ERDOĞAN İLK KEZ KORKUYOR

Türkiye bir süredir Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’un AKP’ye katılmak istediği şeklindeki haberlerle başlayan tartışmayı konuşuyor.

Önce hafızalarımızı canlandıralım.

Tartışma, Başbakan Erdoğan’ın MKYK toplantısında kurmaylarına, Kurtulmuş’un partilerine katılmak istediğini belirterek, “Buna ne dersiniz”
diye görüş sorduğunun ortaya çıkması ile başlamıştı.

Erdoğan, sorular üzerine bundan mutluluk duyacaklarını ama takdirin Kurtulmuş’un kendisine ait olduğunu dile getirdi. Ancak, olayın doğrusu ile ilgili ip uçları vermedi, tartışmanın ortaya çıkışının kaynağındaki gerçekleri açıklamadı.

Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, tartışmaların artmasına rağmen iki gün sessiz kalmayı tercih etti. Ancak, partinin en önemli isimlerinden İstanbul İl Başkanı Mehmet Bekaroğlu, kişiliğine yakışan bir şekilde, Kurtulmuş’u konuşmaya davet etti.

Kurtulmuş, yaptığı açıklamada kendisinin bilgisi olmadan bunların konuşulduğunu ifade ederek, sert olmayan, AKP’ye gidiş olasılığının önünü de kesmeyen bir açıklama yaptı. Açıklaması, klasik siyasetçi taktiğinin izlerini taşıyordu. Bu açıklama Has Parti içinde yeterli bulunmadı… Ve Başbakanlık konutundaki görüşmenin ardından Hem baakan Erdoğan hem de Kurtulmuş açıklama yaptı…

Kurtulmuş’un açıklaması AKP içinde tepkiyle karşılandı. AKP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, Has Parti’nin kurumsal olarak AKP’ye katılmasının söz konusu olamayacağını, katılımın Kurtulmuş ile sınırlı olabileceğini bildirdi. Arkasından da ekledi: AuKP’ye katılma teklifi Numan Kurtulmuş’un bizzat kendisinden geldi.

Ancak yapılan açıklamalar olayın farklı olduğunu ortaya çıkardı. Olayın ilk ortaya çıkışı, Başbakan Erdoğan ile bir yemekte yan yana düşen Kurtulmuş’un eşi Doç. Dr. Sevgi Kurtulmuş arasında geçen bir konuşma olmuştu. İki isim arasında gizli olan konuşmanın ve ikisinden birisinin konuşması ile ancak öğrenilebilecek gerçeklerin ne kadar daha sır olarak kalacağı bilinmiyordu.

Lakin bir gerçek var ki, Başbakan Erdoğan bu konuşma sonrası kendi kurmaylarına Numan Kurtulmuş’un gelmek istediğini aktarmıştı. Tabi burada bayan Kurtulmuş’un, eşi adına başbakana bir sözü mü var bilemiyoruz.

Ve son bomba da patlatıldı. AKP, HAS Parti’ye birleşme daveti yaptı. Başbakan Erdoğan, Başbakanlık’ta görüştüğü Numan Kurtulmuş’a ‘birleşme’ davetini bizzat kendisi iletti. Kurtulmuş da bizzat kendisi açıkladı.

Peki olayın perde arkasında neler olabilir? Başbakan Erdoğan’ın kafasında nasıl bir plan var?

-Numan Kurtulmuş, hükümetin İslam ülkeleri ile ilgili tutmayan politikalarına tepki gösterirken, ‘millici’ davranışlarıyla, “İslami” ve “mücahit”çe söylemleriyle Necmettin Erbakan’ın adeta gençliği pozisyonunda.

-Has Parti ve genel başkanı Kurtulmuş’un bu hali, bugüne kadar AKP’ye büyük destek sağlamış İslami kesimi, yüzde 8-10’luk bu radikal islamcıları etkiledi. Bu kesim, AKP’den desteğini çekmeye, sırt çevirmeye başladı. Zira, AKP hükümetinin Müslüman Irak’ın işgalindeki ABD yanlısı tavrının, bugün Suriye politikasında da kendisini göstermiş olması artık kabul edilemiyor. Bu nedenlerle HAS Parti’ye yönelik hareketler kendini hissettirmeye başladı.

