FATMA CEREN NECİPOĞLU ANISINA, TARA JAFF ŞEREFİNE…

2009 yılında ülkemiz gerçekten de çok başarılı bir sanatçı olan Fatma Ceren Necipoğlu’nu bir uçak kazası sonucu kaybetti. Fatma Ceren Necipoğlu, Türkiye’de sayısı çok fazla olmayan ARP sanatçılarımızdan biriydi. Adını şu an bile çoğumuzun hatırlayamadığı ve belki de çalmış olduğu enstrümanını bile çoğumuzun dinleme imkânı bulamadığı bir sanatçıydı. Ölümünün acı bir şekilde olmasının hemen ardından medyaya da malzeme çıktı ve sanatçı yere göğe sığdırılamadı.

Bu medya organlarının klasik olarak yapmış olduğu takiyyeden sadece bir tanesiydi. Buna benzer durumlar birçok kez, daha ünlü sanatçılar için yapılmıştı. ARP sanatçısı Fatma Ceren Necipoğlu için de buna benzer haberler ve ajitasyonlar basınımızda çokça yer aldı.

Ölmeden önce adının baş harfini bile bilmeyen insanlar sanatçı hayatını kaybettikten sonra tefrikalar düzmeye başladılar. Şimdi doğal olarak sorulması gereken soru şu olmalı.

Sarışın uzun bacaklı hanımefendilerin mini etek boylarını insanlara çok matah bir şeymiş gibi gösteren basının uluslararası düzeyde bir ARP sanatçısına ölmeden önce ayıracak üç beş dakikası yok muydu? Cevabı hemen verelim. Yok, olamaz. Çünkü halk bu ve buna benzer haberleri izlemez itibar etmez. Mini etek boyunun ve dolayısıyla uzun bacakların görselliği varken kim seyreder ARP’ı ve sanatçısını.
Öyle ya sayın ağabeylerimiz her şeye bizim adımıza karar veriyor nasılsa. Biz halk olarak kültür sanattan ne anlarız. Bu işler onların anlayacağı işler.

Geride bıraktığımız günlerde Ankara’ya çok önemli bir sanatçı geldi. Adı Tara Jaff. Yurt dışında kendi halkının ve kendi coğrafyasının müziğini yapan bir sanatçı Tara Jaff. Iraklı bir baba ile Tatar bir annenin çocuğu olarak Halep’te dünyaya geliyor. Ve bölgede yaşanan acı olaylardan kaynaklı ülkesini terk etmek zorunda kalıyor. Daha sonra ARP ile Kürtçenin değişik lehçelerinin sentezlenip dünyaya sunulduğu eserler çıkıyor ortaya. Kendisi ile radyo programı yapma şansı bulduğum sanatçı, bu güne kadar rastladığım belkide en alçakgönüllü en sade ve bir o kadar da asil duruşlu insanlardan biriydi.

Zaten sanatçı bir kişiliği oluşturan en temel özellikler de bunlar olsa gerek. İşin yine acı verici tarafı ise bu kadar önemli bir sanatçının Ankara konserinde, ortada ne bir medya mensubu nede o ”büyük organizasyonların” o ”büyük sponsorları” vardı. Ama tabii ki olmazlar. Onlar o sırada sanatın ve sanatçının ”dostu, arkadaşı” olma peşindeydiler herhalde.

Dünyada ARP çalarken şarkı söyleyebilen belkide tek sanatçı ülkemize gelmiş ortada onu yakından izleyen hayranları dışında kimseler yok. Zaten Tara Jaff ‘ında böyle bir derdi yoktu. O kendini dinlemeye gelenlere o kadar güzel bir müzik ziyafeti sundu ki dinleyenler gerçekten de o gece sanata ve sanatçıya doydular diyebilirim. Sesinin eşsizliğinin yanı sıra, enstrümanını mükemmel bir şekilde kullanan, Halkının diline ve kültürüne sahip çıkarak müziğini ARP gibi bir enstrümanla icra edip uluslar arası bir yer edinmiş olan Tara Jaff bundan sonra da bizlere sanat adına ışık tutmaya çalışan ustalardan biri olarak hafızalarımıza ve kalplerimize silinmez bir şekilde kazınmıştır.

Aslında bu konu üzerine söyleyecek daha birçok şey var ama cümlelerimizi başka yazılarımıza saklayalım. Ve son olarak;

Seni saygıyla anıyorum Fatma Ceren Necipoğlu. Ve sizi de, sevgi ve saygıyla selamlıyorum Tara Jaff. İyi ki bu dünya’ya iz bırakanların arasında varsınız…
Tüm halkımıza saygılarımla…


İlgili yazılar

Belediye işçileri insan değil mi?

Özellikle kırsal kesimdeki belediyelerde çalışan işçiler birer kahramandırlar. Ancak, onlar kahraman olduklarının bilincinde değillerdir. Kahraman olduklarını bilmemelerinin en önemli faktörü

YEDİ YAŞIN ÖNEMİ

Bir önceki yazımızda “6 Yaşını Bitirmiş Olmak Neden Önemli” diye sormuş, gelişim psikolojisi kuramlarına dayanarak 7 yaşın nereden çıktığını ve

Bir de mezara götürseydin bari!

Tayyip Bey, tam gaz, seçim mitinglerine devam ediyor. 7 Mart2015 günü Gaziantep ilimizde toplu açılışlar yapmış ve meydana çıkarak, yine

Bir Cevap Yazın