Bir dostun ardından

Küçük yaşlarda Ankara’nın Babiâlisi denilen Rüzgarlı Sokak’te gazeteciliğe başlayan Naci Alan arkadaşımız Hak’kın rahmetine kavuştu. Gazeteciliğe başladığı zamanlarda Rüzgarlı Sokak etkisi ve gücü çok fazla olan Ankara gazetelerinin merkeziydi. Bugün adı sanı unutulmuş bir sürü gazete Türk Basınına yeni değerler ve isimler katan bir yerdi.

Naci Alan’da bunlardan biriydi.

Zamanla Ankara’da yayınlanan gazeteler çağa yenik düştüler ve birer birer kapandılar.

Artık, Ankara’da sadece ilan için çıkarılan gazeteler kalmıştı.

Kalbi yurt sevgisiyle dola olan Naci Alan, Ankara’da yeniden gazete çıkarılabileceğini ve yaşatılabileceğini kanıtlamak istercesine tüm Türkiye’ye dağıtılan ANAYURT gazetesini yayınlamaya başladı.

ANAYURT, Anadolu’nun her yöresinden haber veren, yazar kadrosu çok zengin bir gazete olarak halkımıza hizmetini sürdürüyor.

Naci Alan; hoşsohbet, şakacı, eli açık hoşgörülü ve gönlü çok zengin bir insandı. Erken ölümü Türk Basını için çok büyük bir kayıptır. Naci Alan’la tanımaktan ve onunla dost olmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. O’nun dostluğunu kazanabilmek benim için büyük bir onurdur.

O, tam anlamıyla bir Anadolu aşığıydı. Onun içindir ki, çok sayfalı gazetesinde Anadolu’nun her yöresinden haber bulunur, tanıtımları yapılırdı.

Yaşamla barışık bir kişiliğe sahip olan Naci Alan, yaşama hep iyimser bakar, çelebice tavrıyla kendisini yeni tanıyanları bile etkilerdi. Gösterişten uzak, alçakgönüllü, kibar en önemlisi de insancıl birisiydi.

Arkadaşlarıyla şakalaşmaları da klastı.

Yüreği sevgi dolu olan Naci Alan’ı antlatmanın zorluğu içinde bu yazıyı yazıyorum.

Sevenlerine, meslektaşlarına, Anayurt Ailesi’ne başsağlığı ve sabır diliyorum.

Anayurt Ailesi, O’nun anısını elbette hep yaşatacak ve gazeteyi yine Anadolu’nun sesi olarak yayınlayacaklardır.

Hepimizin başı sağolsun.


İlgili yazılar

Sessizlik Kimseyi Umutsuzluğa Düşürmesin

3 yıl önce Türkiye’de Cumhuriyet tarihinin en büyük sivil isyanı yaşanmıştı. Adım adım bugün artarak devam eden faşizme ilk uyarıydı

Kabızlıktan kurtulmanın yolları

Kabızlık  çocukların,  ama daha çok özellikle kadınların sıklıkla yaşadığı bir rahatsızlıktır. Kabızlıktan kurtulmak için dikkat öncelikle beslenmeye dikkat etmek gerekiyor.

Zalimleri Korkaklar Yaratır

“Ey efendiler, sorgulamayan insan cahildir. Sorgulatmayan ise zalim !” Büyük Atatürk her konuda olduğu gibi, zulüm ve zalimlik konusunda da

Bir Cevap Yazın