-Fetullah Gülen ile yaşanan tartışmalar da AKP ve Erdoğan’ı yıprattı. “Ben ne istersem yaparım. Yüzde 50 oyu benim kişiliğim ve karizmam alıyor. Ben olmazsan AKP de olmaz. Fetullah falan tanımam. Ben, ben,ben…” bencilliği içinde olan Başbakana ”haddini bildirme zamanının geldiği’ de cemaat içinde konuşuluyor.

-Başbakan Erdoğan tarafından bakıldığında, böyle bir gelişme olması büyük tehlike demek. Bu kesimin yeniden kazanılması, partide tutulması gerekiyordu.

-Ayrıca, Başbakan tüzük gereği bir kez daha milletvekili olamayacağına göre, Çankaya’ya çıksa bile, AKP’nin bir arada tutulmasının, ANAP’ın yaşadıklarını yaşamaması zor görünüyor. Çünkü sadece Başbakan Erdoğan’ın değil, partinin ağır toplarını da aynı gelecek bekliyor. Böyle olunca kadro anlamında AKP’nin kan kaybı yaşayacağı çok açık.

-O halde, partinin başına derleyici, parçalanmayı önleyici, akıllı, zeki ve sevilen bir ismin getirilmesi zorunlu görünüyordu. Parti içinde güçlü isimlerin herhangi birisinin (Abdullah Gül, Bülent Arınç, Ali Babacan v.s) gelmesinin bile AKP’yi kurtaramayacağını, hizipleşmenin önüne geçilemeyeceğini iyi biliyor sayın Başbakan. Has Parti’ye yapılan davetin bir anlamı da bu.

-Başbakan Erdoğan ısrarla ve uzun süredir, merkez sağı AKP’de toplama, karşısında bir CHP, bugünkü konumunda bir MHP yapılanmasını düşünüyordu. Küçük partilerin bu partilerde toplanması, böyle bir kutuplaşma hiç kuşku yok ki, merkez sağın tek partisi olan AKP’yi sürekli iktidarda tutmasına yetecektir.

Sonuç olarak, yaşanan bu tartışmalar bize şunu gösterdi:
2002 yılında iktidarı eline geçiren ve girdiği her seçimde oyunu arttırarak iktidarını sağlamlaştıran Başbakan Erdoğan, ilk kez korkuyor. Oyların düşmesinin, partinin küçülmesinin ve parti içindeki dağınıklığın belki de kendisine Çankaya yolunu kapatmasından çekiniyordu. Ama, o tehlikeyi de bertaraf etti. Erbakan değil ama Numan Kurtulmuş bu ülkede “Küçük ve çağdaş Erbakan “olarak hala iş yapar.

Bunu farkeden Erdoğan partisi için gerekli varyasyonu yaptı ve Has Parti genel başkanını transfer etti. Böylece AKP’nin bir dönemini daha garanti altına almış oldu kendince.

Hasılı Erdoğan korkuyor, belki de ilk kez.Ve bu nedenle Has parti transfer edildi…Ayrıntıları fatura dökümanlarından sonra ortaya çıkar.


İlgili yazılar

Şu Çinliler bir tek fıtratın sahtesini üretemedi

Ali KARAŞAR Nihayet bunu da gördük, Çin, iPhone, Mercedes ve Eiffel Kulesi’nden sonra, sahte pirinç üretti.   Plastik, patates ve

Kanıksamak

Her sabah yeni bir şehit haberiyle uyanıyoruz. Ülkenin bir coğrafyasından gelen şehit haberleri yurtseverlerin yüreğini dağlıyor. Ama, ateş düştüğü yeri

Yeni anayasa, başkanlık ve CHP

Ülkenin bir bölümünde iç savaş sürüyor, bölücü terör örgütü isyan etmiş, devlete kafa tutuyor. Komşularla sıfır sorundan,’sıfır komşu’ noktasına gelindi. Suriye, Irak,

Bir Cevap Yazın