabük Postası… Bu başarı öyküsünün doğum sancıları 1940’lı yılların sonlarında Çalışkan Matbaası’nın kurulmasıyla başlamıştır. Çalışkan Matbaası

CHP 30 Mart ta yapılacak olan yerel seçim için toplam 910 adayı belirledi.

İŞTE CHP’NİN İL BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI CHP 30 Mart ta yapılacak olan yerel seçim için toplam 910 adayı belirledi. Ankara

Bir Cevap Yazın