Emine Ülker Tarhan’ın İstifası

Bir önceki yazımızda Emine Ülker Tarhan’la ilgili parti kuracak iddiasını, iddiayı dile getiren isimin güvenirliğinden yola çıkarak değerlendirmiştim. Bugün itibariyle Emine Ülker Tarhan CHP’den istifa etti. CHP Genel Merkezinde çöreklenmiş kafası HDP, gövdesi CHP’de bulunan zavallılar, Emine Ülker Tarhan’ı hedefe alarak onu kişisel olarak itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. İşte tam da bu zavallı mahlûkatlardan dolayı partiden istifa eden Emine Ülker Tarhan yanlış yapmıştır. CHP’yi savunmak, CHP’nin programını, dünya görüşünü, tarihsel mirasını savunmaktır. Emine Ülker Tarhan’ın kafasındaki CHP, anlaşılan sadece CHP yönetimi ve bu yönetimin etrafında çöreklenmiş, belediyelerde palazlanan kişilerden ibaret. Bu zavallılar sabah akşam Kılıçdaroğlu’na bu parti ulusalcılar giderse büyür öğüdünü üfleyip duruyorlar.

Hayır, CHP bu kişiler ve bu kişilerin ürettiği politikalar değildir.

Şimdi Emine Ülker Tarhan neden istifa etti diye soruyorlar. Kendisi istifasının nedenlerini açıklamış olmakla beraber görülüyor ki inandırıcı ve yeterli bulunmamış.

Emine Ülker Tarhan’ı siyasete kazandıran bizzat Kılıçdaroğlu’nun kendisi. Kılıçdaroğlu onu siyasete kazandırmakla kalmadı milletvekili olur olmaz Grup Başkanvekili de yaptı.

Siyasi deneyimi bulunmayan birinin böyle bir göreve getirilmesi daha o günlerde eleştiri konusu yapılmıştı. Kılıçdaroğlu, Grup Başkanvekillerinden biri de bayan ve hukukçu olmalı diye milletvekillerine telkinde bulununca bu itirazlar, sadece konuşma noktasında kaldı.

O günlerde Kılıçdaroğlu, sanırım Emine Ülker Tarhan’da CHP’nin efsane Grup Başkanvekillerinden Oya Araslı olabilecek bir birikim, tavır, kişilik görmüş olmalı ki ısrarcı oldu diye düşünmüştüm. Oysa zaman içinde gördüğüm Oya Hoca ile tek benzerliği gülmeyen yüzüydü.

Bendeki olumsuz izlenimlere rağmen CHP tabanı Emine Ülker Tarhan’ı çok sevdi.

Halk, ondaki ciddiyeti AKP karşısında mücadele kararlılığı olarak algıladı.

Hakkını yemeyelim AKP karşısında duruşu da her zaman sağlamdı.

Kılıçdaroğlu ile Yolları Ne Zaman Ayrıldı?

Emine Ülker Tarhan ile Kılıçdaroğlu’nun yollarının ayrılması epey eskilere, daha henüz Grup Bakanvekili olduğu dönemlere uzanıyor. Bunlardan ilki (en azından kamuoyuna yansıyanı) Siyasi Partiler Yasasında, partilerin kendi içindeki seçimlerde Türkçe’nin dışında başka dillerin kullanılmasını öneren yasa teklifiydi. Bu yasa teklifi CHP MYK’da görüşülmüş ve üç Grup Başkanvekili’nin imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulması kararlaştırılmıştı. Emine Ülker Tarhan MYK Görüşmelerinde eleştiri getirmediği bu karara daha sonradan imza vermeyeceğini kamuoyuna açıklayarak karşı çıkmıştı.

Benim tespit ettiğim ilk kırılma budur.

Kılıçdaroğlu zaman zaman Emine Ülker Tarhan’ın TBMM Genel Kurulunda yetersiz kaldığını da düşündüğü zamanlar oldu. 2012 yılında bir Genel Kurul görüşmelerinde BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan konuşmasında Kemalist Diktatörlük ifadesini kullanır. Bu görüşmeleri MYK’nın ara verdiği zaman aralığında makamından İzleyen Kılıçdaroğlu, Emine Ülker Tarhan’ı MYK toplantısına çağırır, yerine cevap vermek üzere Muharrem İnce’yi gönderir.

Emine Ülker Tarhan’la ilgili bir başka kırılma ise CHP’nin Anayasa Mahkemesine yaptığı başvurularda yetersiz kalmasıyla ilgilidir. Bu dilekçeleri hazırlama işlerini organize eden Emine Ülker Tarhan başarısız bulunmuştur. Bu konuda parti hukukçuları tarafından Kılıçdaroğlu’na epey şikâyet gider.

Ama asıl kırılma, kopma hiç şüphesiz Grup Başkanvekili seçimlerinde yaşanır.

Kılıçdaroğlu, bu seçimlerde Emine Ülker Tarhan ve Muharrem İnce’yi grup başkanvekilliğinden almak için milletvekillerine etrafındaki zavallı danışman grubu ve onlarla içli dışlı Gürsel Tekin, Sezgin Tanrıkulu aracılığıyla operasyon yapar.

O seçimlerde Emine Ülker Tarhan seçilemezken, Muharrem İnce ise yara alarak seçilmişti.

Bu seçimlerdeki rolüyle Kılıçdaroğlu bir kez daha birlikte çalıştığı daha sonra ise yolunu ayırdığı milletvekillerinin, kişisel onurlarını sıfırlama yolunu seçmişti. Emine Ülker Tarhan’da bundan nasibini fazlasıyla aldı.

