BİR ORUÇLUNUN MEKTUBU…

Sevgili diyanet sana bu satırları henüz kan şekerim düşmeden, açlık, susuzluk ve uykusuzluk sınırım tavan yapmadan yazıyorum. Bence bu duruma bir çözüm bulma zamanın geldi de geçiyor bile. Fakirin derdinden anlayalım, açlık nedir bilelim, paylaşma duygusunu sonuna kadar yaşayabilelim biz insan evladı böyle şeyleri geç anlarız, yaşamadan kavrayamayız diye oruç farz kılınmış. Bu konuda mutabıkız ama çeliğin, demirin ve de şafağın değiştiği bu ortamda üstelik her türlü din kuralı da değişiyorken oruçla ilgili de bir çözüm bul mesela fakirin değil de zenginin halinden anlasın bu halk.

Kişi başı düşen 15 bin dolarlık geliri 800 TL alan halk böbreklerin satmadan kavrasın.

Orucunu havyarla açsın, sahurunu pirzolayla yapsın.

Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olduğumuzu hissedebilsin.

Devletin kaynaklarına çullanıp, halk iftarı yapıyorum, şahaneyim, muhteşemim reklamı yaprak bu etkinliği bile vergiden düşenler yüzsüz olarak ilan edilsin.

Şatafatlı iftar programları görgüsüzlük olarak ilan edilsin iki çeşit yemek yetiyor da artıyor bile…

Bu kadar sosyal mesaj verdikten sonra kişisel isteklerime;

İftarla sahur arası çok uzun mesela akşam namazıyla orucu başlatıp, sabah namazıyla sonra erdirebiliriz. Hadi bunu yapamadık imsak saatini sabah namazı saatine alabiliriz.

Yirmi rekat teravih çok uzun İran’daki prensipleri benimsesek nasıl olur?

Kamu malına zarar veren Bedir Savaşı şehidinin cenaze namazını kılınmadığı bir din varken her kesimden kesilen vergiyle oruç açmak ne derece etik araştırılsın.

Su içmek İranlı hocanın dediği gibi orucu bozmasa nasıl olur?

Orucu uykuya tutturmak için mesai saatlerinde esnekliğe gidilebilir.

Taze pidenin içine boca edilen tereyağı asla ve katâ zararlı olmasın.

Pide sırasında kavga edenler için özel sakinleştirici ekibi kurulup; arkadaş huşu içinde orucunu tut söylemleri eşliğinde kafalarına palayla vurulabilir.

Halkı bir araya getirip, “Evde ne varsa getir” iftarları yapılabilir. Böylece halk biraz olsun kaybettiği paylaşım duygusunu yeniden kazanabilir.

Durumu iyi olmayan kız çocukları için kırmızı rugan ayakkabı, erkek çocuklar için siyah pantolon beyaz gömlek alabileceğimiz kumbaralar oluşturulabilir.

Neyse ki bu yazı öğle saati bile olmadan henüz açlığım tavan yapmadan yazıldı yoksa evde döner tarifi vermeye doğru gidebilirdi hafazanallah…


İlgili yazılar

Adalet Yürüyüşü ve Tarihin Verdiği Ders

İnsanlık tarihinin en önemli özelliklerinden birisi de, binlerce yıllık sürede yaşanılan bireysel ve toplumlar olaylardan elde edilen deneyimlerin, özlü sözlere

Kemal Şahin Bulvarı’ndan aşağı

ORTACA GÜNLÜĞÜ (3) O bankın üstünde uzun süre oturup düşünüyorum. Ömür dediğin nedir ki, işte yarıdan fazlasını geçtik bile… Biraz

ODTÜ’LÜLERİN DÖVÜLMESİNE SEVİNDİM(!)

Sevindim. 1000 üniversite öğrencisine karşılık 3 bin 600 polisin, Başbakanlarını biber gazıyla, copla, TOMA ve zırhlı araçlarıyla, Kendi ülkelerinin gençliğinden

Bir Cevap Yazın