Çoğulcu demokrasiden dayatmacı devlete

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda devlet partisi kontrollü demokrasimiz, çok partili, sonra askeri darbeler ve koalisyonların ardından en son 12 Eylül 1980’den 32 yıl sonra ılımlı İslam versiyonuyla önce ilgi, sonra sempati ve bugünlerde de yepyeni söylemler ve hedeflerle bir hedefe gidiyor.

Demokratik açılım, birlik beraberlik, çoğulcu ve müzakereci demokrasi sözcükleriyle kamufle edilerek ileri (!) etabının ne olduğu anlaşılmadan şimdi de Yeni Türkiye sloganının içeriği her gün farklı tartışmalarla gündeme geliyor. Dinsel unsurların olabildiğince siyaset malzemesiyle birlikte Mısır’daki darbe, rabia’lı günleri unutup aylardır Suriye,Kobane, İşid ile yatıp kalkarken adı sanı belli olmayan Müslüman denizcilerinin Amerika’yı K.Kolomb’dan önce keşfettiğini öğrendik. Semavi dinin ulemalarının uzay’ın ve yeraltı derinliklerinin Müslüman kaşiflerinin kimler olacağını merakla beklerken kadının fıtratı araya girince ortalık yine karıştı..

Dalgalanma yetmedi.. Bu kez de kadının fıtratıyla kamuoyu tartışırken AYM Başkanının %10 seçim barajının indirilmesine ilişkin başvuru hakkındaki sözleri iktidar partisinin tepesini attırdı. Hemen tepkiler salvo atışına dönüştü. ‘’İstemezükkk…’’ sesleri,’’değişikliği yok sayarız’’a dönüşürken Antalya’daki Milli Eğitim Şürası’ndan ilkokul 1.sınıflara zorunlu din dersi konulması çok övünülen 4+4+4=12 yıllık karma eğitim sisteminden vazgeçilmesi de hasletlerin tuzu biberi oldu. Yetmedi kız-erkek ayrımlı eğitim derken yine 2 ay öncesine kadar bedelli askerliğe karşı çıkan aynı siyasetçiler Haziran’daki genel seçim hesaplarıyla bedelliyi 18 bin TL’ye bir çırpıda yasalaştırıverdiler.

Halkın cebinden elini bir türlü çekemeyen bankalar hemen tüketici kredisi gibi balıklama daldılar.. Bedelli askerlik kredisi sundular.Ucuz işçilik hedefli bir siyasal sistemde asgari ücret alabilmenin lüks gösterince 18 bin TL’yi bir arada göremeyen ama makarna, kömür yardımı alan ailenin çocuğu çaresizlikle kışlaya giderek asker olacak. Yasa çok eksik bana göre.. Bizim dönemimizde askerlik borçlanması vardı emeklilik için. Ya bu 18 bin TL’yi ödeyerek bedelli askerlik yapınca SGK’dan askerlik borçlanması yapamayacaklar mı ?.. Yazık değil mi ? (A)sosyal pardon sosyal devlet anlayışına uymuyor..! TBMM’de ek yasayla bu açık giderilsin ki bedellilerin hakları kaybolmasın..
Bir tarafta da maden işçilerine 2 asgari ücreti zorunklu hale getirirken işverenler işyerlerini kapatırken Soma faciasının patronu da yasalarda yeri olmayan bir uygulamayla SMS ile işçilerin toplu çıkışını verdi.. Uzaya haberleşme uydusu gönderen ülkemizde iletişim

SMS’siz olur mu ?

Kamuoyu çalkantısı yetmedi.. Bir salvo daha geldi.. Osmanlıca öğreneceğiz. Ecdadımızın tarihini öğrenirken kaşiflerini nasıl yeni öğreniyorsak Osmanlıca’yı da bilmeliyiz. Orhun kitabelerini de okumak için ne yapalım..?
Yeni Türkiye sloganının içerisi her gün Türkiye’yi dünya devletliğinde G-20’lerin dönem lideri yapsa da yetmez.. Hızımızı kesmez.. Ortadoğu ve Suriye’de bunalınca Rusya ile ittifak zorunlu oldu. Doğalgaz akımında Avrupa’yı köşeye sıkıştıran Rusya lideri Putin, doğalgazda %6 indirimle göz kırparken karadenizden Avrupa’ya geçen bir hat kapatıyor. Türkiye üzerinden Avrupa’ya yeni bir hat açılmasının sözleşmesi imzalanıverdi.

Yıllar önce Ege sahasında Yunanlılarla petrol aramaları için savaşın eşiğine gelmiştik. O dönemin siyasetcisi Demirel,’’Ege ordaysa Hora’da (Araştırma gemimiz) burada. Ne va evecek ?’’ deyişlerinden bugünde Güney Kıbrıs açıklarında petrol sondajında da benzer çıkışlar yapılıyor… Hani bu dönemde de dünün Dışişleri bugünün Başbakanı ‘’Komşularımızla ilişkilerimizde hedef sıfır sorun’’ diye diye sıfırladık .

Gelelim genel siyasi değerlendirmeden sonra yöremizdeki kongrelere… Atama yöntemli tek adaylı İlçe başkanlığı seçimleri önce Alaplı’da fire verdi. Genel Merkez, Mevcut ilçe Başkanı Mustafa Yavuz ile seçime gidileceğini söyleyince İbrahim Yalçın çıkıverdi. 53 oy ile kaybetti. Bunu Çaycuma’da Vedat Emeksiz izledi. Mevcut başkan Emeksiz rakibi Adil Düzlü karşısında 2 oy farkla kaybetti. Kilimli’de Genel merkezin adayı İlçe Başkanı Cavit Taşcı, rakibi İsmail Ofluoğlu karşısında kaybetti. Söylendiğine göre Genel Merkezden bazı isimler telefonla kazanan adayların istifasını istemiş .ileri ve müzakereci pardon müzakeresiz demokraside yine yanlış oldu Yeni Türkiye düzeninde seçime ne gerek var.

Tek parti döneminde de Valiler aynı zamanda İl Başkanı değimliydi.. Geçmişe baktıkça ilerleyeceğiz. Meydan savaşlarımızın anlı şanlı Mehteran takımımız iki ileri bir geri yürüyüşüyle cenk havası çalarken yanlış yürümüş olamaz mı..! İleriyi hedeflerken ecdadımızın tarih derinliklerini keşfetmek, öğrenmek için Osmanlıca’yı öğrenmeyeceğiz de ne öğreneceğiz.


İlgili yazılar

ŞARLATANLIKLA MÜCADELE ETMEK

Şarlatanlık, önemli geçim kaynaklarından biri oldu. Kimi zaman büyü, sihirle kendini gösterdi. Kimi zaman UFO’larla, şifa dağıtıcılarıyla, kimi zamanda gelecekten

HÜSAMETTİN…

Hüsamettin öyküsü bilinen bir öyküdür. Çok kişi bu hikayeyi bilir. Bilmeyenler için anlatalım. Hüsamettin öyküsü “alıngan kişileri” anlatan bir öyküdür.

Elemtere fiş, kem gözlere şiş

Evlerde yakalanan paraları İktidarın itibarını beş paralık etmek isteyen Paralel polis yerleştirdi vatandaş! Sen memleketin bakanını, bakanın çocuklarını, arkadaşlarını nasıl

Bir Cevap Yazın