Emine Ülker Tarhan Grup Başkanvekilliğinden ayrıldıktan sonra kafasında CHP’de bitmişti. Her ne kadar bazıları onu genel başkanlık için potansiyel aday gösterseler de onun kafasındaki proje, içinde İstanbul Baro Başkanının da olduğu bazı isimlerle yeni bir parti kurmaktı.

İnce İle Yolları Nasıl Ayrıldı?

Gelelim Emine Ülker Tarhan’ın neden son kurultayda Muharrem İnce’yi desteklemediğine…

Muharrem İnce, genel başkanlığa adaylığını açıkladığında Emine Ülker Tarhan’ın da desteğini almıştı. En azından aralarında geçen görüşmelerden İnce buna inanıyordu. Hatta İnce’nin kafasındaki parti yönetiminde ikinci isim olarak hep o vardı. İnce Halktv’deki bir programda “ekibinde kadınlar olacak mı” sorusuna ikinci isimin kadın olacağını söylemiş, Emine Ülker Tarhan’ı tarif etmiş ama ismini vermemişti. İnce’nin onun ismini açıklamamasının nedeni ise kendisine hala imza vermemesiydi.

Zaman gösterdi ki İnce, kendisine imza vermemiş, yanında olduğunu açıkça ortaya koymamış birini açıklamamakta haklıymış. Çünkü sonrasında gelişen olaylar İnce ile Tarhan’ın yollarını bir daha kesişmemek üzere ayırdı.

Kurultaya bir hafta kala Emine Ülker Tarhan ve Aydın Milletvekili Metin Lütfü Baydar, İnce’yi Kent Oteldeki seçim bürosunda ziyaret eder. Bu ziyarette Emine Ülker Tarhan’la İnce imza konusunu konuşurlar. İnce’ye kendisini destekleyeceklerini söylerler. Ancak Tarhan, İnce’ye bu desteğin kamuoyunda olumlu bir algı oluşturması için bizi açıkça davet et teklifinde bulunur. İnce bu daveti yapar. Ancak Emine Ülker Tarhan, bu teklifi reddeden bir açıklamayı sosyal medya aracılığıyla paylaşır.

Sonradan anlaşıldı ki Tarhan’ın bu ikili tavrının sebebi Baykal’la o tarihlerde kurduğu yakınlıkmış. Çünkü Baykal, İnce’nin arkasında hep Önder Sav olduğunu düşünüyordu. Önder Sav’ın etkili olduğu bir yerde Baykal kendisinin olmayacağını yakın çevresine açıkça söylemişti. İnce, ben kimsenin adamı değilim dedikçe Baykal, o halde PM listesini beraber yapalım teklifini İnce’ye dayattı. İnce ise Kurultayda birinci gün geçilmeden PM listesi yapmayacağını, ayrıca şu ana kadar kendisine imza vermeyenlerle böyle bir liste yapma işine girmeyeceğini söyleyerek yollarını ayırdı. Sonuçta Baykal ve etrafındakiler Muharrem İnce’ye destek vermediler. Baykal ekibinden büyük çoğunluk Kılıçdaroğlu’nu desteklerken, bazıları da boş oy verdiler.

Emine Ülker Tarhan Ne Yapacak?

Sonuç olarak Emine Ülker Tarhan bugün itibariyle Baykal’la da yollarını ayırarak bir başka yolculuğa çıkmış bulunuyor. Kuşkusuz bu istifanın CHP’ye epeyce etkisi olacaktır. CHP’den umudunu kesmiş epeyce bir kesim var. Onları toparlayacak bir hareket oluşturabilir mi zaman gösterecek. Biraz da bunu onunla hareket edenlerin kimler olduğu belirleyecek.

Kendisinin İşçi Partisi ve benzeri oluşumlarla hareket edeceğini düşünmüyorum. Yeni bir parti kurmasının da zor olacağını, kurulsa dahi başarılı olması mümkün değil.

O nedenle geriye DSP’de toplanmak kalıyor. Çünkü DSP, CHP’den umudunu kesenleri kolayca toplayacak bir yapıya sahip. DSP’nin bunu bugüne kadar başaramamış olması şu anda DSP’yi yönetenlerin özelliğinden kaynaklanıyor. Emine Ülker Tarhan DSP’ye hayat öpücüğü verecek bir potansiyel bugün itibariyle sahiptir.

CHP’den Yeni Kopuşlar Olur Mu?

Genel seçime giderken partilerden kopuş mutlaka olur. Ama bunların hiçbiri o partinin bölünmesi anlamına gelmez. CHP’den kopuşlar olacaktır. Hatta benim edindiğim izlenim bu kopuşta en büyük payın bugüne kadar Kılıçdaroğlu’nu destekleyenler arasında olacağı şeklindedir. Ama bunların hiç biri partinin bölünmesi anlamına gelmiyor. Parti güç kaybedecektir ama bölünmeyecektir.

 


İlgili yazılar

Saray soytarıları

Türkiye Cumhuriyeti’nin özgür bireyi olmaktansa Osmanlı sarayında soytarı olmayı tercih edenlerin sayısı artıyor. Beyinsizler. Oturdukları koltuğu, kazandıkları parayı korumak için

Aşı Koyunda Deli Dalgalar

Aşı Koyu bizim Mergenli köyümüze yaklaşık 6 kilometre. Oraya gitmek için önce Gapız Deresi denilen geçitten geçiyorsunuz, sonra Aşı Dağı’na

Müzakerecilikten iç savaşa

Onur Öymen 2009 yılında TBMM’nde “Terörle müzakere edilmez, mücadele edilir” dediğinde neredeyse linç ediliyordu. Devletin yapısını ve işleyişini bilmeyen tüccar

Bir Cevap Yazın