DEMOKRASİ DOĞUDAN YÜKSELECEK

Bugün demokrasi adına güzel bir haber.  Peki güzel haber olan ne?

Ağrıdan gelen haber tabii ki..

Demokratik hakları olan seçme seçilme yetkisini 4 yıl veya 5 yıl da bir kullanan halk, seçim sonucunda hile olduğunu düşündüğünden olsa gerek durumu itiraz etti.

Diyeceksiniz ki haksızlığa uğrayan herkes bu durumu itiraz eder. Zaten buraya kadar sorun yok. Asıl sorun bu noktadan sonra başlıyor. Hukukun ve demokrasinin uygulandığı ülkelerde haksızlıkların telafi edilmesi için itiraz yerleri mahkemelerdir.

Twitter veya Youtoube da olduğu gibi yerel mahkemelere itiraz edildi, itiraz yerinde görüldü veya haklı bulundu. Mutlu olmayan taraflar haklılıklarını inandıkları ve bu inandıkları sonucu ulaşmak için kavgaya değil ülkenin yüksek mahkemesine taşıdı. Yüksek mahkeme de son kararını vererek tarafları mutlu edecek noktayı koydu!  Beğensek de beğenmesek de, inansak da inanmasak da adalet son noktayı koydu!

Ve 21.yüzyılın sosyal etkileşim ağları kitlelerin iletişimine haberleşmesine açıldı.

Evet,  adalet er geç tecelli eder. Yeter ki inanalım ve haklılığımızı kavgayla, hileyle ve zorbalıkla  kabul ettirmeye çalışmayalım.

Ağrı’da seçim sonucuna yapılan itiraz ve mahkemenin aldığı yerinde bir karardır. Yeniden yapılacak seçim sonucuna kimsenin itirazı olamaz. Seçme hakkını kullanan insanlar da bu erdemli davranış karşısında alınan sonucu kabul etmek durumundadır.

Tabii ki hile, hırsızlık veya zorbalık vardır demiyorum. Ama bu kadar insan kendinden emin olarak “bu sonuç  beklentimiz olan sonuç değil” diyorsa yapılan yeniden seçim kararı yerinde olmuştur. Yenilenen seçim, sonuçta kim kazanırsa kazansın, toplum tarafından mutluluk ve huzur içinde sindirilecektir.

Aksi durum demokrasiye olan inançların sorgulanması anlamına da gelecektir. Bu nedenle kararı alan heyeti kutluyorum.

Diğer sorumluluk sahipleri de oy’un kutsallığına inanarak, haksızlıklara meydan vermemek için gereken önlemi almalı.

Doğu yalnızlığın, ezilmişliğin, namus  konusunda kadın;  töre uygulamasında erkek; farkında biraz düşünenin “ben neden insanım dedirten” yaşamın hüküm sürdüğü bir bölge… Doğulu insan kaderi daha doğarken kabullenir.

Artık günümüz iletişim çağıdır. Ağrı Dağı’nın eteğinde oturan köylü ile İzmir’in Dikili’sinde oturan anında haberleşip gelişmelerden bilgi sahibi oluyor.

Herkes biliyor ki Ağrı’da seçimin tekrarlanması kuşkusuz “şaibeyi” ortadan kaldıracaktır. Keşke orada alınan karar  Ankara’ya da  örnek olsa ve seçimle ilgili şaibeler ortadan kaldırılabilecek  bir oylama yeniden yapılabilse?

 

 


İlgili yazılar

TAYYİP’İN ‘ARTİZ’LERİNİN AÇILIM KABUSU

Tayyip’in heyet-i nasiha’sı, Papağan memurları göreve başladı. Tayyip’in söylediklerini tekrarlamak, kabul ettiremediğini ettirmek, sempati yaratmak, teröristlerle pazarlığı meşrulaştırmak, laik cumhuriyetin

DARBE SADECE POSTALLA OLMAZ TAKUNYA SESLERİNİ DUYMUYOR MUSUNUZ?

Ethem’in katil zanlısı serbest bırakılmış, tecavüzcüler görmezden gelinip sokağa salınmış, tacizlere işlem yapılmamış, özgürlüklerine dokunulmamış, pala ile halka saldıranlar, yaralayanlar,

Siyaset de tekerrürden ibarettir

Siyaset bir bilinmeyen gibi görünse de nereye yol aldığımız görünüyor. Demokrasimizdeki algı farklılıklarının dayatmacılıkla taşların yerine oturacağı dönem çok uzaklarda

Bir Cevap Yazın