DAR AYAKKABIYLA YAŞAMAK

Emeğin en yoğun oluduğu kültürel ve sanatsal projeler maalesef para kazandırmıyor. Bu işten en çok dert yanan kimselerin ise hayat pratiklerine baktığınızda çelişkiler yumağı ile karşı karşıya kalıyoruz.  Sakın ha sakın bu türlerlerle polemiğe girmeyin. Tartışmanın sonunda mahkum olmanız garanti.

Kültürün, sanatın, sporun, siyasetin kısaca tüm yaşamın, yozlaşmanın ve dolayısıyla popülizmin kuşatması altında olduğu bir ortamda Ankara Sanat Tiyatrosu’nun bu yıl sahneye koyduğu ‘’Dar Ayakkabıyla Yaşamak’’ adlı oyununu izledim.   

Oyun, işçi ölümleri, açlık grevleri ve en fazla emekle en az parayı kazanan insanların hak mücadelelerini ve kapitalist dünyanın bu durum üzerinden bile kazanmaya çalıştığı rantı anlatan son zamanlarda komedi türü dışında izlediğim güzel bir dramdı.

Oyunculukları, rejiyi veya diğer detayları kritik edecek teknik bilgiye sahip değilim. Zaten kimsede bunları benden bekleyip merak etmez. Ama Türkiye’de yaşanan gelişmelere baktığımda at izinin çoktan it izine karıştığını söyleyebilirim.

Dar Ayakkabı ile yaşamak zorunda bırakılan insanlar ne zaman ki tamamen söz hakkını ele geçirir, işte o zaman kültürü, sanatı, siyaseti, sporu ve hayatımızı ilgilendiren her şeyi sağlıklı bir şekilde konuşmaya başlarız.

İnsancıl tavırlara bürünüp, bu topluma dejenerasyonu dayatan, popülizmi dayatan,  günü kurtarma peşinde olan, hedef kitlesini kandırıp amirine memuruna ve bir avuç elite şirin gözükmek için toplumu feda eden asalakları ve zihniyetlerini işgal ettikleri koltuklardan alaşağı edip, teşhir etmediğimiz sürece;

Dar ayakkabı ile yaşayanların hikâyelerini, acılarını, gözyaşlarını küçücük bir salonda o salona hiçbir zaman sığmadan yarım asrı devirmiş Ankara Sanat Tiyatrosu’nun sergilediği bir oyundan ibaret olduğunu sanarak yaşayacağız.

İnsan en kolay kendini kandırırmış!!!

Dar ayakkabılarımızdan kurtulup, hakikate gerekirse yalınayak koşmak gerek.

Sanata gerçekten emeğini veren tüm halkımıza ve sanatçılarımıza saygılarımla…


İlgili yazılar

Kobane Bahane Soytarılık Şahane

İki gün öncesine kadar Kobane’de IŞİD’ın yarattığı dram herkesi ortak bir noktada buluşturmuştu. Oysa HDP’nin yaptığı çağrılarla sokağa dökülenler, Türkiye’de

YÜREĞİMİZE DÜŞÜLEN SİLİVRİ NOTLARI…

05.08.2013, saat 00:30 ANKARA –İstanbul Karayolunda otobanda gişeleri çıktığımızda akrep, TOMA ve bol sayıda jandarma ile İstanbul yönüne giden otobüsler

CHP bunun için önemli!

Uzun söze gerek yok. CHP, bu ülkenin sadece kurucusu değil, aynı zamanda çimentosudur, geleceğidir. Ancak; CHP kurulduğu ve kadroları ülkeyi

Bir Cevap Yazın