DİRENÇ VE GURUR ABİDESİ ŞULE PERİNÇEK

Türkiye tarihinin en karanlık döneminden geçiyor.

Çağdaş, laik Cumhuriyet teslim alınmaya, kurucusu büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk unutturulmaya, insanlarımızın belleklerinden silinmeye çalışılıyor. Ülkemiz, Tayyip Erdoğan-Abdullah Öcalan işbirliği ile Ortaçağ karanlığına sürükleniyor.

Böyle bir dönemde, Atatürk’ün gençlerine önderlik eden Türkiye Gençlik Birliği(TGB) rüya görenleri uykularından uyandırıyor, kabus oluyor.

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, her olağanüstü dönemde olduğu gibi içeriye alınmış ancak mücadelesine en zor koşullarda devam ediyor.
Haksızlığa uğrayarak hedef seçilmiş bazı insanlar gibi yumuşamıyor, dışarıya duygusal görüntüler vererek birilerinden medet ummuyor. Tam tersine en sert, ağır ve açık şekilde muhalefetine devam ediyor, meydan okuyor, rest çekiyor. “Asılmaktan korkmuyorum” diyerek, birilerine ders veriyor.

Oğul Mehmet Perinçek de babasını örnek almış.
Türkiye’nin uluslararası alanda en çok hedef alındığı, köşeye sıkıştırıldığı sözde Ermeni Soykırımı konusunda Rus arşivlerini didik didik etmiş, pekçok belgeyi ortaya çıkarmış, kitaplar yazmış. İddiaları tersyüz etmiş, Türklerin yüzakı olmuş.
Bir devletin elinde bulunmasından kıvanç duyacağı bir akademisyen. Bütün olanaklar önüne serilmeli, bütün kapılar açılmalı, büyük destek verilmeli değil mi?
Yok, burası Türkiye. Kişisel kin ve nefretler, çıkarlar bunun önüne geçer.
Siyaset ve iktidar söz konusu olunca ülke hak getire.

Siyasetçi-baba bir eş, büyük fedekarlıklarla ve sevgi yumağı ile büyütülmüş, ülkeye kazandırılan bir oğul. İkisi de haksızlığa uğramış, el üstünde tutulması gerekirken mahpus damlarına tıkılmış. Kaç yıl ceza yiyecekleri belli değil.

Siz eş ve anne Şule Perinçek’in yerinde olsanız ne yapardınız?
Bunu bilemeyiz ve hiçbir anne ve eşin de bu duruma düşürülmesini istemeyiz.

Uzaktan izlediğimiz Şule Perinçek ile Silivri duruşması öncesi ve sonrasında karşılaştık.
Başı yukarıda, dimdik duruşuyla, asla ezilmişliğin, pısmışlığın, korkunun en küçük işareti yok yüzünde. Gurur, sabır ve mücadele abidesi adeta.

Kendisiyle tanışmış olmaktan mutlu olduk.

Kısa sohbetimizde, bir kez daha anladık ki,
insanlar çevresi ve sevdikleriyle mücadele azmini yitirmez.

Uzun zamandır kafamızda olan, zor günlerde bize de güç veren sözlerini hatırlatıyoruz.

“Biz açıklamanızda ‘eşim ve oğluk haksız şekilde içeride. Ama dönem onları değil ülkeyi düşünme zamanı. Vatanın yanında eşin ve oğulun esamesi mi okunur. Vatan elden gidiyor’ demiştiniz. Bu söyleme gücünü nereden buluyorsunuz?”

Sevgiyle gözümüzün içene baktı, gülümsedi.

Peki duruşma ile ilgili ne düşünüyordu:

“Çok zor bir süreçten geçiliyor. Büyük oyun oynanıyor.Büyük ahksızlıklar yapılıyor. Ne yapılmak istendiği de ortada. Eğer kendilerine güvenselerdi, doğru yaptıklarını düşünselerdi, konuştururlardı. Söylediklerinin herkes tarafından dinlenmesini sağlarlardı. Ama yapmıyorlar, çünkü korkuyorlar.”

Doğru söze ne denir.

Şule Perinçek, bu dönemde örnek alınması gereken rol modeldir.

Gurur ve sabır abidesi Şule Perinçek.
Cesaretin, korkusuzluğun, mücadele etmenin yolunu gösteriyor, ışık oluyor.
Yıkılmayan kale,
teslim olmayan direncin eşi, ana’sı gibi.

Yalnız değilsiniz Şule Hanım.


İlgili yazılar

YORUMSUZ

Emeksiz zengin olanın Kitapsız bilgin olanın Sermayesi din olanın Rehberi şeytan olmuştur (Yunus Emre) Gönlünü yıkayıp arıtmamışsan Habire abdest alıp

DÜŞÜNMEK BİR TEK BİZDE SUÇ

Mustafa Balbay artık özgür. 4 yıl 9 ay düşündüklerini yazdığı için hapisaneye konulan yüzbinlerden biri. Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla  özgürlüğüne kavuştu.

Kültür Bakanlığı’nın Say ambargosu!

Besteci piyanist Fazıl Say’a Kültür Bakanlığı’nın uyguladığı sansür beni uzaklara götürdü. 2. Dünya Savaşı ile Avrupa yıkılıyordu… Hitler her yerde

Bir Cevap Yazın