BURSA NUTKUNU ANIMSAMA ZAMANI

Cumhuriyet rejiminin hükümeti emrediyor, Cumhuriyetin valisi Cumhuriyetin kuruluş kutlamalarını yasaklıyor.

Üstüne bir de tehdit savuruyor.
“Katılanlara izin verilmeyecek, müdahale edilecek”

Bu nasıl bir anlayış insanın aklı almıyor.

Siz hangi devletin, hangi cumhuriyetin yöneticilerisiniz?

Neden korkuyorsunuz?

Taşınacak Türk Bayrağından mı, yoksa Atatürk posterlerinden mi?

Böyle bir anlayışa “yuh olsun” diyoruz ve Atatürk’ün 5 Şubat 1933 tarihinde ta bugünleri görerek Bursa’da gençlere seslenişini bir kez daha anımsamanın gerekliliğine inanıyoruz. Atatürk’ün Bursa Nuktu diyerek de bilinen, nutku bir kez daha okumanın zamanı geldi.

İşte tarihi sesleniş:

Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, “Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır” demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.

Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, “Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir” diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır. Yine düşünecek, “demek adalet örgütünü de düzeltmek, yönetim biçimine göre düzenlemek gerek”

Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haksız ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki, “ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir.”

İşte benim anladığım Türk Genci ve Türk Gençliği!

M. Kemal ATATÜRK


İlgili yazılar

BİZİ REYHANLI KESMEZ UMUDUMUZ ABD’DE…

Bazı şom ağızlılar 19 Mayıs’ta Atatürk’ün huzuruna çıkmaktan kaçtığımız için ABD’ye gittiğimizi yazıp çiziyorlar. Kimileri de Reyhanlı’ya gidemediğimizi dillendirip duruyorlar.

HAİNİ BOL CUMHURİYET

Dünyanın ilk Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı verdik diye övünür dururduk..Ümmeti millet, kulu birey yaptık diuye gururlanırdık… Meğer bir hayalmiş bunlar… Biz,

YIKAMAZSIN BE HAİN!

Dindar ve kindar söyleminle, bu ulusun tüm değerlerine sataşıp duruyorsun. İnönü yetmedi, şimdi de Atatürk dönemiyle kendini kıyaslıyorsun. Çok övünüyorsun

Bir Cevap Yazın