CHP’de 2015’e Senaryo Kuranlar

CHP’de işler iyi gitmiyor. Hafta içi yapılan grup başkanvekilliği seçimleri önemli sonuçlar doğurdu.

Olağanüstü Kurultay’da, Kılıçdaroğlu’na seçimi TBMM Grubu kazandırdı. Muharrem İnce’yi açıktan destekleyen milletvekili sayısı 130 milletvekili içinde kendisiyle birlikte 15 civarındaydı. Deniz Baykal ve etrafındaki milletvekillerinden biri Kılıçdaroğlu’nu desteklerken, diğerleri tarafsız kaldılar. İnce’yi destekleyen ve tarafsız kalanlar dikkate alındığında CHP Grubunda 100 kadar milletvekili Kılıçdaroğlu’na açık destek verdi. Seçimin sonucunu da Gruptaki bu üstünlüğü belirledi.

Kılıçdaroğlu, kendisine bu denli destek veren Gruba kendi adayını grup başkanvekili seçtiremedi. Bu da gösteriyor ki CHP grubunun Kılıçdaroğlu’na desteği, bazı sorunları görmemizi engellemiş olmalı.

Kurultay öncesinde Kılıçaroğlu’na destek veren bugün parti yönetiminde olan milletvekilleri kulislerde Muharrem İnce’ye grupla hareket etmediği, kendileriyle konuşmadan çıkış yapması nedeniyle eleştirilerde bulunmuştu. Hatta bazı milletvekilleri, “bekleseydi biz kendisine teklif götürecektik” demişlerdi. İnce, son grup başkanvekilliği seçiminde yaşadığı hüsrandan dolayı onları samimi bulmadı. Çünkü İnce, o seçimlerde kendisine açık destek veren bu milletvekillerinin kendisine oy vermediğini tespit etmişti.

Bu milletvekillerinin rahatsızlıklarının temel nedeni Sezgin Tanrıkulu-Gürsel Tekin ikilisi. Aslında bu ikili Kılıçdaroğlu’nun altında partinin gerçek yöneticileri. Kılıçdaroğlu, bu ikiliye her şeyi bırakmış durumda.

Arada sırada bu ikiliyle ters düşen görüntüler vermedi de değil. Özellikle Olağanüstü Kurultay öncesinde Sarıgül’le yakınlaşması bunlardan biriydi. Ancak, Gürsel Tekin’nin Sarıgül’e karşı direnişi karşısında geri adım atmak zorunda kaldı.

Parti içi kaynaklarımız ideolojik olarak Tekin’nin Sezgin Tanrıkulu’na tam olarak biat ettiğini söylüyorlar.

Grup başkanvekilliği seçiminde aslında bu grup ile bu gruba karşı olanlar yarıştı.

Her iki grupta da grup tavrı gösteren 25’in üzerinde milletvekili var.

Sezgin Tanrıkulu-Gürsel Tekin ikilisine karşı direniş gösteren ama Kılıçdaroğlu’nu destekleyenlerden bir milletvekili bize “Bunların hedefinde aslında Kılıçdaroğlu var. Onun altını boşaltıyorlar. Kılıçdaroğlu ile partinin dönüştürülmeyeceğini anlamış görünüyorlar. 2015 seçimlerinde Milletvekili listesini belirleyecek bir konumda olmak istiyorlar. Ön seçim de yapmayacaklar. Olası seçim yenilgisi karşısında kendi içlerinden bir genel başkan adayı çıkarmayı düşünüyorlar.”

Bu milletvekiline “bu grupla hareket eden Özgür Özel, parti meclisi listesini delerek girdi. Mademki o kadar güçlüler neden listelerine almadılar” diye sorduğumda, cevabı listeyi deldiren de “bunlar” oldu. “Onların yönlendirmesiyle özellikle Doğu delegeleri Özgür’e tam destek verdiler. Yoksa Özgür, o listeyi delemezdi. Hatırlarsan onlar Özgür Beyi grup başkanvekili adayı olarak çıkarmışlardı. Adamlarını dışarıda bırakmadılar” yorumunu yaptı.

Bana bu bilgileri veren milletvekilinin bir başka yorumu ise Gürsel Tekin’nin partide yeni bir Önder Sav gibi davrandığı şeklindeydi.

Bu bilgi önemliydi, çünkü hafta içi yapılan seçimde Gürsel Tekin bir konuşma yapmıştı. Tekin konuşmasında, genel başkan edasıyla milletvekillerini fırçalamıştı. Genel başkanının adayına “karşı çıkılmaz” tarzında bir nutuk atmıştı. Bu konuşma sonrasında çok sayıda milletvekilleri, doğrudan Gürsel Tekin’e tepki gösterdiler. Gürsel Tekin’e yakın bir kaynaktan, bir milletvekilinin Tekin’i azarladığını “bir daha böyle bir konuşma yapma” dediğini öğrendik.

Bu gelişmeler gösteriyor ki Kılıçdaroğlu etrafındaki milletvekilleri de bölünmüş durumda.

Grup Başkanvekilliği seçiminde bu iki grubun yarışı oldu. İkinci grup, diğer muhalifleri de yanına alarak seçimlerden Ankara Milletvekili İzzet Çetin’le birinci çıktılar. Kılıçdaroğlu seçimin kendisini yaraladığını görünce ertelenmesini sağlayarak sorunu dondurma ve yeni bir çözüm yolu aramak için zaman kazanma yoluna gitti.

Kılıçdaroğlu, eğer Tanrıkulu-Tekin ikilisini frenlemezse kendisine karşı parti içindeki muhalefet cephesini genişletmiş olacak. Özellikle kendi etrafındaki ikinci grubun tasfiye edilmesi zaten var olan genel hoşnutsuzluğu tavan yaptıracaktır.

Bunu gören Tanrıkulu-Tekin ikilisi yeni bir senaryoyu gündeme getiriyor. O da seçimlerde parti içi tasfiye yapılarak yaşanacak sorunu HDP; ÖDP gibi partilerle seçim ittifakına gitmek. Onların hesabına göre tasfiye sonucunda CHP’nin oyları gerilese gerilese %15 civarına geriler. İttifakla kazanılacak yeni oylarla %26 oy oranı korunur.

Böylece CHP’de gerekli dönüşümün yapılacağını düşünüyorlar.

Bakalım gelişmeler bu senaryoları ne kadar gerçeğe dönüştürecek birlikte göreceğiz. Çünkü parti tabanında gelişen Muharrem İnce muhalefeti zaten kendi mecrasında gelişmeye devam ediyor.

Eğer ikinci grup bu muhalefete katılırsa 2015 öncesinde bir olağanüstü kurultay dahi yaşanabilir. Özellikle ikinci grubun yaşayacağı hüsran, bu süreci hızlandıracaktır.

03.10.2014


İlgili yazılar

Hak, Hukuk, Adalet

Bedava kumanya yoktu. Bedava makarna ve kömürün hatırı yoktu. Avanta yoktu. Gitmezseniz işten atılırsınız tehdidi yoktu. Bindirme kıtalar, toplama kalabalıklar

Bu Kadar Para Nereden Geliyor?

Kafam biraz kalın olsa gerek ki; bazı şeyler yıllardır hiç anlayamıyorum. Örneğin, seçim zamanları adayların ve partilerin oluk gibi para

DUDAK (LEB) DEĞMEZ SANATI

İlk olarak Tarık Akan ve Şerif Sezer’in baş rolünü oynadığı ‘Deli deli olma’ filminde görmüştüm ‘dudak değmez’ veya halk diliyle

Bir Cevap Yazın