GENÇLİĞE HİTABE’Yİ YENİDEN OKUMAK

Ortadoğu, tıpkı Amerika’nın istediği şekilde, Amerika’nın çıkarları doğrultusunda, planlarına uygun şekilleniyor.

Bizimkiler ise bir ‘eşbaşkan’ olarak taşeron rolünü ‘takdire şayan’ bir şekilde iyi oynuyor.

Amerika, nükleer silah bahanesi ile Irak’ı işgal ederken, göz göre göre Kuzey Irak’ta bir Kürdistan kurulurken Başbakan Erdoğan ve AKP hükümeti “Irak’ın toprak bütünlüğünden yanayız, bir Kürdistan kurulmasına izin vermeyiz” açıklamaları ile her zaman olduğu gibi boş işkembeden atıp tutmuşlardı.

Dinleyen ve ciddiye alan olmadı.

Kuzey Irak’ta bir Kürt Yönetimi oluşturuldu. Bu kez ağızlar değişti. Kuzey Irak’ta alt yapı ihalelerine hükümete yakın firmalar sokuldu, paralar kazanılmaya başlandı. Emrivaki yapılan durum kabul edildi.

Çünkü Amerika böyle istedi.

Kuzey Afrika’ya Amerika’nın ve Avrupalı kodamanların istediği demokrasi getirilmeliydi. Çeşitli dalavereler ve yalanlarla demokrasinin en ‘ilerisi’ getirildi. Cezayir, Fas, Mısır ve Libya’da artık Amerika’nın küçücük uyduları oluşturuldu. Zenginlikleri batılı emperyalistler tarafından paylaşıldı. Bavullarla para, dolar taşıyan Türkiye’nin esamesi bile okunmadı. Rezil rüsva olan Türkiye, Tayyip ve Ahmet’in çok başarılı(!) politikaları sonucunda artık oralarda yok.

Ortada bir paçavra gibi kullanılıp atılan bir Türkiye var.

Yine Amerika’nın emperyal çıkarları üzerine ailece görüşülen Esad’ın devrilmesinde en önde koşuldu. Suriye’ye de demokrasi gelmesi gerekiyordu. Bu ülke diktatörden kurtulmalıydı. Suudi Arabistan başta olmak üzere Amerika’nın piyonu olan bu Arap diktatörlerden ‘Suriye’ye demokrasinin gelmesi için yardım’ bile istendi. Milletle alay eder gibi.

Çünkü Amerika böyle istedi.

Dış politikayı Türkiye’nin çıkarlarına değil de, ABD’nin çıkarlarına piyonluk yapmaya bağlarsanız olacağı bu.

Haberlere göre, Suriye’nin Türkiye sınırına yakın 6 kentte PKK yönetimi ele geçirmiş. Suriye bayrakları indirilip, PKK bayrakları asılmış. Sonrasında da Türkiye’ye “Suriye’ye saldırırsan karşında bizi bulursun. karşılık veriririz” tehdidi savrulmuş.

Yani, Kuzey Irak’ta Bölgesel Kürt Yönetimi’nin oluşmasına giden süreç şimdi aynen, neredeyse bire bir Suriye’de yaşanıyor. Suriye’nin kuzeyinde, Türkiye’nin güneyinde bir Kürt yönetimi daha oluşturuluyor. Tıpkı Pentagon’daki haritada olduğu gibi, Ortadoğu şekillendiriliyor. Suriye bölünüyor. Başbakan Tayyip ise, tıpkı Irak’ta olduğu gibi “Suriye’nin bölünmesine karşıyız” açıklaması yaptı. Senaryo aynı, açıklamalar aynı. Neden?

Çünkü Amerika böyle istiyor.

Şimdi, Kuzey Irak tamam, Suriye’nin kuzeyi tamam olmak üzere. Sonra sıra nerede dersiniz. Hangi ülkenin güneyi acaba Irak ve Suriye’de oluşturulmuş olan bu yapıya bağlanacak?

Bütün bu gelişmeleri görmek için dahi olmak gerekmiyor. Bugün ülkeyi yönetenler bile sonrasını görebilir, anlayabilir.

Peki bir ülkeyi yönetenler, halkına ve ülkesine bu kadar ihanet içinde olabilir mi?

Lütfen, okul duvarlarından indirilen, okunması bile suç sayılan, okuyan gençlerin burslarının kesilmesine ve yurttan atılmasına neden olan ‘Gençliğe Hitabe’yi bir kez daha okuyun.

Belki Bursa Nutku’nu da…


İlgili yazılar

TAYYİP DEMOKRASİ OTOBÜSÜNDEN İNİYOR

Terör örgütü, Tayyip’in yol arkadaşı PKK, ülkenin bir bölgesinde polis gücünü kurdu. Kimlik kontrolü yapıyorlar artık. Yüzleri sarılı, siyahlar giymiş

Cumhurbaşkanı seçiminin üç kaybedeni

Seçmende ve kitlelerde hiçbir heyecan yaratmayan sonucu belli bir seçimi geride bıraktık. Recep Tayyip Erdoğan 2007 yılından bu yana cumhurbaşkanlığı

Kastamonu Kadını Deyince Duracaksın!

Bu da benden gelsin kahraman kadınlarımıza… Kastamonu kadını deyince duracaksın arkadaş, düşüneceksin iki kere. Bir kere düşünmek yetmez, çözemezsin bir

Bir Cevap Yazın