DUYAN VAR MI

Ülkemizde neler yaşanıyor neler.
Toz toprağa, at izi it izine karışmış, gidiyoruz kıyamete.

Vatandaş mı?
“Neler olduğu, ülkenin nereye gittiği umurunda bile değil” diyeceğiz ama…
29 Ekim buluşması hala gözümüzün önünde.

İşte son günlerin görmezden gelinen olayları:

1- Gizli Tanık Şemdin Sakık’mış

İki güzel başlık var önümüzde.

“PKK’nın Başı Tanık
Ordunun Başı Sanık”

“Komutanları PKK Yargılıyor”

“Haber ortaya çıkınca bomba etkisi yaptı” denilecek bir haber ama, Başbakanlıkta patlayan ‘kuru sıkı’ tabanca kadar etki yaratmadı. Oysa olay yürümekte olan bir dava için çok önemli.

Haberin özeti şöyle: Genelkurmay Başkanının ‘terörist diye’yargılandığı davanın gizli tanığı, PKK’nın hapisteki liderlerinden, 33 askerin ölümünden sorumlu tutulan Şemdin Sakık çıktı.

Sakık’ın gizli tanıklığına isyan eden halen Silivri’de tutsak bulunan Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ Paşa, ne güzel dile getirmiş içinde bulunulan durumu:
“Silivri’de Türk Ordusunun PKK’ya karşı yürüttüğü mücadele yargılanıyor.”

2- AKP-BDP Anlaşması

Ülkenin bölünmesi, insanların ayrışması yönündeki önemli adımlardan birisi olan ‘Anadilde savunma’ komedisinde AKP ve BDP anlaşıyor.

Başbakan Erdoğan, bu konuda Adalet Bakanlığı’na talimat verdi, çalışmalar yoğunlaştırıldı. Bunu açıklayan da Başbakan yardımcısı Bülent Arınç.
Bunun üzerine PKK, kendi internet sitesinden memnuniyetini yayınladı, BDP yetkilileri de çalışmanın çok ‘değerli’ olduğunu, önemsediklerini bildirdi.

3- Tekke ve Zaviyelere Geri Dönüş

Hükümetin ve Başbakan Erdoğan’ın tetikçilerinden, emredileni sorgusuz sualsiz yerine getirmeye alışık Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, yine baklayı ağzından çıkarmış.

Bozdağ, özgür bireyler yetiştirmenin en önemli ayağı olan, insanı kulluktan ve kullanılmaktan kurtaran en önemli devrimlerden olan Tekke ve Zaviyelerin Kapatılmasının yanlış olduğunu, yeniden açılması gerektiğini söyledi.

Tabi amaç, düşünmeyen, koşulsuz itaat eden insan yaratma ise normal karşılanabilir. Ne de olsa, iktidarlarını sürdürmek için böyle topluluklara, sürülere ihtiyaçları var.

4- YÖK Reformu(!)

YÖK’ün yeni tasarısı açıklandı.

Tasarıda, “Öğrencilerini Atatürk İnkilapları ve ilkeleri doğrultusunda, Atatürk milliğiyetçiliğine bağlı yetiştirmek”, “milli eğitim” ve “eğitim-öğretim birliği” gibi ifadeler almadı. Paralı okulların da önü iyiden iyiye açıldı.

Atatürk’ün izlerinin silinmesi ve isminin ortadan kaldırılmasına yönelik bir adım daha atılmış oldu.

5- Tayyip’in Dili(!)

Başbakan Erdoğan, siyasette kullandığı dil ile artık sınır tanımıyor.
Muhalefet partileri başta olmak üzere, kendisine katılmayan, söylediklerini koşulsuz kabul etmeyen herkese hakaret etmeyi alışkanlık haline getiren Recep Bey,
siyaseti artık iyiden iyiye belden aşağı indirdi.

Başbakan Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu eleştirirken, ‘dilin kemiği yok’ sözünün doğruluğunu kanıtladı adeta. Erdoğan, CHP Genel Başkanına “Bahtsız Bedevi” diyerek çapını bir kez daha ortaya koydu.

Bu söz, şanssız insanların başına gelebilecek en kötü olayı anlatan, çöl-kutup ayısı-tecavüz konulu bir argo deyimi anlatır.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’a aynı üslupla karşılık vererek doğrusunu da yaptı. Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a, “Aynaya bak, bahtsız bedeviyi göreceksin. Çölde gezen sensin. Kutup ayısına dikat et” diyerek sözü ağzına tıktı.

6- 30 Liraya Fuhuş

Başbakan Erdoğan ekonominin ne kadar iyi gittiğini anlatırken, para karşılığı fuhuşun nerelere kadar yaygınlaştığı haberleri de basına yansıdı. Karınlarını doyurma derdinde olan kadınların artık otoyollara çıktığı, 30-100 lira arası pazarlık yaptıkları ve yol kenarlarında ya da arabalarda ilişkiye girdikleri fotoğraflarla haber konusu oldu.

7- Zam Furyası

Yine ekonominin çok iyi gittiği masallarının anlatıldığı bugünlerde, yeni yıl ile birlikte vergilerin artacağı, zamların devam edeceği görülüyor.

Tüm vergi ve harçların yüzde 7.8 artacağı şimdiden açıklandı. Sırada, zaten sık sık zam yapılan elektrik, su, akaryakıt ve doğalgaz zamları var.

8- Başkanlık Sistemi İçin Adım Atıldı

Bu arada, gözden kaçırılarak iki arada bir derede yapılan bir başka girişim de rejim değişikliğine yönelik.

Başkanlık sistemi için AKP ilk adımını atarak, TBMM Başkanlığı’na AKP önerisi iletildi. Başbakan Erdoğan’ın ‘tek adam’ olma hevesine yönelik olarak yapılan girişime de dikkat çekmek gerekiyor.

Bizden duyurması.
Belki duyan olur diye…


İlgili yazılar

Böyle Oluyor Felsefecilerin Ölümü

“Uludağ Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Felsefe Tarihi Anabilim Dalı Başkanı 55 yaşındaki Prof. Dr. Ahmet Cevizci, odasında geçirdiği kalp krizi

Korku Restleşmesi Yanıltmasın

AKP’nin ‘iyi polisi’ ağlayan adam, yine ortaya çıktı. Bir konuştu yine gündeme oturdu. Ardından Hüseyin Çelik, Sonrasında Saadullah Ergin. Ve

37’NCİ OSMANLI PADİŞAHI

Nasıl anlatalım… Recep Tayyip Erdoğan bu. Ne yapsa, ne söylese artık normal geliyor bize. El atmadık konu, ülke bırakmıyor. Bütün

Bir Cevap Yazın