Erdoğan’dan Cesaret Alıyorlar

Erdoğan’dan Cesaret Alıyorlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk’ün annesi Zübeyde hanım ile manevi kızı Afet İnan hakkında hakaretlere sonunda yanıt verdi.

“Olay çok çirkin. Şüphesiz ki annelerin, eşlerin bu işe karıştırılması son derece çirkin. Olay yargı sürecine girdiği için kendimi yargı yerine koymak suretiyle değerlendirmem doğru olmaz. Zaten önce gözaltı, sonra tutuklama işlemleri oldu. Nereye kadar uzar bunu yargıda göreceğiz.”

Şimdi bu sözler medyada, Erdoğan’ın Atatürk’ü koruduğu ve savunduğu mantığıyla veriliyor.
Erdoğan’ın olayla ilgili olarak “çok çirkin” ifadesini kullanması Atatürk’ü savunduğu anlamına gelmez.

Tersine olayı yorumlarken, iddiaların en azından bir kısmının gerçek olduğu imajını hafızalara yerleştiriyor.

Şu sözlere dikkat edin: “Şüphesiz ki annelerin, eşlerin bu işe karıştırılması son derece çirkin.”

Atatürk’in annesine ve kızına, namusuna dil uzatan bu haysiyet yoksunlarının iddiası nedir peki: “Afet inan Çankaya Köşkü’nün gayri resmi first leydisidir.” Yani Afet İnan, Atatürk’ün manevi kızı değil nikahsız eşidir” diyorlar.

Erdoğan ne diyor? “Eşlerin bu olaya karıştırılması son derece çirkin.” Atatürk’ün makamında oturan Erdoğan’ın bu sözleriyle bir yandan “çok çirkin” derken diğer yandan da Afet İnan’ın, Atatürk’ün nikahsız eşi olduğu imasında bulunuyor.

Erdoğan eğer bunu bilinçli yapmadıysa, “eşinin ve kızının olaya karıştırılmasının çok çirkin olduğunu” söylemeliydi.

Bu bir hata veya gaf ise düzeltilmelidir. Eğer düzeltilmez ise bilinçli olarak söylenmiş bir söz olduğu kanısı güçlenecektir. Afet İnan’ın, Atatürk’ün manevi kızı değil nikahsız eşi olduğu hafızalarda Cumhurbaşkanının sözleriyle yer bulacaktır.

Kaldı ki Atatürk’e yönelik saldırıların tesadüfi olarak artmadığı ortadadır. Atatürk’e sistemli saldırılar Demokrat Parti iktidarının ilk yıllarında ortaya çıkmıştı. Demokrat Parti iktidarı kamuoyunun tepkileri karşısında Atatürk’ü koruma kanunu çıkarmak zorunda kalmıştır.

Atatürk’e saldırıların sistemli olarak arttığı diğer dönem ise AKP iktidarının kurulmasıyla başlamıştır. Ergenekon ve Balyoz iddianamelerinde Atatürk neredeyse sanık sandalyesine oturtulmak istenmiş, Atatürkçülük suç gibi gösterilmeye çalışılmıştır. (bkz: Atatürkçüyüz Suçluyuz-Hüseyin Özalp-Tanyeri Kitap-2012)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çeşitli söylemleri de Atatürk’e yönelik saldırıları yapanları cesaretlendirmiştir. Örneğin Erdoğan’ın, “İki tane ayyaşın yaptığı yasa muteber oluyor da dinin emrettiği bir yasa sizin için neden reddedilmesi gerekiyor” sözleri ortadadır. Erdoğan’ın bu sözlerinin hedefi açıktır. Hükümetin ve devletin başındaki kişi Atatürk hakkında ayyaş benzetmesi yaparsa, aşağıdaki meczupların yapmayacağı şey yoktur. Bu yüzden Erdoğan ayyaş benzetmesini de geri almalıdır.

Yine AKP’nin yeni kurulduğu ve kapatma davasının görüldüğü yıllarda Erdoğan’ın Atatürk ve laik Cumhuriyet aleyhine ettiği yemin metni ortalıkta dolaşıyordu. O dönemde Erdoğan bu yemin metnini reddettiği için böyle bir yemin içmediği yönündeki sözlerine itibar etmeliyiz. Erdoğan aynı düzeltmeyi şimdi de yapmalıdır.

Erdoğan, Atatürk hakkındaki samimi düşüncelerini de ortaya koymalıdır. En azından O’ndan bahsederken Mustafa Kemal’in yanına Atatürk adını da eklemelidir. Böylelikle sadece Osmanlı paşası olan Mustafa Kemal’i değil, Cumhuriyet’in kurucusu Atatürk’ü de kabullendiği mesajı netleşmiş olur. Böylelikle dipteki meczuplar sürüsünün cesaret ve ilham kaynağı olmaz.


İlgili yazılar

Cehaletten öte bir şey

Cumhurbaşkanı seçimi için geri sayım sürüyor. Yurt dışında yaşayan Türk vatadaşları bu seçimde ilk kez oy kullandılar. Tersinden bakarsak kullanma-mayı

Cumhurbaşkanı Herkesi Kucaklamalı

CHP’li Akif Hamzaçebi, Cumhurbaşkanının Türkiye’yi kucaklaması gerektiğini belirterek, “Biz Türkiye’nin adayını belirlemeye çalışıyoruz. MHP de önerisini yapsın. Değerlendiririz” dedi.

Cumhurbaşkanı ile Bahçeli görüştü iddiası!

Taze AKP’li Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Habertürk’te konuk olduğu canlı yayın programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. ‘SARAY’A GİDEN BAHÇELİ’ “Kurulan

Bir Cevap Yazın