GÜRSEL TEKİN YAZISI ÜZERİNE

Gürsel Tekin ile ilgili yazımıza çok sayıda eleştiri geldi. Eleştirilerin yanısıra olumlu görüş bildirenlerin sayısı da oldukça fazla. Bundan büyük mutluluk duyuyoruz.

Ege Üniversitesi’nden Leyla Candemir Hanımefendi, sitemizin en iyi izleyicilerinden. Haber ve köşe yazıları ile ilgili olumlu ve olumsuz düşüncelerini bize aktarıyor.

Sayın Candemir, şöyle diyor:
“Keşke Cemal Süreyya yaşasaydı. Bu tür insanların portrelerini en kısa ve yalın biçimde o yazabiliyordu. CHP üzerine yazanlarca ‘Gürsel Tekin’ objektif olarak masaya yatırılmış değil. Evet ben de kabul ediyorum, CHP’nin şu anki politbürosunda tek CHP kökenli olan politikacı O’ydu. O’nun bu özelliğinden yola çıkarak, istifasında dile getirdiği veya getirttiği sözlerle kolayca aklanmasına yol açmamalıyız. Eğer bugün Kılıçdaroğlu, partiyi bu hale getirmiş ise bunun en önemli sorumlusu Gürsel Tekin’dir. İhanetin yol döşeyicisine ‘dayanamadı’ demek, biraz bana yumuşak geldi. Partiden, parti yönetimlerinden Kemalistler, altıoku yaşam biçimi yapmış olanlar kovulurken beyfendi örgütlerden sorumluydu. Bu kendisine hatırlatıldığında ‘genel başkanın takdiri’ deyip geçiyordu. Taş döşeyicisi olmayan birisi olsaydı o günlerde istifa ederdi.”

Leyla Hanım’ın elbette haklı olduğu yönler var.

Bizim dile getirdiğimiz görüşler, Gürsel Tekin’i övme veya aklama, ya da yerme değildir. Yazının içindeki bazı sözcükler ve tanımlamalar, eminim Gürsel Tekin ve sevenleri tarafından hoş bulunmamıştır.

Bizim amacımız, Gürsel Tekin’in istifasından yola çıkarak, Atatürk’ün CHP’sinin nasıl Yeni CHP’ye dönüştürüldüğüne, Yeni CHP’nin kimin ellerine teslim edildiğine bir kez daha dikkat çekmekti.

Sadece Gürsel Tekin portresi çizmek isteseydik eğer, Cemal Süreyya üstat kadar olmasa da farklı tanımlamalar yapabilirdik.

Abartarak da olsa şöyle bir benzetme yapabiliriz örneğin.
Hani Başbakan Erdoğan, “Amaçlarına ulaşmak için gerekirse papaz elbisesi bile giymeye razı” olduğunu söylüyordu ya.
Başbakan hangi amaca ulaşmak için papaz elbisesi giymeye hazırdı?
Elbette ılımlı islam toplumu yaratmak, Atatürk ve devrimlerini örselemek ve gözden düşürmek, cumhuriyet ve kurucularından rövanş almak için.

“Bunun Gürsel Tekin ile ne gibi bir ilgisi olabilir” diye mi soruyorsunuz?
Şöyle:
Gürsel Tekin de CHP’yi iktidara getirmek için herşeyi(!) yapabilir. İdeoloji, Atatürk ilkeleri, cumhuriyet, laiklik falan pek umrunda olmaz. Nitekim kara çarşafa rozet takmanın mimarı olması, türbanı üniversitede CHP’nin serbest bıraktığını söyleyerek övünmesi gibi.(Bu bütünüyle bizim yorumumuz. Tersini düşünenler olabilir)

İzleyenler bilir, biz iktidar uğruna da olsa bu tür gevşemelere, zig zaglara kesin karşıyız. Ödün vermeleri hangi amaç için olursa olsun kabul etmeyiz.

İstifasının perde arkasında başka nedenler olduğunu da düşündüğümüzü belirtelim.

Hatırlayacağınız gibi kurultaylarda PM listesinden üzeri en çok çizilen isimlerden birisi Gürsel Tekin’di. Parti içi mücadelede kendisinin dışlandığını, örgütlerin tamamen SHP’den gelme Nihat Matkap, DSP’den gelme Erdoğan Toprak, ANAP’tan gelme Aydın Ayaydın tarafından oluşturalacağını gördü.
Bu şekilde oluşacak yeni delege yapısının kendisini önümüzdeki kurultayda tamamen yönetimden uzaklaştırmasından da korkmuş olabilir.

İstifanın arkasında belki de bu korku var.
“Baharla birlikte Anadolu’yu gezme”ye başlamasının arkasında da örgütlerle yeniden sıcak ilişki kurma ve ağırlık kazanma çabası var gibi görünüyor.


İlgili yazılar

30 Ağustos Dirilişin Günüdür

Yanmış yakılmış bir ülkenin kendi küllerinden doğuşunu muştulayan büyük bir gündür bugün. Avrupa’nın “Hasta Adam” ilan ettiği Osmanlı’nın dört bir

Erdoğan’ın Özür Borcu Var!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, referandumdan önce yaptığı konuşmalarda hayır oyu verenleri defalarca teröristlerle bir tuttu. Aslında hayır oyu verenlere açıkça “terörist” dedi.

Org. Özel’den Org. Torumtay tavrı

AKP iktidarı, kaçak saray’daki zat, başbakanlık koltuğuna oturtulan 23 Nisan başbakanı… ‘Paralel yapı’diyerek kumpaslara devam ediyor. Yargı’daki temizlik, siyasetteki ayıklama,

Bir Cevap Yazın